Czym są benefity dla pracowników?

Benefity to po prostu dodatki do pensji, które oferuje pracodawca. Ponieważ firma nie ma obowiązku ich udzielania, liczba, forma i wartość świadczeń zależy od danego przedsiębiorstwa. Benefity mogą mieć formę dofinansowania albo bonów i kuponów. Najpopularniejsze są dodatki współfinansowane przez pracownika. Wtedy zatrudniona osoba może sama wybrać interesujące ją świadczenie.

Najpopularniejsze benefity dla pracowników

Karta sportowa

Karnety sportowe pozwalają pracownikom na aktywne spędzenie czasu po pracy. Najczęściej są to karty typu multisport, co oznacza, że jej użytkownik może wybrać jakiekolwiek zajęcia np. taniec, jogę albo siłownię w dowolnym punkcie, pod warunkiem że ten je honoruje.

Tego typu dodatek może być finansowany przez pracodawcę w całości albo w części. Ponadto może być on również przyznawany w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Często firma daje bezpłatnie karnety zatrudnionym osobom, a te muszą jedynie dopłacić za dodatkowe karty dla członków rodziny albo partnerów.

Dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej

Niestety w naszym kraju, oczekiwanie na wizytę do specjalisty albo na badania może trwać kilka miesięcy, dlatego większość firm oferuje pakiety medyczne w prywatnych klinikach. W zależności od przedsiębiorstwa i jego możliwości negocjacyjnych można skorzystać podstawowych pakietów, gdzie jest tylko lekarz rodzinny i standardowe badania, albo bogatszych abonamentów zawierających m.in. usługi stomatologiczne i wizyty u lekarzy specjalistów.

Szerszy i łatwiejszy bezpłatny dostęp do lekarza oznacza, że pracownik będzie cieszył się lepszym zdrowiem, czyli nie będzie chorował i przebywał tym samym na zwolnieniu lekarskim.

Elastyczny czas pracy

Wielu rodziców ma problem z dowiezieniem dzieci do placówek edukacyjnych oraz punktualnym dotarciem do miejsca pracy. Dla nich idealnym benefitem pracowniczym będą elastyczne godziny pracy. Oznacza to zwykle w praktyce, że do biura można przyjść np. w godzinach 7-11 i skończyć ją odpowiednio po 8 godzinach. Oczywiście z takiej opcji może skorzystać każdy, bez względu na to, czy ma dzieci. Jest to jeden ze sposobów na osiągnięcie work-balance, czyli równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Pracownicy mogą godziny pracy dostosować do swoich potrzeb – niektórzy wolą iść na trening rano, a inni lubią dłużej pospać. Przyjście do biura na 11 będzie w tej sytuacji doskonałym wyjściem.

Karta lunchowa

Usługi gastronomiczne i żywność jest coraz droższa, dlatego pracownicy doceniają dofinansowanie posiłków. Ma ono przeważnie formę przedpłaconej karty, którą można wykorzystać w firmowej kantynie, firmie cateringowej albo w barze nieopodal biura. Oczywiście dwie ostatnie opcje są dostępne w przypadku podpisania umowy pomiędzy przedsiębiorstwami.

Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy oraz czasu na przygotowanie jedzenia do pracy.

Ubezpieczenie na życie

Grupowe ubezpieczenie na życie to również popularny pomysły na benefity dla pracowników. Pracodawca jest stanie wynegocjować bardzo dobre warunki oraz niskie składki. Świadczenie jest oferowane dla wszystkich zatrudnionych i ich rodzin. W zależności od umowy może też obejmować polisę NNW, co jest szczególnie pożądane przez pracowników fizycznych, którzy pracują w różnych warunkach i są bardziej narażeni na ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

Dofinansowanie wakacji

Dofinansowanie wypoczynku, czyli tzw. wczasy pod gruszą to jeden z najbardziej znanych świadczeń dodatkowych. W większości firm pieniądze na ten cel pochodzą z ZFŚP, co oznacza, że dopłaty są wyliczane wg uzyskiwanych dochodów i w pełnej wysokości wypłacane najmniej zarabiającym osobom. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby firma przeznaczała dodatkowe środki na dofinansowanie wypoczynku w takiej samej wysokości dla każdego zatrudnionego.

Dodatkowy płatny urlop

Pozapłacowe benefity dla pracowników mogą też przyjąć formę dodatkowych dni wolnych. Zwykle firmy oferują je z okazji urodzin pracownika, narodzin dziecka, ślubu, przy tzw. długich weekendach oraz świętach firmowych, np. rocznica powstania przedsiębiorstwa. Płatne dodatkowe dni wolne najczęściej trzeba wykorzystać w konkretnym terminie, inaczej przepadają.

Paczki świąteczne

Paczki świąteczne dla dzieci pracowników oraz bony żywnościowe to już tradycyjny benefit w wielu przedsiębiorstwach. Podobnie, jak dopłata do wakacji tak i to świadczenie jest przeważnie finansowane z ZFŚP. Przy czym, o ile paczki świąteczne mają taką samą wartość, to już bony podarunkowe mogą być różnej wysokości. Warto dodać, że upominki dla pracowników często są wręczane nie tylko przy okazji Wielkanocy albo Bożego Narodzenia, ale i z różnych innych okazji, np. nietypowych świąt oraz ważnych rocznic firmowych.

Zniżki pracownicze

W firmach produkcyjnych i handlowych popularne są benefity w postaci zniżek pracowniczych na produkty dostępne w ofercie. W zależności od przedsiębiorstwa pracownicy mogą dokonać zakupów do ustalonego miesięcznie limitu wartości albo liczby transakcji. Dzięki temu każdy zatrudniony ma szansę wypróbować produkty z oferty. Co więcej, zadowoleni z nabytych rzeczy pracownicy z pewnością będę je polecać innym. A to będzie najlepsza reklama dla firmy.

Dofinansowanie szkoleń i kursów

Benefit w postaci dopłaty do szkoleń poszerzających i rozwijających kompetencje to korzyść dla pracownika i pracodawcy. Ten pierwszy będzie miał okazję nauczyć się czegoś nowego, a drugi skorzystać z tych umiejętności. W ten sposób firmy zyskują kompetentnych i lojalnych pracowników. Warto wspomnieć, że kandydaci chętniej wybierają pracodawcę, który inwestuje w kadrę. Świadczy to o tym, że dla niego liczą się ludzie i ich rozwój, a tym samym są w firmie szanse na awans. Co więcej, wiele nowych umiejętności, można też wykorzystać w życiu prywatnych, np. znajomość języków obcych, albo asertywność.

Bezpłatny transport autobusem

Jeśli zakład pracy znajduje się poza granicami miasta, gdzie jest słaba komunikacja publiczna. Pracodawcy decydują się na organizację bezpłatnego transportu autobusem. 

Ogólnodostępna żywność

Jeszcze do niedawna modne były tzw. owocowe dni. Dziś atrakcyjne benefity dla pracowników, powinny obejmować także warzywa, różne rodzaje herbat, roślinne napoje do kawy oraz wodę mineralną gazowaną i naturalną. W wielu firmach dostępne są też wyciskarki do soków, co pozwalające przyrządzić zdrową przekąskę. W modzie są też wspólne lunche albo śniadania. Poza tym firmy zamawiają owoce i warzywa w takiej ilości, aby starczyły dla każdego chętnego i były dostępne we wszystkie dni pracy.

Pomysły na benefity dla pracowników – nietypowe benefity dla pracowników

Nowoczesne firmy, aby zatrzymać pracowników, proponują im benefity dostosowane do ich potrzeb – podążające za ideą balansu pracy i odpoczynku.

Pokój na drzemki

Wiele badań wskazuje, że już 15-minutowa drzemka poprawia znacznie koncentrację i wzmaga kreatywność. Firmy wychodząc naprzeciw pracownikom, oferują specjalne pokoje do relaksu. Są to niewielkie pomieszczenia z delikatnym światłem i wygodnym kanapami. Można się tam schować, aby odpocząć, wyciszyć się, a nawet zdrzemnąć.

Możliwość przyprowadzania pupila

Opcja przyprowadzenia zwierzęcia do pracy z pewnością ucieszy ich opiekunów. Obecność psa albo kota w biurze pomoże rozładować stres, zmusi do odejścia, choć na chwilę od komputera oraz sprzyja integracji. Niestety nie każdy opiekun zdaje sobie sprawę, że nowe otoczenie i obecność tylu nieznajomych może być dla pupila niezwykle stresujące. Z kolei pracodawca musi pamiętać, że wśród pracowników mogą być osoby uczulone na sierść.

Usługi fizjoterapeuty/masaże

Pracownicy biurowi spędzają w pozycji siedzącej wiele godzin, stąd benefity pracownicze w formie półgodzinnych sesji masażu w czasie pracy. Powodzeniem cieszą się też usługi fizjoterapeuty, który pokaże prawidłową pozycję przy biurku oraz zaproponuje ćwiczenia m.in. niwelujące bóle pleców.

Workation

Workation, można przetłumaczyć, jako praca na wakacjach. Jest to nowoczesny benefit dla pracowników, którzy kochają podróżować. Pracodawca opłaca przelot oraz mieszkanie albo dom w przypadku kiedy wyjeżdża np. kilka osób, a oni po pracy mają czas na integrację, zwiedzanie albo plażowanie.

Jaki wpływ na motywację mają benefity w pracy?

Największą motywacją do pracy są pieniądze, jednak zwykle wyższa pensja wiąże się z nadgodzinami i większą odpowiedzialnością. Nie zawsze też pracodawca ma możliwości udzielania ciągłych podwyżek. Benefity pozapłacowe pozwalają docenić kadrę i sprawić, aby ludzie nie szukali innej firmy.

Bony żywnościowe, dofinansowanie wypoczynku, karnety na sport albo prywatna opieka zdrowotna generują duże oszczędności w budżecie pracowników. Przekładają się też na większy komfort życia codziennego i efektywniejszą pracę i chęć samorozwoju.

Zakład pracy z bogatą ofertą benefitów ma dobrą opinię i nie ma tam zwykle dużej rotacji załogi, wolne etaty również szybko się zapełniają.

Jak wybrać właściwe benefity pracownicze?

Aby benefity dla pracowników były atrakcyjne, muszą być dostosowane do potrzeb załogi. Warto co jakiś czas sprawdzać, które z nich cieszą się powodzeniem, a z których nikt nie chce korzystać. Natomiast wprowadzając nowe benefity, można przeprowadzić ankiety i wybrać te z największą liczba głosów. Takie rozwiązanie daje dodatkowe korzyści. Pracodawca pokaże w ten sposób, że liczy się ze zadaniem kadry, a pracownicy będą mieć świadczenia, którymi są zainteresowani.

Przy wyborze profitów, należy pamiętać o równouprawnieniu i równowadze. Single i pary bezdzietne oraz rodzice powinni mieć tyle samo możliwości wyboru benefitów. Co oznacza, że dając paczki dla dzieci, osobom, które ich nie posiadają, należy zaproponować np. bony świąteczne. Takie rozwiązanie niweluje konflikty i stwarza atmosferę równouprawnienia.

Podsumowanie

Dokonanie właściwego wyboru benefitów wpływa na wizerunek firmy oraz zaangażowanie pracowników. Im bardziej dostosowane do wymagań, tym bardziej zadowolona i lojalna będzie załoga. Standardem w firmach są powszechnie dostępne owoce i warzywa, polisy grupowe na życie, prywatna opieka zdrowotna oraz dopłaty do wypoczynku. Aby jeszcze bardziej zmotywować kadrę, pracodawcy coraz chętniej organizują szklenia, tworzą pokoje do relaksu albo proponują elastyczne godziny pracy.

Dzięki benefitom pracownicy oszczędzają pieniądze, zyskują czas dla siebie, są wypoczęci i zadowoleni.