Praca dla introwertyka – przykładowe zawody

10.02.24
clock 5 min.
Bartosz Błęka Bartosz Błęka

Przeglądając oferty zatrudnienia, dość łatwo zauważyć, że wiele z nich obiecuje na przykład „pracę w młodym i dynamicznym zespole”. Nie dla wszystkich będzie to zachęta do złożenia aplikacji. Na samą myśl o tętniącej życiem przestrzeni open space każdy introwertyk może poczuć ból głowy. Czy oznacza to, że osoba o takim usposobieniu będzie miała problem ze znalezieniem zatrudnienia? Niekoniecznie! Istnieje bowiem całe mnóstwo branż i stanowisk przewidujących pracę w samotności. W tym artykule zastanowię się, jaki zestaw cech kwalifikuje do takich zajęć, i przedstawię przykładową listę zawodów dla introwertyków.

W tym artykule:
  1. Introwertyk – kto to? Czym charakteryzuje się ta osobowość?
  2. Czym różni się introwertyk od ekstrawertyka?
  3. Mocne strony introwertyka w pracy
  4. Praca dla introwertyka – lista zawodów

Introwertyk – kto to? Czym charakteryzuje się ta osobowość?

Usposobienie osoby introwertycznej było przedmiotem zainteresowania wielu badaczy. Po raz pierwszy zostało opisane przez Carla Gustava Junga, a dokładnie przeanalizował je Hans Jürgen Eysenck. Według większości koncepcji psychologicznych, do cech introwertyka zaliczają się przede wszystkim:

  • małomówność i unikanie rozmów,
  • zamiłowanie do samotności,
  • niechęć w stosunku do interakcji z ludźmi,
  • refleksyjność,
  • potrzeba ciszy i spokoju,
  • potrzeba czasu w nawiązywaniu relacji z innymi,
  • kreatywność,
  • konkretność,
  • powściągliwość,
  • dociekliwość i uważność,
  • opanowanie i odporność na stres,
  • samodzielność,
  • skłonność do unikania bodźców,
  • cierpliwość,
  • sumienność i wydajność,
  • zdolność logicznego myślenia,
  • spostrzegawczość.

Jak łatwo zauważyć, powyższe cechy mogą bardzo utrudniać introwertykom pracę zespołową, a już na pewno takie obowiązki jak obsługa klienta. Z drugiej jednak strony dobrze rozwinięte zdolności analityczne i precyzja w wykonywaniu obowiązków czynią z nich wymarzonych kandydatów na liczne stanowiska wymagające długotrwałego skupienia. Atuty introwertyka w pracy wezmę pod lupę w dalszej części artykułu. Tymczasem wyjaśnijmy sobie jeszcze…

Czym różni się introwertyk od ekstrawertyka?

Zgodnie z koncepcją Junga można stwierdzić, że introwersja to ruch „do wewnątrz”, a ekstrawersja – „na zewnątrz”. Ekstrawertyk będzie więc podążał w kierunku środowiska społecznego, a introwertyk w przeciwnym. Ten pierwszy bardzo potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi i właśnie z niego czerpie energię. Ten drugi natomiast „ładuje akumulatory” w samotności, a w przestrzeni publicznej je zużywa.

Taka charakterystyka bywa czasami bardzo krzywdząca dla introwertyków. Przez to, że żyjemy w „ekstrawertycznym” świecie, osoby, które potrzebują oddechu od towarzystwa innych ludzi, uznawane są za nieprzystosowane do życia w społeczeństwie. Właśnie na skutek takiego podejścia niejednokrotnie stają się wycofane i nieśmiałe.

Warto więc pamiętać, że introwertycy są tak samo zdolni do budowania relacji z innymi jak ekstrawertycy. Różnica polega jedynie na tym, że przychodzi im to nieco wolniej i wymaga od nich większej ilości energii. Z tego względu dobrym pomysłem dla introwertyka może okazać się wybór pracy dla indywidualisty. Dzięki temu obowiązki zawodowe będą dla niego mniej męczące i pozwolą mu zachować siłę na kontakty z tymi osobami, na których zależy mu najbardziej.

Mocne strony introwertyka w pracy

W pracy bez kontaktu z ludźmi introwertyk może radzić sobie zdecydowanie lepiej niż ekstrawertyk. Stanowią o tym takie cechy osobowości jak:

Samodzielność

Introwertyk może unikać towarzystwa ludzi i pracy w zespole. Nie świadczy to jednak o jego niezdolności do wykonywania danych obowiązków. Z wieloma zadaniami poradzi on sobie lepiej i sprawniej niż grupa osób próbująca rozwiązywać problemy wspólnymi siłami.

Skrupulatność

Koncentracja na tym, co „wewnątrz”, a nie „na zewnątrz”, sprawia, że introwertyk bardzo sumiennie podchodzi do swoich obowiązków. Zamiast tracić czas na towarzyszące pracy otoczenie, skupia się na określonym zadaniu. Takie podejście często przyjmuje postać perfekcjonizmu.

Zdolność analitycznego myślenia

Introwertyk intuicyjnie unika chaosu. Dzięki temu zachowuje zdolność logicznego rozumowania i potrafi szybko kojarzyć fakty. Taka osobowość często kojarzona jest więc z umysłami ścisłymi, choć jak się zaraz przekonasz, wcale nie wyklucza to kreatywności.

Opanowanie

Introwertyk uchodzi za osobę cichą i wycofaną. Błędem byłoby myślenie, że jest całkowicie odporny na stres, ale na pewno nie daje tego po sobie poznać. W trudnej sytuacji prawdopodobnie zaciśnie zęby, postępując rozważnie i ostrożnie, a odreaguje to dopiero w domowym zaciszu.

Kreatywność

Nietrudno się domyślić, że skupienie na wewnętrznym świecie zapewnia wielu introwertykom nieskończone pokłady kreatywności. To właśnie spośród nich wywodzą się wielcy pisarze, malarze czy architekci. Zauważ też, że w zawodach tych nie bez znaczenia okaże się wspomniana już umiejętność analitycznego myślenia.

Praca dla introwertyka – lista zawodów

Współczesny rynek oferuje mnóstwo zawodów dla introwertyka. W wielu branżach ceni się bowiem takie atuty jak skrupulatność, cierpliwość i umiejętność panowania nad emocjami. Szukając pracy dla samotnika, warto zainteresować się między innymi takimi stanowiskami jak:

Redaktor/korektor

Praca redaktora lub korektora to idealne zajęcie dla każdego introwertyka. Prawie w ogóle nie wymaga kontaktu z drugim człowiekiem, ograniczając się do obcowania z tekstem. O ile korekta to pojęcie węższe, oznaczające przede wszystkim poprawianie błędów, redakcja polega na dopracowywaniu treści do perfekcji pod każdym względem.

Tłumacz

Tłumacz może przekładać na różne języki zarówno oficjalne dokumenty, jak i treści marketingowe. O ile znajomość angielskiego w tym zawodzie nie musi gwarantować szczególnie wysokich dochodów, o tyle niemiecki, japoński czy szwedzki z pewnością okażą się bardziej opłacalne. Ze swoją dokładnością i łatwością przyswajania informacji, wielu introwertyków sprawdzi się w takiej pracy.

Copywriter

Copywriting to zawód bardzo często wybierany przez introwertyków. Może przyjmować postać pracy zdalnej, co stanowi jego niewątpliwą zaletę. Kontakt z ludźmi ograniczony jest w tym przypadku do minimum. Szczególnie atrakcyjny dla introwertyka może okazać się freelance w tym fachu – z jednej strony eliminujący struktury firmy oraz osobę przełożonego, a z drugiej umożliwiający generowanie wyższych zysków.

Kierowca ciężarówki

Zawodowy kierowca pracuje w samotności, przemierzając ciężarówką długie i wymagające trasy. Takie zajęcie może okazać się dobrym pomysłem dla introwertyka, który nie potrzebuje przecież rozmów i najlepiej czuje się w swoim własnym towarzystwie. Praca za kierownicą zapewnia też pożądane przez niego uczucie wolności i swobody.

Programista

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że programowanie to idealny zawód dla introwertyka. Jego profil jest przecież niemal identyczny jak profil przeciętnego specjalisty z branży IT. Długie godziny żmudnej pracy z kodem wymagają dokładności, spostrzegawczości i ogromnej dozy cierpliwości. Trudno więc wyobrazić sobie lepsze zajęcie dla introwertyków.

Archiwista

Kariera archiwisty może zapewnić introwertykowi pożądany przez niego komfort w miejscu pracy. Jest to w końcu zajęcie polegające na zarządzaniu materiałami archiwalnymi i ich udostępnianiu. Introwertycy – ze swoim zamiłowaniem do porządku i niechęcią do interakcji – z powodzeniem powinni odnaleźć się w takim zawodzie.

Grafik komputerowy/montażysta wideo

Pod wieloma względami praca grafika komputerowego i montażysty wideo przypomina wspomniany już copywriting czy programowanie. Może odbywać się w trybie zdalnym i wymaga zarówno precyzji, jak i kreatywności. Grafika komputerowa i montowanie filmów stanowią ciekawe przykłady zawodów łączących twarde kompetencje techniczne z rozwiniętym zmysłem artystyczny, a to nie bez powodu brzmi niemal identycznie jak definicja introwertyzmu.

Leśniczy

Praca leśniczego wymaga umiejętności obserwacji i bogatej wiedzy. Oferuje natomiast samotność i kontakt z naturą. To właściwie wymarzone zajęcie dla myślicieli, których wśród introwertyków nie brakuje.

Pracownik naukowy

Introwertycy mogą też znaleźć zatrudnienie na uczelni, poświęcając się tej dziedzinie nauki, która interesuje ich najbardziej. Takie zajęcie polega na prowadzeniu badań i rozwijaniu wybranych metodologii. Wymaga więc spostrzegawczości, logicznego myślenia i sumienności. Miej jednak na uwadze, że chęć zdobycia wykształcenia doktoranckiego często wiąże się z koniecznością prowadzenia zajęć dla studentów.

Inne możliwości pracy dla introwertyka

Powyższa lista zawodów to oczywiście tylko kilka przykładów zajęć, które mogą przypaść do gustu introwertykom. Osoby o tym usposobieniu powinny też rozważyć niektóre prace fizyczne i takie specjalizacje jak mechanik samochodowy, kierowca wózka widłowego czy stolarz. Jedno jest pewne – jeśli zaliczasz się do introwertyków, na pewno z łatwością znajdziesz na rynku pracy miejsce dla siebie!

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Jakie zawody można wykonywać bez kontaktu z ludźmi?

Bardzo wiele różnych zawodów nie wymaga kontaktów z ludźmi lub wymaga ich jedynie w niewielkim stopniu. Zaliczają się do nich przykładowo: redaktor, tłumacz, copywriter, kierowca ciężarówki, programista, archiwista, grafik czy leśniczy.

Jaki biznes może prowadzić introwertyk?

Introwertyk może prowadzić każdy biznes, a wybór branży powinien zależeć wyłącznie od jego preferencji. Ze względu na usposobienie, najlepszym pomysłem okaże się dla niego jednoosobowa działalność gospodarcza, która nie wymaga komunikacji z pracownikami.

Jakie są cechy introwertyka w pracy?

Pracodawca może docenić takie cechy introwertyka jak na przykład: samodzielność, dokładność, opanowanie, kreatywność, uważność i cierpliwość.