Pomysł na pracę po 50-tce – jakie zawody można wykonywać po 50. roku życia?

22.01.24
clock 6 min.
Bartosz Błęka Bartosz Błęka

Wyniki badań GUS wskazują, że aż 35,6% osób powyżej 50. roku życia jest aktywnych zawodowo (stan na koniec 2021 r.). Stoją za tym zarówno rosnące potrzeby finansowe seniorów, jak i coraz lepszy stan ich zdrowia. Przedstawiciele tak zwanego pokolenia Silversów odgrywają bardzo ważną rolę na rynku pracy, więc warto zastanowić się, w jakich branżach powinni oni szukać zatrudnienia.

W tym artykule:
  1. Jakie są najlepsze branże dla osób po 50. roku życia?
  2. W jakich branżach potrzeba Silversów?
  3. Pomysły na pracę dla osób 50+
  4. Przyszłość na rynku pracy dla Silversów
  5. Jak zmienić pracę po 50-tce?
  6. Praca po 50-tce – dlaczego warto?

Jakie są najlepsze branże dla osób po 50. roku życia?

Przedstawicielom pokolenia Silver przypisuje się określony zestaw cech, który wyróżnia ich na rynku pracy. Z jednej strony seniorzy mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem, lojalnością względem pracodawcy czy obowiązkowością, ale z drugiej miewają problemy ze znajomością języków obcych, realizacją procesów kreatywnych czy przyswajaniem nowinek technologicznych. Zastanawiając się nad pracą po 50–tce, warto więc mieć na uwadze powyższą charakterystykę.

Uwzględniając mocne i słabe strony Silversów, trudno się dziwić raportom GUS. Według nich najwyższy udział seniorów w ogólnej liczbie pracujących można zaobserwować w takich sektorach jak:

  • wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę,
  • rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo,
  • obsługa rynku nieruchomości,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna,
  • edukacja.

To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ zatrudnienie po 50. roku życia można dziś znaleźć niemal w każdej branży.

W jakich branżach potrzeba Silversów?

Na pracy 50 plus korzystają nie tylko sami Silversi, ale także ich pracodawcy, a wręcz cała gospodarka. Unikalne kompetencje seniorów są coraz bardziej doceniane, a przydają się przede wszystkim w zawodach wymagających wieloletniego doświadczenia – takich jak lekarz, prawnik czy księgowa. Z oczywistych względów wiele ofert pracy dla Silversów dotyczy również branż, w których występuje deficyt pracowników. Mowa między innymi o szkolnictwie, logistyce, transporcie czy pielęgniarstwie.

Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez OLX Praca, najwięcej ogłoszeń skierowanych do Silversów dotyczy zatrudnienia w gastronomii i transporcie. Pracodawcy często proponują im także stanowiska sprzedawców i pracowników produkcyjnych. Sami seniorzy najbardziej zainteresowani są natomiast ofertami adresowanymi do zawodowych kierowców. Dużą popularnością cieszą się również ogłoszenia o pracę dla 50-latka z obszaru ochrony i administracji biurowej.

Pomysły na pracę dla osób 50+

Co robić po 50. roku życia? Wcale nie trzeba ograniczać się do wymienionych wyżej zawodów. Dzięki ewolucji rynku pracy stabilne zatrudnienie Silversi mogą znaleźć właściwie w dowolnej branży. Jest to w końcu pokolenie bardzo pracowite, które nie boi się wyzwań. Jego przedstawiciele powinni więc zastanowić się nad następującymi pomysłami na życie po 50-tce:

Freelancer

Freelance to jeden z najlepszych pomysłów na pracę dla Silversów. W takim modelu można świadczyć usługi z zakresu wielu różnych specjalizacji, nie wychodząc przy tym nawet z domu. Seniorzy mają do dyspozycji na przykład działalność polegającą na konsultingu w obszarze, w którym zdobyli duże doświadczenie (m.in. doradztwo biznesowe). Z drugiej strony mogą zajmować się też tworzeniem i redakcją treści, księgowością czy dietetyką.

Coach i mentoring

Współcześnie dobrze płatną pracę można znaleźć w obszarze couchingu i mentoringu. Z takich usług korzystają zwłaszcza młode i ambitne osoby, szukające w wsparcia u doświadczonych trenerów. Działalność w tym zakresie może koncentrować się na wybranym zawodzie, ale też ogólnie na biznesie (couching dla przedsiębiorców) czy innych sferach życia (np. relacjach międzyludzkich czy zdrowiu psychicznym).

Edukacja i szkolenia

Edukacja to kolejny atrakcyjny sektor dla Silversów. Praca dla 50-latki może polegać na nauczaniu w szkole lub wykładaniu na uczelni wyższej, ale nie musi się do tego ograniczać. Ciekawym rozwiązaniem okaże się przecież prowadzenie korepetycji online czy tworzenie i sprzedaż kursów z dowolnej dziedziny. Seniorzy mogą wybrać interesujące ich zagadnienie i poświęcić mu serię szkoleń, organizowanych czy to w trybie stacjonarnym, czy zdalnym.

Praca w organizacjach pozarządowych

Bogate doświadczenie Silversów przydaje się też w sektorze NGO. Osoby po 50. roku życia mogą pełnić w organizacjach pozarządowych funkcje koordynatorów czy ambasadorów, wspierając je swoją wiedzą, lojalnością i pracowitością. Pozwoli to seniorom zaangażować się społecznie i krzewić ważne dla nich wartości.

Turystyka i rekreacja

Zgodnie z raportem OLX Praca, zatrudnienie po 60. roku życia jest dla seniorów nie tylko źródłem dodatkowego zarobku, ale też okazją do wyjścia z domu i przebywania z innymi ludźmi. Silversi powinni więc zainteresować się branżą turystyczną, która obejmuje takie zajęcia jak oprowadzanie wycieczek, organizacja wydarzeń czy promowanie lokalnych atrakcji.

Przyszłość na rynku pracy dla Silversów

Według statystyk, już co czwarty Polak osiągnął wiek emerytalny. Oznacza to, że każda para rąk na rynku pracy jest na wagę złota. Zawodowa aktywność Silversów stymuluje gospodarkę i minimalizuje problem luki kompetencyjnej. Niemal 70% badanych pracowników w wieku ochronnym deklaruje, że po osiągnięciu wieku emerytalnego chce pozostać na rynku pracy.

Odwołując się do tych badań, można więc założyć, że odsetek Silversów wśród pracowników będzie cały czas wzrastał. Stoją za tym zarówno argumenty finansowe, jak i chęć seniorów do przebywania z innymi ludźmi. Najbardziej interesuje ich zatrudnienie na niepełny etat oraz umowa-zlecenie. Szukają pracy głównie w segmencie blue collar (np. kierowca, ochroniarz, pracownik produkcji), ale coraz częściej także w segmencie grey collar (np. w administracji, księgowości itd.). Połączenie ich kompetencji z technologicznymi umiejętnościami młodszych pracowników to ogromna szansa dla rozwoju biznesu w Polsce.

Jak zmienić pracę po 50-tce?

Poszukując idealnego zajęcia, wiele osób może zdecydować się na zmianę pracy po 50-tce. Nie jest to oczywiście zadanie łatwe, tym bardziej że Silversi cenią sobie stabilizację. Jak powinni postępować w takiej sytuacji?

  1. Autoocena i określenie celów – w pierwszej kolejności pracownik powinien zastanowić się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, a także nad tym, jaki ma być główny cel jego pracy po 50-tce (np. wyższe zarobki, lepszy work-life balance, integracja z ludźmi itd.).
  2. Rozwój umiejętności – aby zdobyć wymarzoną pracę, pracownik często będzie musiał się przebranżowić. W tym celu niezbędne okaże się podjęcie odpowiednich szkoleń i kursów.
  3. Networking – w przekwalifikowaniu zawodowym i znalezieniu nowej pracy bardzo pomocne będą znajomości. Warto więc odświeżyć stare relacje i zacząć budować nowe.
  4. Dostosowanie CV – pracownik, który chce się przekwalifikować, powinien zaktualizować swoje dokumenty aplikacyjne. Należy je też dostosować do konkretnych ofert pracy.
  5. Selekcja ofert – kluczowym etapem poszukiwania pracy jest oczywiście wybór odpowiednich ofert. Warto się za nimi rozejrzeć na przykład w serwisie ogłoszeniowym OLX Praca.
  6. Udział w rekrutacjach – o zdobyciu zatrudnienia zdecyduje przebieg rozmów kwalifikacyjnych. Przedstawiciel pokolenia Silver nie powinien obawiać się odmowy, ponieważ rekruterzy coraz chętniej oferują nawet pracę dla osób po 60-tce.

Praca po 50-tce – dlaczego warto?

W ramach podsumowania warto podkreślić znaczenie aktywizacji zawodowej Silversów i możliwości, jakie ze sobą niesie. Ich obecność na rynku pracy zapewnia korzyści na każdym polu:

  • Dla samych Silversów jest to szansa na dodatkowy zarobek (przy coraz niższych emeryturach), ale także okazja do wyjścia z domu i integracji z innymi ludźmi.
  • Dla biznesów i pozostałych pracowników jest to możliwość czerpania z bogatego doświadczenia i unikalnych kompetencji Silversów. Ich zdolności i postawa mogą zainspirować młodsze pokolenia i ułatwić im funkcjonowanie na rynku pracy.
  • Dla gospodarki jest to oczywiście spora ulga w obliczu kryzysu demograficznego, ponieważ więcej osób przyczynia się do generowania PKB i wspiera system socjalny.

Dzięki lekturze powyższego poradnika wiesz już, jakie są prace dla osób po 50. roku życia i jak zmienić branżę w tym wieku. Rozumiesz też, dlaczego aktywizacja zawodowa Silversów jest tak istotna. Każdy senior, który czuje się na siłach i ma taką ochotę, powinien więc dobrze zastanowić się nad pozostaniem na rynku pracy.