Praca w korporacji – wady i zalety, zarobki, dodatkowe benefity

Korporacja – definicja

Korporacja to duże przedsiębiorstwo, które zatrudnia najczęściej tysiące pracowników. Działa w skali globalnej i ma swoje oddziały w różnych krajach. Dostarcza innowacyjne, wysokiej jakości produkty i usługi, które mają przynieść jak najwyższy zysk. 

W naszym kraju jako korporacje rozumie się najczęściej przedsiębiorstwo z zagranicznym kapitałem. Taki podmiot zatrudnia pracowników w centralach zlokalizowanych w różnych obszarach naszego kraju. Jako przykład można tu wskazać np. Amazon, Intel czy VW.

Na czym polega praca w korporacji?

Praca w korpo ma szereg cech, z których część wyróżnia ją na tle innych zakładów pracy. 

Większość pracowników korporacji pracuje głównie przy komputerze. Coraz częściej zatrudnieni mają możliwość pracy hybrydowej albo całkowicie zdalnej. Zazwyczaj dla chętnych jest zachowana możliwość pójścia do jednego z nowoczesnych biur. 

Godziny pracy są często stałe, ale coraz więcej korporacji – o ile to możliwe ze względu na specyfikę konkretnej pracy – zapewnia już elastyczność, w tym np. możliwość wcześniejszego rozpoczęcia pracy w zamian za prawo wcześniejszego wyjścia. W takich przedsiębiorstwach powszechne są jednak nadgodziny, zwłaszcza pod koniec czasu na realizację projektu. 

Pracownicy zatrudnieni w korpo są rozliczani z celów, które mogą być określane tygodniowo, miesięcznie, kwartalnie i rocznie. Wyrobienie przez nich targetu może być kluczowe podczas dokonywania oceny pracowników oraz przyznawania premii. W korpo standardem są benefity i świadczenia pozapłacowe.

Wady i zalety pracy w korporacji

Praca w korporacji ma liczne zalety, ale nie jest też wolna od wad. Niektórzy zatrudnieni od lat pną się tam po szczeblach kariery i nie wyobrażają sobie zmiany miejsca pracy. Inne osoby zderzające się z korpo światem szybko się wypalają i chcą wrócić do mniejszych przedsiębiorstw. Jakie są pozytywne i negatywne opinie o korpo? 

Zalety pracy w korporacji

Cechy korporacji, które wyróżniają ją na rynku, to przede wszystkim stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę oraz wyższe pensje. Duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa mają ugruntowaną pozycję na rynku i wielu znaczących klientów. Dzięki temu są bardziej odporne na kryzysy, a w razie zakończenia jednego projektu istnieje zazwyczaj możliwość przeniesienia pracowników na inny. Ewentualne zwolnienia grupowe są zapowiadane wcześniej, a znaczna część korporacji zapewnia swoim podwładnym w takich okolicznościach wysokie odprawy. 

Pracownicy są zatrudnieni w przeważającej większości na podstawie umowy o pracę, która uchodzi za pewną i bezpieczną. Umowy zlecenie otrzymują zazwyczaj studenci. Po kilku miesiącach również oni mogą najczęściej przejść na umowę o pracę. Zatrudnieni w korporacjach nie muszą się więc martwić o ochronę pracowniczą, płatny urlop czy zwolnienie lekarskie. 

Do tego dochodzą benefity, które wyróżniają się na rynku pracy ze względu na szeroką ofertę. Karta sportowa, prywatne ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie na życie to już podstawa. Poszczególne korporacje cały czas starają się uatrakcyjniać swoją ofertę benefitów, proponując zatrudnionym m.in. udział w kursach, dodatkowe wolne czy wyjazdy integracyjne. 

Zaletą dla wielu pracowników korpo jest też przejrzysta ścieżka kariery. Każde duże przedsiębiorstwo zatrudnia na określonych stanowiskach. Dzięki temu pracownik wie, jakie ma perspektywy na pięcie się w hierarchii w korporacji i zazwyczaj opłaca mu się trzymać tego samego zakładu pracy. 

Korporacje dbają o polityki zwalczające nierówności. Takie przedsiębiorstwa to bezpieczne miejsce dla osób, które chcą poczuć się akceptowane. Duże korporacje dbają też o rodziców i oferują im pomoc w powrocie do pracy po narodzinach dziecka. 

Wady pracy w korporacji

Niestety, największe korporacje na świecie mają też swoje wady. 

Pracownicy, którzy są albo byli w nich zatrudnieni, wskazują na wysoką presję i wszechobecny stres, a także powtarzalność wykonywanych zadań, która prowadzi do znudzenia. Deadline-y i targety warunkują szybkie tempo pracy, w którym brak jest czasu na odpoczynek, a nadgodziny są często standardem. Pracownicy czują się jak trybiki w wielkiej maszynie i skarżą się, że ich wartość sprowadza się do klikania w klawiaturę. 

Do tego dochodzi biurokracja. Pracownicza skrzynka mailowa jest zapełniania wiadomościami różnego typu, a załatwienie najprostszej sprawy formalnej trwa wieczność. Oczywiście niektóre korporacje skutecznie eliminują obecnie ten problem, co nie zmienia faktu, że zatrudnieni w korporacjach skarżą się powszechnie na brak indywidualnego podejścia.

Dlaczego praca w korporacji ma złą sławę?

Korpopraca ma nienajlepszą sławę, ponieważ pracownicy skarżą się na wysokie tempo pracy i duży stres. W praktyce jednak dużo zależy od warunków panujących w konkretnym przedsiębiorstwie oraz od działu, do którego się trafia. 

Czasy, w których pracownik korporacji pracował od rana do późnego wieczora, raczej już minęły. Rynek pracy stał się rynkiem pracownika i zakłady pracy nie mogą sobie pozwolić na nadużycia. Coraz większego znaczenia nabierają zalety korporacji, a kandydaci bardziej interesują się zatrudnieniem w dużym, międzynarodowym przedsiębiorstwie.

Benefity w pracy w korporacji

Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, korporacje starają się przyciągnąć wartościowych pracowników, oferując im liczne benefity pracownicze. 

Ubezpieczenie medyczne umożliwia korzystanie z prywatnych usług opieki zdrowotnej w określonych placówkach, z którymi pracodawca współpracuje. W zakres pakietu wchodzą najczęściej nie tylko wizyty lekarskie, ale również badania laboratoryjne i obrazowe. 

Karta sportowa pozwala pracownikom utrzymać formę fizyczną i zrelaksować się po pracy. Na jej podstawie można najczęściej iść na siłownię czy zajęcia taneczne, ale również popływać w basenie czy nawet pograć w tenisa. 

Inne ważne benefity pozapłacowe to wyjazdy integracyjne, kursy i szkolenia czy darmowe lekcje języka obcego. Dzięki nim pracodawca z jednej strony dba o dobre stosunki w zespole, a z drugiej umożliwia rozwój. Dzięki szkoleniom i kursom językowym pracownik nie tylko poprawia kwalifikacje dla siebie samego, ale również może je wykorzystać w codziennej pracy.

Praca w korporacji – wymagania

Praca w korporacji bez doświadczenia to świetny sposób na start zawodowej kariery. Wystarczy język obcy (najlepiej angielski i co najmniej jeden dodatkowy język) oraz umiejętności analityczne, aby rozpocząć przygodę z biznesowym światem. W korporacji można się wiele nauczyć dzięki szkoleniom i wdrożeniu przeprowadzanemu przez doświadczonych kolegów. 

Szczegółowe wymagania zależą od konkretnego stanowiska pracy. W ogłoszeniu stworzonym przez korporację znajdziesz m.in. oczekiwane cechy osobiste, pożądaną znajomość programów czy doświadczenie. Praca w korporacji bez studiów zazwyczaj nie jest możliwa, choć ostatecznie wszystko zależy od umiejętności i kompetencji kandydatów biorących udział w rekrutacji.

Praca w korporacji – zarobki

Chcesz wiedzieć, ile zarabia się w korpo? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ wszystko zależy od poziomu stanowiska, na które aplikujesz. 

Obecnie korporacje rywalizują ze sobą pod kątem zarobków. Z tego powodu nawet na stanowiskach juniorskich i umowie zlecenie możesz liczyć na więcej niż minimalna krajowa. Zarobki w korporacji nie są zazwyczaj bardzo wysokie, jednak konkurencyjne zwłaszcza w porównaniu do małych przedsiębiorstw rodzinnych. 

Ile zarabia manager w korporacji? To najczęściej około kilkanaście tysięcy złotych. Bardziej doświadczone osoby zarządzające mogą zarabiać znacznie więcej, natomiast managerowie, którzy dopiero awansowali, czasami zarabiają jedynie nieco ponad średnią krajową.

Zarobki w różnych zawodach możesz sprawdzić w Porównywarce wynagrodzeń.

Jak przetrwać pracę w korporacji?

Praca w korporacji ma sporo zalet, dlatego nie warto z góry się do niej zniechęcać. Pamiętaj, że możesz na własną rękę podjąć działania, które pomogą się zaaklimatyzować w nowym środowisku. 

Poznaj innych pracowników

Postaw na integrację z zespołem. Dzięki temu łatwiej będzie realizować projekty, a czas w pracy minie szybciej. Bądź otwarty i korzystaj z okazji do wspólnego spędzenia czasu. Nie uciekaj od firmowych wyjść i imprez integracyjnych, ponieważ im szybciej poznasz innych pracowników, tym większa szansa, że dobrze poczujesz się w nowym środowisku. 

Bądź asertywny

Bądź uprzejmy, ale i asertywny. Jasno wskazuj, gdy brakuje Ci czasu na wykonanie wszystkich nałożonych zadań. Jeśli rzeczowo wytłumaczysz, dlaczego nie jesteś w stanie zmieścić w godzinach pracy więcej przedsięwzięć, kierownictwo być może będzie lepiej planować Twoją pracę. 

Bądź konkretny

Od początku pracy w korporacji jasno stawiaj na swoim i nie bój się mówić, czego oczekujesz. Dotyczy to m.in. takich kwestii jak zarobki czy ścieżka rozwoju. 

 

Gdzie szukać ofert pracy w korporacji?

Największe korporacje w Polsce regularnie zatrudniają nowych pracowników w różnych działach. Z tego powodu – jeśli planujesz zmianę pracy – sprawdź aktualnie dostępne oferty. Gdy znajdziesz coś dla siebie, aplikuj niezwłocznie. Nie ograniczaj się tylko do jednej oferty. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na to, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.  

Strony internetowe korporacji

Podstawowym miejscem publikacji ofert pracy są strony internetowe korporacji. Jeśli myślisz o zatrudnieniu w konkretnym przedsiębiorstwie, odwiedź jego witrynę i przejdź do zakładki „kariera” albo „aktualne oferty pracy”. Przy pomocy filtrów ustawisz, jakie branże Cię interesują, a także m.in. jak doświadczonym pracownikiem jesteś. 

LinkedIn

Dziś poszukiwanie pracy bardzo często odbywa się z wykorzystaniem portalu LinkedIn. To miejsce, które skupia pracodawców, kandydatów i rekruterów. Jeśli szukasz pracy, stwórz profil i nawiąż kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Za pośrednictwem LinkedIn oferty zatrudnienia publikują również korporacje. 

Grupy na Facebooku

Popularnym sposobem poszukiwania pracy – w tym również w korporacjach – są grupy na Facebooku. Znajdziesz tam grupy o różnej tematyce, w tym np. z podziałem na branże czy znajomość języków. W takim miejscu możesz natrafić na ciekawą ofertę, która umknęła Ci podczas przeglądania innych propozycji pracy. 

Portale z ofertami pracy – OLX

Jeśli szukasz pracy w korporacji, nie zapomnij regularnie sprawdzać portali z ofertami pracy. To one w jednym miejscu gromadzą propozycje zatrudnienia z różnych korporacji. W ten sposób szybko porównasz oferty i zorientujesz się, jakie są Twoje możliwości, biorąc pod uwagę np. doświadczenie czy branżę.

Zapraszamy na stronę OLX Praca 

Praca w korporacji – podsumowanie

Praca w korporacji to szansa na rozwój zawodowy, stabilne zatrudnienie oraz wysokie zarobki. Mimo wad, duże przedsiębiorstwa międzynarodowe dają niespotykane w mniejszych zakładach pracy możliwości w zakresie rozwoju czy benefitów pozapłacowych. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w pracy w korporacji, przejrzyj dostępne aktualnie oferty.