Najlepiej płatne zawody w Polsce – ranking. Dowiedz się, kto zarabia najwięcej!

Czynniki, od jakich zależy wysokość pensji

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kto zarabia najwięcej, ponieważ w każdej branży i w każdym zawodzie widełki płacowe mogą być bardzo szerokie. Poziomy wynagrodzeń zależą od wielu czynników, takich jak na przykład:

 • Staż pracy – mimo pracy na tym samym stanowisku, dłużej zatrudnieni specjaliści zarabiają zazwyczaj więcej niż nowi pracownicy.
 • Umiejętności negocjacyjne – osoby, które potrafią uzasadnić swoją wartość na rynku pracy, mogą liczyć na częste podwyżki i awanse.
 • Płeć – mimo upływu lat, w wielu branżach wciąż można niestety zaobserwować zjawisko gender pay gap. Polega ono na tym, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, choć zatrudnione są na tych samych stanowiskach.
 • Lokalizacja – nie jest żadną niespodzianką, że im większa miejscowość, tym wyższe płace. Z oczywistych względów wpływ na poziom zarobków ma także kraj zatrudnienia.
 • Sytuacja firmy – struktura wynagrodzeń będzie wyglądała zupełnie inaczej w doświadczonym, prestiżowym przedsiębiorstwie niż w takim, które dopiero wchodzi na rynek.
 • Osobista marka pracownika – wynagrodzenie to kwestia indywidualna. Najlepiej zarabiają ci pracownicy, którzy potrafią zadbać o swoją karierę (czyli o bogate doświadczenie zawodowe, niezbędne kwalifikacje, specjalistyczną wiedzę itd.).

Top 10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce według SalaryExplorer

Aby dowiedzieć się, kto zarabia najwięcej, możesz oprzeć się na wielu różnych badaniach. Poniżej znajdziesz na przykład dane pochodzące z raportu SalaryExplorer. Podobne profesje są w nim grupowane w bardziej ogólne kategorie. Zgodnie z tymi statystykami, do najlepiej płatnych zawodów w Polsce w 2024 roku należą:

 1. Chirurg/lekarz – 28 100 zł brutto miesięcznie.
 2. Sędzia – 23 600 zł brutto miesięcznie.
 3. Prawnik – 19 100 zł brutto miesięcznie.
 4. Kierownik banku – 18 000 zł brutto miesięcznie.
 5. Dyrektor naczelny – 16 900 zł brutto miesięcznie.
 6. Dyrektor finansowy – 15 800 zł brutto miesięcznie.
 7. Ortodonta – 15 200 zł brutto miesięcznie.
 8. Profesor akademicki – 13 500 zł brutto miesięcznie.
 9. Pilot – 11 300 zł brutto miesięcznie.
 10. Dyrektor marketingu – 10 100 zł brutto miesięcznie.

Top 10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce według Hays

Raport płacowy Hays przedstawia dane dotyczące najbardziej opłacalnych zawodów w nieco innej formie. Badania nie koncentrują się bowiem na ogólnych branżach, a na konkretnych stanowiskach, które można piastować w firmach różnego typu. Co więcej, ranking nie dotyczy średniego miesięcznego wynagrodzenia, tylko maksymalnych zarobków. Mogą się one okazać nieosiągalne dla wielu osób pracujących w tych profesjach.

Zgodnie z raportem Hays, w 2023 r. w Polsce najlepiej zarabiali:

 1. Członek zarządu w finansach i księgowości – 60 000 zł brutto miesięcznie.
 2. Dyrektor naczelny w marketingu i sprzedaży FMCG – 55 000 zł brutto miesięcznie.
 3. Dyrektor przedsiębiorstwa produkcyjnego – 55 000 zł brutto miesięcznie.
 4. Dyrektor lokalny w e-commerce – 52 000 zł brutto miesięcznie.
 5. Kierownik badań klinicznych – 50 000 zł brutto miesięcznie.
 6. Dyrektor naczelny w sprzedaży przemysłowej – 47 000 zł brutto miesięcznie.
 7. Dyrektor sprzedaży w bankowości – 45 000 zł brutto miesięcznie.
 8. Dyrektor naczelny w sprzedaży budowlanej – 45 000 zł brutto miesięcznie.
 9. Dyrektor medyczny w farmacji – 45 000 zł brutto miesięcznie.
 10. Dyrektor kontraktu w branży budowlanej – 45 000 zł brutto miesięcznie.

Top 10 najlepiej płatnych zawodów na świecie

Zastanawiając się nad najwyższymi wynagrodzeniami w Polsce, warto też przyjrzeć się najlepiej płatnym zawodom na świecie. Danych na ich temat dostarczają statystyki CareerAddict. W tym przypadku wysokość zarobków podawana jest w dolarach i dotyczy całego roku, a nie jednego miesiąca. Choć pojawiające się w zestawieniu profesje częściowo pokrywają się z wyżej zaprezentowanymi rankingami, to różnice w poziomie wynagrodzeń pomiędzy Polską a krajami rozwiniętymi są bardzo widoczne.

Za najlepiej płatne zawody na świecie uchodzą:

 1. Chirurg – 294 520 USD rocznie.
 2. Lekarz – 252 480 USD rocznie.
 3. Dentysta – 177 770 USD rocznie.
 4. Pilot/inżynier lotnictwa – 169 540 USD rocznie.
 5. Astronom/fizyk – 150 510 USD rocznie.
 6. Kierownik marketingu/sprzedaży – 146 600 USD rocznie.
 7. Prawnik – 146 220 USD rocznie.
 8. Kierownik PR – 132 800 USD rocznie.
 9. Nauczyciel akademicki (specjalizacja: zdrowie) – 119 880 USD rocznie.
 10. Sędzia – 119 690 USD rocznie.

Dobrze płatne zawody – podsumowanie

Znajomość dobrze płatnych zawodów może ułatwić Ci rozpoczęcie kariery w odpowiedniej branży lub zainspirować Cię do zmiany profesji. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby się przekwalifikować. Udział w szkoleniach i zdobycie niezbędnych kwalifikacji to pierwszy krok do tego, aby zdobyć dobrze płatną pracę.

Zauważ, że dobrze płatne zawody to przede wszystkim profesje wymagające specjalistycznej wiedzy. Wybierz więc interesującą Cię branżę i postaraj się w nią zagłębić, tak jak to tylko możliwe. Do wykonywania pracy lekarza niezbędne okażą się oczywiście studia medyczne, ale programowania możesz się już nauczyć we własnym zakresie. Stosunkowo łatwe okaże się również kształcenie w zakresie marketingu czy sprzedaży.

Stanowisko specjalisty w tego typu zawodach zapewni Ci nie tylko dobrze płatną pracę na początku kariery, ale przede wszystkim szerokie – niemal nieograniczone – możliwości rozwoju. Oznacza to, że już po paru latach możesz awansować do kadry kierowniczej, np. na kierownika sprzedaży lub dyrektora marketingu.

Jeśli chcesz zdobyć dobrze płatny zawód, na bieżąco monitoruj rynek pracy i cały czas rozwijaj swoje kompetencje. Sprawdzaj średnie poziomy wynagrodzeń w różnych branżach i inwestuj w ścisłe specjalizacje, bo właśnie tutaj zarabia się najwięcej!