Ciekawe zawody – jakie są najbardziej nietypowe zawody?

13.10.23
clock 5 min.
Bartosz Błęka Bartosz Błęka

W większości przypadków praca wiąże się z określoną rutyną i powtarzalnymi obowiązkami. Niektórym ich wykonywanie sprawia przyjemność, innych deprymuje. Wszystko zależy od tego, czy zarabiasz na życie, robiąc to, co lubisz. Mimo fascynacji arkuszami kalkulacyjnymi czy szczerej sympatii do obsługiwanych klientów trudno jednak nazwać powszechne zawody ciekawymi. Przynajmniej w porównaniu do takich zajęć jak na przykład trener owadów czy tester zjeżdżalni wodnych. Chcesz dowiedzieć się, jak może wyglądać praca marzeń? Zapoznaj się z listą najdziwniejszych zawodów świata!

W tym artykule:
  1. Ciekawe zawody – lista
  2. Kreatywne zawody przyszłości – przykłady
  3. Ciekawe zawody w Polsce i na świecie – podsumowanie

Ciekawe zawody – lista

Dla każdego definicja ciekawego zawodu będzie nieco inna. Jedni docenią na przykład możliwość współpracy z celebrytami, a inni choćby otoczenie dzikiej przyrody. Najczęściej jednak ciekawa praca rozumiana jest jako nietypowe zajęcie, wykonywane przez stosunkowo niewielką liczbę ludzi i odznaczające się brakiem rutyny. Jakie profesje można więc umieścić na liście oryginalnych zawodów?

Trener owadów

O tresowaniu zwierząt do filmów słyszał pewnie każdy. To dzięki wyjątkowym specjalistom psy, koty czy szczury robią na ekranach kin i telewizorów to, co zakłada scenariusz. Mało znanym faktem jest jednak praca osób, które te same rezultaty osiągają z pająkami, pszczołami czy karaluchami. Trenowaniem owadów zajmuje się na przykład Stephen Kutcher, entomolog nazywany „The Bug Man of Hollywood”. Współpracował on między innymi przy takich produkcjach jak „Spider-Man” czy „Park Jurajski”.

Sekser

Sekser bez wątpienia powinien znaleźć się na liście dziwnych zawodów, choć pracy tej w żadnym razie nie sposób uznać za ciekawą. Mimo że jej nazwa może kojarzyć się niektórym z cielesnymi przyjemnościami, to obowiązki na tym stanowisku nie mają nic wspólnego ze sferą seksualną. Sekser zajmuje się bowiem identyfikowaniem płci kurcząt. Weryfikując obecność charakterystycznego zgrubienia, odróżnia on małe koguty od małych kur. Praca opiera się na wykonywaniu tych samych, monotonnych czynności i nie ma w sobie absolutnie nic… seksownego.

Stylistka jedzenia

Praca stylisty jedzenia uważana jest za jeden z ciekawych zawodów dla dziewczyn. Wymaga wyczucia (nomen omen) smaku, znajomości fotograficznych i kulinarnych trendów, a także artystycznego i kreatywnego podejścia do tematu. Osoby na tym stanowisku mają za zadanie nadawać jedzeniu atrakcyjny i apetyczny wygląd na potrzeby sesji zdjęciowych czy ujęć do filmów i seriali. Usługi stylistów przydają się zwłaszcza w marketingu i wykorzystywane są choćby w kampaniach prowadzonych za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Zbieracz piłek golfowych

Po całym dniu gry, na polu golfowym roi się od piłeczek, które nie trafiły do dołków. Ktoś musi je oczywiście pozbierać, a tym kimś jest oczywiście zawodowy zbieracz piłeczek golfowych. Jego profesję z pewnością można uznać za jeden z dość rzadkich zawodów. To idealne zajęcie dla osób ceniących sobie aktywność fizyczną i pracę na świeżym powietrzu.

Profesjonalny przytulacz

Pozytywnego wpływu przytulania na ludzki organizm dowodzą wyniki wielu różnych badań. Nie każdy może jednak liczyć na bliskość drugiej osoby, która wzięłaby go w objęcia i pomogła w produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia. Na szczęście istnieją profesjonalne salony przytulania, których pracownicy czekają na samotnych i spragnionych kontaktu z drugim człowiekiem klientów. W Stanach Zjednoczonych usługi tego typu cieszą się już dość dużą popularnością, a w Polsce działa na razie kilka takich miejsc.

Coolhunter

Brzmi cool? Nic dziwnego! Coolhunter to jeden z kreatywnych zawodów, które zyskują coraz większe znaczenie w dziedzinie marketingu. Specjalista na tym stanowisku zajmuje się identyfikowaniem nowych trendów konsumenckich. Obserwuje najbardziej podatnych na wpływy odbiorców i monitoruje ich reakcje na poszczególne produkty czy ich reklamy. Na tej podstawie pozyskuje bezcenne dane dla marek i reklamodawców.

Tester zjeżdżalni wodnych

Jednym z fajnych zawodów jest też bez wątpienia tester zjeżdżalni wodnych. Zakresu jego obowiązków nie trzeba raczej nikomu tłumaczyć, ale warto zauważyć, że nie jest to praca bez wad. Testera zatrudnia się w końcu na potrzeby weryfikacji niedopuszczonych jeszcze do użytku konstrukcji, które mogą okazać się po prostu niebezpieczne. W tym niezwykłym zawodzie można pracować na przykład w Stanach Zjednoczonych.

Kreatywne zawody przyszłości – przykłady

Pisząc o ciekawych zawodach, warto też zastanowić się nad profesjami, które dopiero zaczynają pojawiać się na rynku i choć dziś trudno zrozumieć ich sens, to już niebawem mogą okazać się one nie tylko niezbędne, ale i wyjątkowo opłacalne. Każdy rok przynosi nam dynamiczny rozwój nowych technologii, które zyskują na znaczeniu i zmieniają oblicze tradycyjnych profesji. Ostatnio mieliśmy na przykład okazję obserwować, jak na branżę marketingową czy artystyczną coraz bardziej wpływa sztuczna inteligencja.

Nie oznacza to jednak, że tych nowości trzeba się bać – zdecydowanie lepiej je zaakceptować i dopasować się do zmieniającego się rynku. Można to zrobić, zgłębiając wiedzę na temat takich kreatywnych zawodów przyszłości jak:

Specjalista ds. sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych branżach. Pozwala na automatyzację dużej części prac i uwolnienie bezcennych zasobów ludzkich. Już teraz umożliwia przekazywanie powtarzalnych czynności maszynom i delegowanie pracowników do bardziej wymagających obowiązków. Aby firmy w pełni wykorzystywały potencjał sztucznej inteligencji, konieczna jest jednak praca specjalistów z obszaru uczenia maszynowego. To właśnie do nich należy obowiązek dostosowywania algorytmów do potrzeb danego przedsiębiorstwa i jego klientów.

Inżynier nanomedycyny

Nanomedycyna jest niewątpliwie jednym z przyszłościowych kierunków leczenia ludzi. To dziedzina zajmująca się tworzeniem i programowaniem mikroskopijnych robotów, pozwalających na precyzyjną diagnostykę i przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych w sposób bezinwazyjny. Praca inżyniera nanomedycyny już wkrótce może stać się jednym z najważniejszych i najbardziej szanowanych zawodów świata. Wymaga bowiem doskonałej znajomości nie tylko systemów informatycznych, ale też chemii, fizjologii czy fizjopatologii człowieka.

Kurator cyfrowy

To jeden z zawodów przyszłości, który – w przeciwieństwie do innych – przewiduje pracę z ludźmi. Cyfrowy kurator jest mianowicie specjalistą doradzającym, jak kształtować i komunikować życie prywatne oraz karierę zawodową w sieci. Osoba na tym stanowisku koncentruje się więc na polecaniu i utrzymywaniu unikalnego zestawu aplikacji, sprzętu i oprogramowania, dostosowanego do potrzeb danego klienta. Taka opieka ma pomóc użytkownikowi nawiązywać wartościowe interakcje zawodowe i osobiste przez Internet.

Etyczny haker

O postaci etycznego hakera powstał już niejeden dobry film. Dziś taki zawód nie ma jednak nic wspólnego z kinem akcji czy technologią science fiction. Informatycy posiadający odpowiednie umiejętności coraz częściej zatrudniani są bowiem przez liczne przedsiębiorstwa z sektora IT w celu testowania bezpieczeństwa ich systemów. Etyczni hakerzy mają więc za zadanie włamywać się na firmowe serwery, identyfikować słabe punkty i wykrywać potencjalne zagrożenia. Ich działalność jest przy tym w pełni legalna, a w dodatku bardzo dobrze płatna.

Mechatronik

Wielu osobom mechatronika ciągle może wydawać się iście kosmiczną dziedziną. Łączy ona w końcu zagadnienia z obszarów mechaniki, informatyki, elektroniki, automatyki, bioinżynierii czy optyki. Specjaliści o odpowiednich kompetencjach znajdują więc zatrudnienie czy to w zakładach produkcyjnych, czy w laboratoriach, gdzie projektują, programują i nadzorują zaawansowane urządzenia o specjalistycznym przeznaczeniu.

Ciekawe zawody w Polsce i na świecie – podsumowanie

Jak widzisz, praca wcale nie musi być nudna! Wśród nietypowych profesji znajdziesz zarówno śmieszne zawody gwarantujące mnóstwo rozrywki, jak i przyszłościowe zajęcia, które niebawem mogą zmieniać świat. Bez względu na to, czy interesuje Cię praca w terenie, czy wolisz oddać się kreatywnym projektom cyfrowym, z pewnością wybierzesz ciekawy zawód dla siebie!

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Czym zajmuje się trener owadów?

Trener owadów pracuje z insektami na planach filmów, reklam i seriali. Sprawia, by owady zachowywały się tak, jak wymaga tego scenariusz.

Jak zostać stylistą jedzenia?

Aby zostać stylistą jedzenia, warto stworzyć portfolio, w którym znajdą się zdjęcia Twoich autorskich kompozycji, i rozesłać je do agencji kreatywnych oraz dużych marek z branży kulinarnej czy spożywczej.