Kim w firmie jest wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka lub wirtualny asystent to osoba pracująca zdalnie. Zwykle zatrudniana na godziny lub projekty. Jej zadaniem jest wsparcie firmy w różnych zadaniach: od zarządzania kalendarzem, przez kontakt z klientami, po publikowanie w mediach społecznościowych. Wszystko zależy od tego, jak wygląda umowa między firmą a osobą, której praca to wirtualna asysta. Różne są też formy zatrudnienia: wirtualna asysta może być świadczona w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub jako pracownik firmy świadczącej usługi wirtualnej asysty. Chociaż jest to bardzo sfeminizowany zawód, wirtualną asystą może zajmować się wirtualny asystent. Określenie wirtualna asystentka bywa stosowane zamiennie z takimi słowami jak wirtualna sekretarka, zdalna asystentka, wirtualna asysta.

Na czym polega praca wirtualnej asystentki?

Wirtualna asystentka zajmuj się bardzo różnorodnymi zadaniami. Kluczową cechą tej pracy jest przede wszystkim to, że jest ona zdalna. Zdalna asystentka musi umieć skutecznie komunikować się z klientem. Wirtualna asysta wymaga też od osoby ją wykonującej umiejętności organizacji czasu i pracy. Asystentka wirtualna wspiera często wielu różnych klientów. Firmy decydują się zwykle na ten rodzaj wsparcia, gdy pracy (lub zasobów finansowych) jest za mało, aby zatrudnić pracownika na stałe. Wirtualna sekretarka ułatwi sobie pracę, jeśli będzie umiała sprawnie poruszać się między różnymi tematami i branżami.

Asystent wirtualny czy asystentka wirtualna muszą cechować się gotowością do ciągłego uczenia się nowych rzeczy, umiejętności czy zasad panujących w branży ich klientów. Dzięki temu wirtualna asysta może być pracą zarówno ciekawą, jak i wyczerpującą.

Jakie cechy powinna mieć wirtualna asystentka?

Wiele zależy od tego, z jakimi branżami współpracuje dana wirtualna asystentka. Przydatne mogą się okazać: umiejętność organizacji i planowania. Zdalna asystentka jest osobą, która nie ma szefa — ma klientów. A co za tym idzie, zależność w tej relacji jest zupełnie inna niż z przełożonym w organizacji. Zdalny asystent musi umieć pracować w zespole, a nawet w różnych zespołach i środowiskach. Dobre umiejętności komunikacyjne mogą być bardzo przydatne dla osoby zajmującej się wirtualną asystą – w końcu codziennie będzie się komunikowała z bardzo różnymi ludźmi. Umiejętność korzystania z narzędzi internetowych i nowych technologii z pewnością ułatwi asystentce wirtualnej codzienną pracę.

Wirtualna asystentka: jak zacząć? Jak zostać wirtualną asystentką?

Karierę jako zdalna sekretarka lub wirtualny asystent warto zacząć od zebrania w jednym miejscu wszystkich umiejętności, które mogłyby się okazać przydatne potencjalnym klientom. Jakie programy i narzędzia obsługujesz? Jakie masz doświadczenie? Z tak przygotowanym briefem przyda się dobrze skonstruowany profil na Linkedinie.

Warto przeglądać ogłoszenia na grupach poświęconych wirtualnej asyście w mediach społecznościowych. Można dzięki temu obserwować, jakie umiejętności są poszukiwane przez klientów i decydować, jakie umiejętności warto rozwinąć.

Wirtualna asystentka: zarobki. Ile zarabia wirtualna asystentka?

Zarobki wirtualnej asystentki lub asystenta mogą się wahać w zależności od tego, czy zatrudnia ich agencja, czy prowadzą własną działalność gospodarczą. W drugim przypadku wiele zależy od liczby klientów i godzin pracy.

Zarobki wirtualnej asystentki działającej jako freelancerka waha się w granicy od 30 do 80 zł netto za godzinę. Asystentka wirtualna, która dobrze zna języki obce, może szukać zagranicznych klientów. Wtedy wynagrodzenie jest wyższe: sięga nawet 250 zł netto za roboczogodzinę.

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej trzeba też doliczyć koszty jej prowadzenia: ZUS, podatki czy księgowość.

Wirtualna asystentka: praca. Gdzie znaleźć oferty pracy dla wirtualnej asystentki?

Pracy dla wirtualnej asystentki można szukać w wielu miejscach, m.in.:

  • media społecznościowe: Linkedin, tematyczne grupy na Facebooku
  • strony poświęcone pracy zdalnej
  • tworząc własną stronę internetową
  • na stronach internetowych agencji świadczących usługę wirtualnej asysty

Warto regularnie przeglądać te źródła i składać aplikacje na interesujące oferty pracy. Można także przesyłać prośby o pracę do firm lub osób, które wydają się być zainteresowane usługami wirtualnej asystentki.

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Ile zarabia wirtualna asystentka?

W Polsce zarobki wahają się w granicach między 30 a 80 złotych za godzinę pracy.

Jak zostać wirtualną asystentką?

Warto zacząć od spisania swoich umiejętności, które mogą być przydatne potencjalnym klientom. I ciągle się rozwijać.

Kim jest wirtualna asystentka?

Wirtualna asystentka to osoba, która pomaga swoim klientom w różnych zadaniach związanych z zarządzaniem czasem, organizacją i koordynacją działań biznesowych.