Kto zarabia najmniej? Najgorzej płatne zawody w Polsce

21.05.24
clock 6 min.
Bartosz Błęka Bartosz Błęka

Choć pewnie każdy chciałby dobrze zarabiać, nie w każdym zawodzie jest to równie łatwe. Najlepiej wynagradzani są bowiem wysoko wykwalifikowani specjaliści. Pracownicy bez bogatego doświadczenia czy niszowych umiejętności muszą z kolei zadowolić się niższymi płacami. Ich wartość często oscyluje wokół minimalnej pensji krajowej. Kto zarabia najmniej w Polsce?

W tym artykule:
 1. Sytuacja na rynku pracy w naszym kraju
 2. Najgorzej płatne zawody w Polsce
 3. Kto ile zarabia w Polsce? Podsumowanie

Sytuacja na rynku pracy w naszym kraju

Polski rynek pracy dynamicznie się rozwija. Od kilku lat bezrobocie utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, a minimalne wynagrodzenie krajowe rośnie w coraz szybszym tempie. Aktualnie (kwiecień 2024) wynosi 4242 zł brutto.

Nie oznacza to jednak, że w Polsce każdy tyle zarabia. Minimalna pensja nie dotyczy przede wszystkim osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. Objęte są one bowiem stawką godzinową (aktualnie min. 27,7 zł brutto). Warto też zauważyć, że z powodu gwałtownych wzrostów wynagrodzenia minimalnego, coraz więcej pracodawców ogranicza do tej wartości wypłaty dla swoich pracowników. 

Kto zarabia najwięcej?

Najwięcej w Polsce zarabiają pracownicy o specjalistycznych umiejętnościach. Są to przede wszystkim osoby związane z takimi branżami jak:

 • informacja i komunikacja,
 • górnictwo i wydobywanie,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.

W każdym z powyższych przypadków średnie wynagrodzenie oscyluje wokół 10 000 zł brutto miesięcznie.

Gdzie najłatwiej o pracę?

W chwili obecnej rynek pracy w Polsce sprzyja pracownikowi. Niemal w każdej branży dość łatwo powinien on znaleźć zatrudnienie. Najbardziej pożądani są jednak:

 • kierowcy samochodów ciężarowych,
 • magazynierzy i dostawcy,
 • betoniarze, zbrojarze, dekarze itd.,
 • lekarze wszystkich specjalizacji,
 • pielęgniarki,
 • nauczyciele (zwłaszcza przedmiotów zawodowych),
 • księgowi i pracownicy bankowości.

Duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów można również zaobserwować w IT i marketingu internetowym.

Najgorzej płatne zawody w Polsce

Choć według zeszłorocznych badań mediana wynagrodzeń w Polsce wyniosła 7144 zł brutto, to wielu pracowników musi zadowalać się znacznie niższymi pensjami. Bardzo często odpowiadają one płacy minimalnej. Dotyczy to zwłaszcza osób wykonujących proste prace, które nie wymagają specjalistycznych umiejętności i kwalifikacji. Kto zarabia najniższą krajową?

Pracownik sprzątający

Jednym z najgorzej płatnych zawodów jest sprzątanie. Podejmują się go głównie kobiety. Zgodnie z danymi prezentowanymi w porównywarce wynagrodzeń, ich pensje zamykają się najczęściej w przedziale 3810 – 5120 zł brutto miesięcznie. Mediana zarobków sprzątaczek to 4350 zł, a więc właściwie poziom najniższej krajowej.

Pracownik magazynu

Choć zapotrzebowanie na pracowników magazynu jest ogromne, wcale nie znajduje to odzwierciedlenia w ich zarobkach. Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wskazują, że takie prace wykonują głównie mężczyźni, a ich pensje oscylują wokół 4820 zł brutto miesięcznie (mediana na styczeń 2024). Jest to zatem wartość odrobinę wyższa niż minimalna krajowa.

Pracownik produkcji

Pensje większości pracowników produkcyjnych mieszczą się w przedziale 4090 – 5500 zł brutto. Mediana ich zarobków wynosi 4600 zł. Wynagrodzenia mogą różnić się w zależności od stażu pracy, wielkości firmy, a nawet województwa.

Pracownik ochrony

Bardzo podobnie zarabiają w Polsce pracownicy ochrony, która również należy do kategorii najmniej opłacalnych zawodów. Zatrudnieni w tej branży raportują wynagrodzenia wynoszące od 3940 do 6620 zł, a mediana wynosi 4680 zł brutto miesięcznie. Jak łatwo się domyślić, są to niemal sami mężczyźni. Warto też pamiętać, że takich zajęć podejmują się często seniorzy.

Pracownik budowlany

Duży popyt na pracowników budowlanych sprawia, że mogą oni liczyć na nieco wyższe zarobki niż inne osoby wykonujące najgorzej płatne zawody w Polsce. Medianę – 5360 zł brutto – podnoszą przede wszystkim wykwalifikowani specjaliści. Początkujący robotnicy i pracownicy sezonowi w budownictwie muszą jednak zadowolić się zazwyczaj pensją minimalną.

Pracownik gastronomii

Nie jest żadną tajemnicą, że jedne z najgorzej płatnych zawodów w Polsce wykonują kelnerzy i inni pracownicy gastronomii. Zgodnie z wynikami przedstawionymi w porównywarce wynagrodzeń, zarabiają oni niewiele więcej niż pensja minimalna – mediana to jedynie 4470 zł. Jest to przede wszystkim efekt niekorzystnych umów cywilnoprawnych przewidujących jedynie minimalną stawkę godzinową. Warto jednak zauważyć, że kelnerzy i barmani często mają możliwość dorobienia sobie na napiwkach.

Kto jeszcze zarabia mało?

Według Głównego Urzędu Statystycznego, najniższe płace można zaobserwować także wśród:

 • operatorów maszyn do produkcji wyrobów włókienniczych, futrzarskich i skórzanych,
 • robotników leśnych,
 • fryzjerów i kosmetyczek,
 • kierowców autobusów,
 • pracowników sklepów,
 • opiekunów osób starszych.

 

Kto ile zarabia w Polsce? Podsumowanie

Jak widzisz, niskie zarobki w Polsce dotyczą przede wszystkim osób wykonujących proste i powtarzalne czynności. Zazwyczaj są to zawody niewymagające długiej edukacji, specjalistycznych kompetencji i zaawansowanego zaplecza. Zauważ też, że słabe zarobki wynikają nie tylko ze specyfiki określonych branż, ale także z przynależności do konkretnych grup społecznych (np. pracownicy młodociani, seniorzy itd.) czy z różnic pomiędzy sektorem publicznym a firmami prywatnymi.