Podróże po świecie – połączenie pracy i pasji

Jak powiedział Konfucjusz: „wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Tą zasadą mogą kierować się podróżnicy, ponieważ jest wiele zawodów, które to nie tylko umożliwiają, ale wręcz wymagają. Co więcej, w obecnych czasach, kiedy praca zdalna stała się powszechna, wielu pracodawców wyraża zgodę na to, aby pracownik wypełniał swoje obowiązki poza standardowym miejscem pracy. Takie zjawisko nazywa się workation, czyli połączenie pracy z wakacyjnymi i podróżami.

Praca z podróżowaniem – kto się w niej odnajdzie?

Praca w podróży to nie jest łatwe zadanie. Wykonywanie obowiązków służbowych na plaży pod palmami albo w domu z widokiem na zaśnieżone góry wymaga dużej samodyscypliny i dobrej organizacji pracy. Osoby pracujące z ludźmi np. w turystyce dodatkowo muszą być odporne na stres, komunikatywne, samodzielne i asertywne.

Zatem praca, która wymaga podróżowania, jest dla ludzi z rozwiniętymi kompetencjami interpersonalnym oraz bardzo dobrą znajomością języków obcych. Na łączenie pracy i podroży, najczęściej decydują się osoby młode, ciekawe świata i nieobawiające się trudnych warunków.

Zawody związane z podróżowaniem

Pilot samolotu

Pilotowanie samolotu to marzenie wielu miłośników lotnictwa. Zawód wiąże się z prestiżem, wysokimi zarobkami i możliwością zwiedzania świata, i jednocześnie jest stresująca i bardzo odpowiedzialna. Ponadto, aby zostać pilotem, trzeba spełnić kryteria zdrowotne, psychologiczne oraz zdobyć formalne kwalifikacje i uprawnienia. Zatem kandydatów czeka długa i kosztowna droga.

Stewardessa

Stewardessa to kolejny zawód, który kojarzy się ze zwiedzaniem egzotycznych zakątków świata. Trzeba jednak pamiętać, że pracownik albo pracownica linii lotniczych na tym stanowisku nie tylko dba o bezpieczeństwo pasażerów, ale też wydaje napoje i posiłki. Linie lotnicze co jakiś czas, ogłaszają nabór na stanowiska stewardessy. Wśród wymagań są: dobre zdrowie, znajomość co najmniej dwóch języków obcych, opanowanie, konsekwencja w działaniu i duża odporność na stres.

Pilot wycieczek, lider wypraw, przewodnik wycieczek

Wiele osób zastanawiając się, jak zarabiać na podróżowaniu, od razy myśli o zawodzie pilota wycieczek. Jego zadaniem jest dbanie o to, aby wszystkie usługi były zgodne z umową, a program zrealizowany. Pilot albo lider wypraw musi też być przygotowany na rozwiązywanie konfliktów w grupie, pomoc uczestnikom w różnych sytuacjach i dbać o ich bezpieczeństwo i komfort niemalże przez całą dobę.

Zatrudnienie znajdziemy w dużych biurach podróży oraz niewielkich agencjach organizujących wyprawy trampingowe.

Rezydent biura podróży

Rezydent biura to osoba, której zadaniem jest reprezentowanie biura podróży w miejscu wypoczynku turystów. Najczęściej ma pod sobą kilka-kilkanaście hoteli w danym rejonie i jest dostępna przez cały sezon wakacyjny. Jej pracą jest rozwiązywanie problemów na miejscu, np. organizowanie wycieczek, przyjmowanie reklamacji dotyczących niezgodności np. standardu pokoju z umową.

Pracownik statku

Pracownicy na statkach nie tylko marynarze i technicy, ale i np. barmani, kelnerzy albo kucharze. Nowoczesne olbrzymie statki wycieczkowe przypominają już małe miasta, gdzie pracę znajdzie każdy chętny podróżnik. Pracodawca w takim wypadku najczęściej zapewnia nocleg i wyżywienie, zatem zarobione pieniądze można wydać w trakcie postoju w porcie.

Archeolog

Któż w dzieciństwie nie marzył, aby być jak Indiana Jones: podróżować w nieznane miejsca i okrywać zaginione skarby. Obecnie, aby zostać archeologiem, trzeba skończyć studia wyższe kierunkowe i uzyskała tytuł magistra. Oprócz tego konieczna jest 12-miesięczna praktyka zawodowa. Warto też mieć na uwadze, że archeolog wykonuje monotonną pracę, a często wydobycie jakiegoś przedmiotu zajmuje wiele tygodni.

Dziennikarz, reporter, pisarz

Dziennikarze i reportażyści opisują naszą rzeczywistość w najbliższej okolicy, jak i na świecie. To gdzie i jak często podróżują, wynika z tego, w jakim dziale są zatrudnieni. Pracodawca może ich wysłać na drugi koniec kraju, jak i do innego państwa. Wiele też zależy od tego, czy dana osoba jest tzw. wolnym strzelcem, czy jest zatrudniona w redakcji. Najbardziej specyficznym rodzajem dziennikarstwa jest reportaż wojenny. Innym pożądanym przez podróżników rodzajem, jest pisanie artykułów do czasopism branżowych, np. do magazynów dostępnych w biurach podróży albo w samolotach.

Bloger, vloger

Praca blogera albo vlogera specjalizującego się w podróżach wydaje się wyłącznie przyjemnością. Może się wydawać, że taka osoba tylko jeździ po świecie i opisuje ciekawe miejsca. Jest to tylko jedna strona medalu, druga to ciągłe dbanie o atrakcyjność treści, profesjonalny montaż filmów i najwyższej jakości zdjęcia. Wysoka oglądalność jest ważna, ale też taka osoba musi mieć pieniądze na życie i podróże. Te najczęściej pochodzą ze współpracy z różnymi firmami, np. producentami ubrań, akcesoriów przydatnych w podróży, sprzętu elektronicznego albo z właścicielami hoteli i restauracji. Co oznacza, że w treściach, jakie pojawiają się w social mediach, pokazuje reklamowane produkty i miejsca. Taki zawód jest przyjemny i ciekawy, jednak w tej branży panuje bardzo duża konkurencja.

Fotograf, fotoreporter

Fotografowanie to kolejny przykład pracy, która wymaga podróżowania. Zdjęcia modowe, do katalogów, czy nowych kolekcji robi się na całym świecie. Obecnie modne są sesje ślubne, rodzinne i narzeczeńskie w plenerach – na rynkach starych miast, w górach, nad jeziorami albo w lesie. Zawodowy fotograf może też prowadzić warsztaty wyjazdowe dotyczące fotografii krajobrazowej albo streetartowej.

Oceanograf

Absolwenci oceanografii pracują w laboratoriach oraz w ośrodkach naukowo-badawczych zlokalizowanych na całym świecie. Zajmujących się problematyką morską, ochroną środowiska wodnego i strefy przybrzeżnej. Jednak aby móc badać oceany, trzeba przejść wieloetapowy proces rekrutacji.

Instruktor sportowy

Instruktor jazdy na nartach, desce, pływania, snoorkowania, albo surfingu znajdzie pracę w kurortach na całym świecie. Im więcej zna języków obcych, tym większe ma możliwości.

Muzyk, dźwiękowiec

Nie trzeba być znanym muzykiem, aby podróżować po świecie. Popularne zespoły w trasy koncertowe zabierają dodatkowych muzyków, jako wsparcie ekipy. Poza tym na koncertach niezbędni są dźwiękowcy, operatorzy oświetlenia i inne osoby odpowiadające za trasy koncertowe.

Au-pair

Au-pair to forma łącząca naukę, pracę i podróżowanie. Jej celem jest zatrudnianie cudzoziemców jako opiekunów albo opiekunek do dzieci. Taka osoba bezpłatnie mieszka u rodziny, dostaje zakwaterowanie, wyżywienie oraz kieszonkowe. W wolnej chwili może podróżować. Co więcej, jeśli rodzina wyjeżdża na wakacje – au-pair najczęściej jedzie z nimi.

Praca związana z podróżami – wady i zalety

Praca, która wymaga podróżowania, daje wiele korzyści, satysfakcji i możliwości. Przede wszystkim, jeśli podróże są naszą ogromną pasją to połączenie jej z zarobkowaniem zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego, nudy i poczucia stania w miejscu. Zmiana otoczenia, a nawet szerokości geograficznej, kiedy w Polsce jest zimno i szaro, dobrze wpływa na samopoczucie, poza tym w wielu miejscach możemy poczuć się prawie jak na wakacjach. Poznawanie nowych ludzi, kultur i języka często przekłada się długie międzynarodowe przyjaźnie, poszerza horyzonty i pozwala na zdobycie nowych doświadczeń. Natomiast codzienne obcowanie z danym językiem, poprawia zdolności komunikacyjne. Co daje podróżowanie jeszcze? Oczywiście możliwość zwiedzania nieturystycznych zakątków świata. Możemy być tam, gdzie nie docierają standardowe wycieczki. Poza tym freelancerzy mogą sami decydować, gdzie chcą mieszkać w danym momencie. Praca w podróży to nie tylko zalety. Zawód podróżnika ma też wady. Im więcej i dalej podróżujemy, tym bardziej jesteśmy narażeni na niebezpieczne sytuacje związane z niezrozumieniem danej kultury. Inne znaczenie gestów i grymasów albo błędne użycie danego słowa może być powodem kłopotów. Jeśli zmieniamy szybko strefy czasowe o kilka godzin, musimy też liczyć się z tzw. jetlagiem. Zmęczenie, brak koncentracji, a nawet kłopoty pokarmowe mogą utrzymywać się przez kilka dni. Wielu freelancerów, aby zarabiać, potrzebuje szybkiego internetu, co sprawia, że muszą wybierać miejsca, które go zapewniają. A to wbrew pozorom w wielu krajach na świecie nie jest taki proste. Ciągłe życie na walizkach utrudnia też organizację życia rodzinnego i często zaburza poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Długie nieobecności w domu nie sprzyjają też nawiązywaniu więzi i przyjaźni.

Praca, która wymaga podróżowania – czy to dobry pomysł

O tym, jak zostać podróżnikiem myślimy już od dziecka. Jednak tylko niewielu decyduje się na życie na walizkach. Rozłąka z rodziną i przyjaciółmi, codziennie inny hotel i ludzie może sprawiać, że nie czujemy się bezpiecznie. Zatem bycie podróżnikiem nie jest dla każdego. Taka praca wymaga samodyscypliny, cierpliwości, otwartości na innych ludzi i kultury. Jednak w zamian dostajemy możliwość zwiedzania najpiękniejszych miejsc na świecie, poznanie ciekawych ludzi i spróbowania najdziwniejszych potraw.