Czym jest praca marzeń?
Nie da się jednoznacznie zdefiniować pracy marzeń. Każdy przecież marzy o czymś zupełnie innym. W mediach często spotkasz się jednak z doniesieniami o ofertach, w których prawdziwość trudno wręcz uwierzyć. Jedni pracodawcy są gotowi płacić za binge’owanie seriali lub spanie, a inni chojnie wynagrodzą Cię za relaks na rajskiej wyspie.
Będzie to oczywiście wymarzona praca wyłącznie dla niektórych. Aby zostać na przykład opiekunem prywatnej wyspy na Pacyfiku, trzeba przecież lubić ciepło i dobrze radzić sobie z samotnością. Wydaje się, że właśnie w tym tkwi sekret wymarzonej pracy – aby ją znaleźć, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co sprawia Ci satysfakcję i jakie są Twoje zainteresowania, marzenia, pasje.
Jak wybrać zawód, w którym zdobędziemy pracę marzeń?
Choć niektórzy mają bardzo szczegółową wizję swojej wymarzonej pracy, to dla większości osób oznacza ona przede wszystkim stabilizację finansową, możliwość samorealizacji i rozwoju oraz wykonywanie obowiązków zgodnych z posiadanymi umiejętnościami czy kwalifikacjami. Powinna to być wskazówka dla wszystkich pracodawców, którzy chcą zbudować zaangażowany i efektywny zespół w swojej firmie.
Jeśli często zastanawiasz się, jak wybrać zawód, w którym Twoje szanse na znalezienie pracy marzeń będą większe, spróbuj najpierw odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
Jaki styl życia lubisz?
Szukanie pracy marzeń najlepiej zacząć od określenia jej specyfiki. Każde zajęcie ma przecież nieco inny charakter. Jeśli cenisz sobie bezpieczną rutynę i perfekcyjną organizację, powinny Ci odpowiadać na przykład stałe godziny pracy w biurze. Jeżeli natomiast lubisz być w ciągłym ruchu, dobrym pomysłem mogą okazać się dla Ciebie obowiązki w terenie. Zastanów się więc nad swoim rytmem życia, preferowanym otoczeniem oraz porą dnia (lub nocy), kiedy czujesz się najlepiej. To dobry punkt wyjścia do poszukiwania pracy marzeń.
Jakie są Twoje mocne strony?
Każdy jest w czymś dobry, choć nie zawsze wie, w czym. Sztuka polega na odkryciu swoich mocnych stron i ich rozwijaniu. Zdobywanie nowych kompetencji nie ma sensu, jeśli nie są one zgodne z Twoimi predyspozycjami i zainteresowaniami. Dobrym pomysłem podczas szukania wymarzonej pracy wydaje się więc rozmowa z bliskimi – bardzo często widzą oni rzeczy, których sami w sobie nie dostrzegamy. Możesz spróbować także wyciszenia i medytacji, pozwalającej zauważyć pozornie oczywiste, lecz ciągle umykające nam fakty o nas samych.
Czy lubisz i chcesz pracować z ludźmi?
Na wielu stanowiskach praca z ludźmi jest jednym z najważniejszych wymagań. Nie każdy musi to jednak lubić. Warto jak najwcześniej zadać sobie pytanie, czy kontakt z drugim człowiekiem jest czymś, czego potrzebujesz w codziennej pracy. Jeśli zawodowe relacje międzyludzkie są Ci obojętne lub – idąc jeszcze dalej – działają Ci na nerwy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się dla Ciebie zawód pozwalający na pracę w trybie indywidualnym.
Jakie są Twoje cele i marzenia?
Choć to trudne zagadnienie, da Ci ono prawdopodobnie najbardziej bezpośrednią odpowiedź na pytanie o najlepszą pracę dla Ciebie. Jeśli wiesz, do czego dążysz i na czym zależy Ci najbardziej, dość szybko znajdziesz sposób na osiągnięcie tych celów. Zdziwisz się, jak wiele interesujących ścieżek kariery może bardziej przypominać spełnienie Twoich marzeń niż tradycyjnie rozumianą pracę.
Co Ci się podoba w obecnej pracy?
Wielu cennych informacji na temat najlepszego zajęcia dla Ciebie dostarczy Ci też Twoja aktualna sytuacja zawodowa. Zastanów się, co lubisz w swoim zawodzie, a co lepiej byłoby zmienić. Podoba Ci się towarzystwo współpracowników i atmosfera w pracy? A może brakuje Ci ambitnych celów lub po prostu lepszych zarobków? Świadomość wad i zalet Twojej obecnej kariery zawodowej to pierwszy krok do satysfakcjonującej zmiany branży.
Przykłady pracy marzeń
Jak już wiesz, wymarzona praca może oznaczać wiele różnych zajęć. Dla jednych szczęściem będzie 8 godzin spędzonych w ciszy za biurkiem, a dla innych zmieniające się każdego dnia obowiązki zawodowe i uczucie wiecznego chaosu. Większość ludzi zgodzi się jednak prawdopodobnie co do atrakcyjności niektórych bardzo nietypowych stanowisk. Najciekawsze przykłady pracy marzeń mogą więc obejmować takie zajęcia jak:
- Opiekun luksusowej rezydencji – właściciele luksusowych nieruchomości decydują się czasem na pozostawianie swoich domów pod opieką specjalnie zatrudnianych w tym celu pracowników. Do ich obowiązków należy zazwyczaj po prostu dbanie o czystość i pilnowanie rezydencji. Za skrajnie atrakcyjne oferty pracy marzeń można natomiast uznać pojawiające się raz na jakiś czas propozycje sprawowania opieki nad rajskimi wyspami.
- Tester pościeli – to praca marzeń dla każdego śpiocha. Niektórzy producenci są ponoć w stanie płacić za spanie w ich pościeli, aby zbierać informacje na temat satysfakcji użytkowników. Za sen mogą wynagradzać także organizatorzy niektórych badań naukowych czy autorzy instalacji artystycznych.
- Tagger – pod tą tajemniczą nazwą stanowiska kryje się osoba, która ogląda produkcje dodawane do serwisów VOD, a następnie oznacza je odpowiednimi tagami. Wiele osób bez wątpienia właśnie tak zdefiniowałoby swoją pracę marzeń.
- Streamer – to jedna ze stosunkowo nowych ścieżek zawodowych, które cały czas zyskują na popularności. W zależności od wybranej platformy, streamować można dziś właściwie wszystko. Często tego typu zajęcie sprowadza się więc do robienia rzeczy, które się lubi (np. grania w gry, malowania czy po prostu opowiadania o swoich pasjach) na oczach obserwujących.
- Artysta – pewnie znasz przynajmniej kilka osób, które marzą o byciu pisarzem, aktorem lub muzykiem, albo osobiście należysz do tego grona. Takie zajęcie pozwala realizować własne pasje i dawać upust emocjom w procesie twórczym. Dla wielu miłośników różnego rodzaju sztuki byłaby to pewnie praca marzeń, gdyby tylko dało się na niej lepiej zarabiać.
Jak znaleźć wymarzoną pracę?
Czujesz zmęczenie, a może nawet wypalenie zawodowe? Wygląda na to, że już czas na zmianę pracy! Aby wybrać odpowiednią dla siebie branżę, wykorzystaj porady z pierwszej części tego artykułu. Kiedy już dowiesz się, jaka kariera zawodowa Ci odpowiada, postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na jej temat i zainteresuj się odpowiednimi kursami lub szkoleniami. Pozwolą Ci one zdobyć podstawowe kompetencje, niezbędne w wybranym zawodzie.
Rozwój wiedzy i umiejętności w interesującym Cię obszarze to podstawowy warunek zdobycia wymarzonej pracy. Staraj się być zatem na bieżąco z branżą, obserwuj ekspertów i śledź trendy. Zdobywaj doświadczenie i kompetencje, a swoje postępy dokumentuj w CV lub portfolio. To właśnie one będą najbardziej interesowały Twojego potencjalnego pracodawcę w procesie rekrutacyjnym. Jeśli Twoja praca marzeń wiąże się natomiast z prowadzeniem własnej działalności, zdobądź niezbędne informacje na temat zakładania firmy.
Jaka jest Twoja praca marzeń? Podsumowanie
Szczęśliwy pracownik to taki, który lubi to, co robi. Jeśli szukasz idealnego zajęcia dla siebie lub planujesz zmianę zawodu, zastanów się więc przede wszystkim nad swoimi marzeniami i predyspozycjami. Kiedy uda Ci się zdobyć właściwe odpowiedzi na te niełatwe pytania, „nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w swoim życiu”.