Zmiana pracy: kiedy warto zmienić pracę i jak skutecznie to zrobić?

14.01.24
clock 6 min.
Bartosz Błęka Bartosz Błęka

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi zmienia się rynek pracy. O ile starsze pokolenia spędzały (lub nadal spędzają) w jednej firmie niemal całe swoje życie zawodowe, o tyle dzisiejsi 20- czy 30-latkowie zmieniają miejsca zatrudnienia jak rękawiczki. Jeśli zastanawiasz się, czy to już czas, żeby poszukać nowej pracy, zapoznaj się z poniższym poradnikiem!

W tym artykule:
  1. Najczęstsze przyczyny zmiany pracy
  2. Kiedy zmiana pracy to dobry pomysł?
  3. Jak uniknąć stresu przy zmianie pracy?
  4. Jak skutecznie szukać nowej pracy?

Najczęstsze przyczyny zmiany pracy

Chęć zmiany pracy może wynikać z wielu różnych przyczyn. Każdy podejmie taką decyzję na nieco innej podstawie. Dla jednych najważniejsze okaże się ciągłe dążenie do rozwoju, a dla drugich – przyjazna atmosfera w miejscu zatrudnienia. Najczęstsze przesłanki do zmiany pracy to:

  • Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie – to aktualnie najczęstsza przyczyna decyzji o zmianie pracy. Pracownikom zdecydowanie bardziej opłaca się znaleźć nową firmę, niż starać o podwyżkę u dotychczasowego pracodawcy. Ich kompetencje rosną zazwyczaj znacznie szybciej niż finansowe możliwości przedsiębiorstwa. Zmiana pracy jest więc dla nich najskuteczniejszym i najprostszym sposobem na zwiększenie zarobków.
  • Brak ścieżki rozwoju – współczesny pracownik jest bardzo świadomy swojej sytuacji i realiów rynkowych. Ogromną uwagę przywiązuje więc do kariery i rozwoju. Chce wiedzieć, że cały czas poszerza kompetencje i podnosi swoją wartość dla potencjalnych pracodawców w przyszłości. Jeśli obecna firma mu tego nie zagwarantuje, prawdopodobnie dość szybko zmieni on miejsce zatrudnienia.
  • Negatywna atmosfera – pracownik, który nie lubi swojej firmy i współpracowników, traci wydajność i motywację do działania. Bardzo szybko może doprowadzić to do wypalenia zawodowego. Negatywne relacje z zarządem, przełożonymi lub nawet zespołem często przyczyniają się więc do wypowiedzenia umowy ze strony zatrudnionego.
  • Rutyna – wykonywanie tych samych obowiązków każdego dnia to prosta droga do chronicznego zmęczenia, a w rezultacie nawet do wypalenia zawodowego. Zakres obowiązków, który nie daje satysfakcji i nie stawia przed pracownikiem wyzwań, może szybko pchnąć go do poszukiwania nowego pracodawcy. 
  • Przyczyny osobiste – choć powodów zmiany pracy najczęściej należy szukać w sferze zawodowej, to zdarzają się również sytuacje, w których decyzja ta wynika z osobistych motywacji pracownika. Może chodzić na przykład o przeprowadzkę, rodzicielstwo czy stan zdrowia. Każdy przypadek będzie wyglądał zupełnie inaczej.

Kiedy zmiana pracy to dobry pomysł?

Mimo że poszukiwanie pracy i udział w procesach rekrutacyjnych to dla większości osób stresujące przeżycia, zazwyczaj stanowią one zaczątek dobrych zmian. Skąd masz jednak wiedzieć, czy to odpowiedni moment na przejście do nowej firmy? Zwróć uwagę na następujące oznaki:

  • Utrata zainteresowania pracą – jeśli Twoje obowiązki coraz bardziej Cię nudzą, a nawet męczą, zastanów się nad zmianą stanowiska pracy. W pierwszej kolejności porozmawiaj z przełożonym o ewentualnym awansie lub przejściu do innego działu w strukturach obecnej firmy. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, zacznij rozglądać się za innymi ofertami pracy.
  • Złe relacje ze współpracownikami – toksyczne środowisko może być szkodliwe dla Twojego zdrowia psychicznego, a to nie jest warte żadnych pieniędzy. Niezależnie od tego, czy chodzi o szefa, czy kolegów i koleżanki z zespołu, negatywne relacje powinny zachęcić Cię do zmian.
  • Brak szans na rozwój – jeśli poczujesz, że obecne miejsce pracy nie jest już w stanie zaproponować Ci nic więcej, poszukaj wyzwań gdzie indziej. Chodzi zarówno o zdobywanie doświadczenia zawodowego, jak i o zwiększanie zarobków.
  • Problemy firmy – pogarszająca się sytuacja finansowa Twojego pracodawcy lub jego problemy z prawem powinny natychmiast wzbudzić u Ciebie czujność. Skoro nie jesteś „kapitanem tego okrętu”, nie musisz iść z nim na dno. Zdecydowanie lepiej zrobisz, zawczasu przenosząc się do nowej firmy, która cieszy się dobrą renomą.
  • Chroniczny stres – problemy w zakresie work-life balance to sygnał ostrzegawczy w każdej pracy. Jeśli nie możesz przestać myśleć o obowiązkach, masz trudności z zasypianiem i cały czas denerwujesz się tym, co dzieje się w firmie, lepiej zastanów się nad zmianą miejsca zatrudnienia.

Jak uniknąć stresu przy zmianie pracy?

Odejście z firmy może okazać się dla Ciebie trudnym krokiem, zwłaszcza jeśli łączy Cię z nią wieloletnia historia. Jak zmienić pracę bez stresu i ryzyka? Pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Nie rezygnuj z pracy, dopóki nie znajdziesz nowej. Wiele osób działa pod wpływem emocji i składa wypowiedzenie, zanim zacznie chodzić na rozmowy kwalifikacyjne. To poważny błąd, zwłaszcza jeśli Twój okres wypowiedzenia jest krótszy niż miesiąc. Jeśli nie wszystko pójdzie po Twojej myśli, możesz na pewien czas zostać bez pracy, a więc i bez zarobków. To stresująca sytuacja, której lepiej unikać.
  • Nie chwal się planami zmiany pracy. Najlepiej szukać nowego zatrudnienia w tajemnicy. W przeciwnym razie ryzykujesz, że pracodawca dowie się o Twoich zamiarach i przejmie inicjatywę. Jeśli zrozumie, że nie opłaca mu się już w Ciebie inwestować, może przedwcześnie Cię zwolnić lub pozbawić ewentualnych dopłat i premii.
  • Zadbaj o swój wizerunek zawodowy. Zanim zaczniesz szukać nowej pracy, upewnij się, że swoim wizerunkiem przyciągniesz uwagę potencjalnych pracodawców i wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Dopracuj więc profil na LinkedIn i pielęgnuj relacje zawodowe. Dzięki temu przetrzesz sobie szlaki w branży i dasz się poznać ze swojej najlepszej strony.
  • Dopracuj swoje CV i list motywacyjny. Bez odpowiedniego życiorysu nie ma nawet sensu szukać nowej pracy. Aby zainteresować pracodawców swoją kandydaturą, zadbaj o przejrzyste i dostosowane do danego stanowiska CV. Napisz też list motywacyjny, który posłuży Ci jako wzór na potrzeby przyszłych rekrutacji.
  • Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Spotkania z rekruterami mogą być najbardziej stresującym momentem poszukiwania nowej pracy. Aby niepotrzebnie się nie denerwować, zadbaj o dobre przygotowanie do rozmowy. Sprawdź, jakie pytania pojawiają się najczęściej w takich sytuacjach, i dobrze zapoznaj się z działalnością oraz specyfiką interesujących Cię firm. Dzięki temu z pewnością unikniesz nadmiaru stresu.

Jak skutecznie szukać nowej pracy?

Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić pracodawcę, musisz przede wszystkim dobrze zorientować się w realiach rynkowych. Choć może Ci się wydawać, że ze swoimi kompetencjami spokojnie znajdziesz nowe zatrudnienie, aktualna sytuacja gospodarcza wcale nie musi Ci sprzyjać. Zapoznaj się więc z różnymi ofertami i zwróć uwagę zarówno na poszukiwane przez firmy kompetencje, jak i na proponowane przez nie wynagrodzenia.

Aby skutecznie szukać nowej pracy, zadbaj też o swoją wartość dla potencjalnych pracodawców. Zawczasu zainteresuj się cenionymi na rynku kursami, certyfikatami czy szkoleniami. Zawsze możesz też poprosić swoich byłych i obecnych przełożonych o referencje. Pamiętaj również o roli, jaką odgrywa profesjonalne CV czy profil w LinkedIn.

Nade wszystko nie zniechęcaj się i nie poddawaj emocjom (zwłaszcza negatywnym). Proces zmiany pracy może być żmudny i stresujący, ale warto uzbroić się w cierpliwość. Rzadko zdarza się bowiem, aby przejście do nowej fir

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Czy warto odejść z pracy?

Zmiana pracy może nieść ze sobą liczne korzyści. Warto podjąć taką decyzję, jeśli obecne stanowisko nie pozwala Ci się rozwijać, zwiększać zarobków czy czerpać satysfakcji z codziennych obowiązków.

Jak uzasadnić odejście z pracy?

Wręczając wypowiedzenie przełożonemu, nie musisz rozwodzić się nad przyczynami swojej decyzji. W dobrym tonie jest szczere i kulturalne wskazanie jej podstawowych powodów, ale nikt nie powinien oczekiwać od Ciebie wchodzenia w detale.

Jak uniknąć stresu podczas zmiany pracy?

Aby uniknąć stresu przy zmianie pracy, dobrze przygotuj się do podjęcia tego kroku. Zadbaj o swój wizerunek na rynku i dopracuj CV oraz list motywacyjny. Nie działaj też pod wpływem emocji i nie mów nikomu o podjętej decyzji, aż do momentu, gdy uda Ci się znaleźć zatrudnienie w nowej firmie. Im płynniejsze przejście z jednej pracy do drugiej, tym mniej nerwów!