Własna działalność gospodarcza – wady i zalety
Własna firma to duża odpowiedzialność. Prowadzenie biznesu wymaga elastyczności, cierpliwości i wytrwałości. Istotnymi wadami są też:
- ryzyko niepowodzenia i w konsekwencji utrata włożonego kapitału;
- zwykle nieregularne w wysokości i częstotliwości zarobki;
- ciągłe poszukiwanie nowych i dbanie o starych klientów;
- samodzielne odprowadzanie składek na ZUS;
- nienormowany czas pracy, często nawet w weekendy.
Mimo wielu wad własny interes ma też zalety, są to m.in.:
- brak przełożonego;
- samodzielne organizowanie sobie czasu pracy;
- można dowolnie zaplanować wolne dni;
- budowanie własnej marki;
- spełnianie marzeń o pracy na własny rachunek i robienie tego, co sprawia nam przyjemność.
Skąd wziąć pomysł na biznes?
Decyzja o założeniu własnej firmy to dopiero początek. Kolejnym krokiem do sukcesu jest dobry pomysł na biznes. Gdzie go szukać?
Twoja pasja i umiejętności
Konfucjusz powiedział: Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu. Zatem najpierw powinno się zastanowić, które z naszych pasji, zainteresowań i umiejętności można przekuć w dobry interes.
Obserwacja otoczenia
Podczas spaceru z dziećmi, zakupów albo joggingu warto rozejrzeć się dookoła. Jakie usługi są w pobliżu? Jakich produktów brakuje w sklepach? Można też porozmawiać z sąsiadami, jakie są ich potrzeby i oczekiwania. Niewykluczone, że uda się nam zapełnić lukę naszym biznesem.
Trendy
Zwykle mody są chwilowe, jednak mogą one stanowić inspirację do stworzenia własnej firmy. Sprawdźmy, czego szukają obecnie ludzie, co jest chodliwe i atrakcyjne. Być może wpadnie nam do głowy pomysł na biznes przyszłości.
Firmy, które odniosły sukces
Czasem warto skorzystać ze sprawdzonych pomysłów na biznes. Inspirację mogą stanowić znane firmy, które osiągnęły sukces np. na rynku lokalnym w innym rejonie kraju. Przypuszczalnie można wybrać z ich działalności coś, co się sprawdzi u nas.
Strategia błękitnego oceanu
Strategia błękitnego oceanu polega na szukaniu niewykorzystanej przestrzeni rynkowej, gdzie można zarobić pieniądze. Tutaj główną rolę gra kreowanie popytu na nasz produkt albo usługę, a nie walka z konkurencją.
Lista kodów PKD
Inspiracją na to, jak zarobić pieniądze można wziąć z listy PKD, czyli wykazu wszystkich rodzajów działalności wykonywanych przez firmy w Polsce i Unii Europejskiej. Polska Klasyfikacja Działalności służy praktycznie wyłącznie celom statystycznym i umożliwia określenie liczby przedsiębiorstw funkcjonujących w danych branżach. Każdy przedsiębiorca rejestrujący firmę jest zobowiązany do wyboru jednego kodu, który będzie określał główny rodzaj działalności oraz dowolną liczbę dodatkowych kodów.
Kod PKD składa się z 5 poziomów szczegółowości:
- Sekcja – wyrażona literami, dzieli się na 21 grup, m.in.:
- G – handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle;
- H – transport i gospodarka magazynowa;
- I – działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi;
- J – informacja i komunikacja;
- K – działalność finansowa i ubezpieczeniowa;
- L – działalność związana z obsługą rynku nieruchomości;
- P – edukacja;
- Q – opieka zdrowotna i pomoc społeczna;
- R – działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją.
- Dział – dwucyfrowy kod wskazuje jeden z 99 różnych rodzajów działalności, np. do działu 47 przypisany jest handel detaliczny, z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi, a dział 85 to edukacja.
- Grupa – oznaczona trzycyfrowym kodem obejmujący 272 rodzaje działalności, np. 47.8 to sprzedaż detaliczna prowadzona na straganach i targowiskach, z kolei 85.5 przypisana jest do pozaszkolnych formy edukacji.
- Klasa np. 47.82 to sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia prowadzona na straganach i targowiskach; 85.52 oznacza pozaszkolne formy edukacji artystycznej.
Kategorie pomysłów na biznes
Franczyza
Franczyza to specyficzna forma działalności, która polega na prowadzeniu biznesu na licencji znanej firmy. Franczyzodawca udostępnia swoje know-how i logo, a także oferuje wsparcie w prowadzeniu firmy, w zamian za m.in. opłatę franczyzową, regularny zakup towarów oraz wywiązanie się z planów sprzedażowych. Ta opcja jest idealna dla osób, które nie mają konkretnego pomysłu i dysponują niewielkim budżetem.
Startup
Mianem startupu określa się nowo powstałe przedsiębiorstwo tymczasowe, którego celem jest szybki rozwój i wprowadzenie swojego produktu albo usługi na rynki krajowy i międzynarodowy. Przy czym idea startupu zakłada, że jego rozwój ma odbyć się jak najniższym nakładem finansowym. Firmy tego typu najczęściej są związane z branżą technologiczną oraz informatyczną. Jednak aby takową prowadzić trzeba mieć konkretny pomysł.
Partner handlowy
Partner handlowy to inaczej dystrybutor, reseller, przedstawiciel albo agent, czyli pośrednik. Jest to forma współpracy B2B, polegająca na tym, że partner prowadzi sprzedaż online albo stacjonarnie produktów, albo usług dostawcy, z którym podpisał umowę. Zaletą tego rozwiązania jest brak problemów z produkcją, wadą zaś znikomy wpływ na produkt, np. jego cenę albo wygląd.
Przejęcie istniejącego już biznesu
Przejęcie istniejącej firmy może być dobrym pomysłem, o ile jest to obiecujący biznes, a my znamy zasady działania danego rynku. Takie działanie wprawdzie może oszczędzić czas na zebranie wymaganych koncesji i pozwoleń i pozyskanie klientów, jednak wymaga nakładu finansowego.
Freelancer
Freelancer to tzw. wolny strzelec, który świadczy osobiście różne usługi. Może nim być student, jak i programista z wieloletnim doświadczeniem. Freelancer często prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i pracuje na zlecenie dla wielu firm. Tę formę wybierają m.in. fotografowie, programiści, specjaliści od mediów społecznościowych i PR, radcy prawni, kierowcy, doradcy biznesowi, księgowe, tłumacze oraz analitycy.
Pomysł na biznes w domu
Praca z domu niesie wiele korzyści. Przede wszystkim nie trzeba inwestować środków w lokal i tracić czasu i pieniędzy na dojazdy. Poza tym można rozpocząć pracę o dowolnej godzinie. Co można robić w domu?
Pieczenie ciast i tortów, garmażerka
Mało kto ma dziś czas na pieczenie tortów albo lepienie pierogów. Zatem osoby mające czas i umiejętności z pewnością znajdą klientów, ponieważ domowe wyroby cieszą się wielką popularności. Słodkości i tzw. garmażerkę, czyli różnorodne pierogi, kluski, gołąbki, kotlety albo pasztety i sałatki można oferować na wesela, przyjęcia urodzinowe albo rocznice. Chętni na takie smakołyki znajdą się z pewnością w okolicy różnych świąt.
Przy zakładaniu tego typu działalności trzeba pamiętać, że mieszkanie musi spełniać warunki dotyczące higieny środków spożywczych. Poza tym przedsiębiorca musi złożyć do Sanepidu wniosek o wpis do rejestru zakładów.
Rękodzieło
Osoby mające zdolności manualne i artystyczne mają szerokie możliwości zarobkowania. Rękodzieło od lat cieszy się zainteresowaniem, a ludzie chętnie otaczają się ręcznie wykonanymi i przez to oryginalnymi produktami. W domu można m.in.: wytwarzać mydła i świece, szyć torebki, chusty i ubrania, dziergać na drutach albo szydełku swetry, czapki i szaliki. Opcji jest nieskończenie wiele, a ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia.
Wytworzone produktu najłatwiej jest sprzedawać w internecie na platformach sprzedażowych albo na targach rzemiosła i rzeczy ekologicznych.
Usługi krawieckie
W domu można też świadczyć usługi krawieckie. Wystarczy oddzielny pokój z miejscem na maszynę, przymierzalnię dla klientów i szafę na materiały i rzeczy do poprawek.
Korepetycje
W domowym zaciszu można również udzielać korepetycji. W czasach pandemii spopularyzowało się zdalne nauczania, więc nikogo nie dziwi nauka przez internet. W wielu przypadkach wystarczy, że ze swojego pokoju połączysz się z uczniem za pomocą kamerki, a niezbędne materiały wyślesz mailem.
Agroturystyka
Osoby mieszkające w dużym domu na wsi mogą spróbować swoich sił w agroturystyce. Jest to działalność obejmująca świadczenie usług turystycznych w czynnych gospodarstwach rolnych. Ludzie z miasta doceniają świeże powietrze, ciszę, bliskość natury i coraz częściej możliwość zapoznania się z pracami gospodarskimi.
Pomysły na biznes z niskim kapitałem
Czy można rozkręcić dobry interes bez dużych pieniędzy? Oczywiście. Przykładowo większość pomysłów na biznes w domu, nie wymaga dużych nakładów. Na początku można wykorzystać posiadane narzędzia, by w miarę rozwoju firmy je wymienić na nowocześniejsze albo profesjonalne. W przypadku rękodzieła trzeba zainwestować w surowce do produkcji i poświęcić swój czas. Jakie inne biznesy nie wymagają wielkich kapitałów?
Złota rączka
W dzisiejszych czasach cenne są umiejętności naprawy domowych sprzętów. Złota rączka powinna potrafić wykonać drobne prace hydrauliczne, np. wymienić zawory; wodno-kanalizacyjne np. przepchać rury oraz elektryczne, np. naprawić gniazda. Mile widziane są umiejętności stolarskie i wykończeniowe. Klientów można znaleźć na grupach w mediach społecznościowych i serwisach ogłoszeniowych. Prowadzenie takiej działalności wymaga elastyczności, samodyscypliny oraz umiejętności komunikacyjnych.
Przewodnik turystyczny/pilot wycieczek
Osoby kochające podróże mogą spróbować swoich sił jako piloci wycieczek. Zwykle wymagana jest dyspozycyjność, znajomość danego regionu i języków obcych. Pilot wycieczek dba o realizację programu, jakość usług towarzyszących np. noclegi oraz opiekuje się uczestnikami.
Natomiast aby zostać przewodnikiem w wielu turystycznych miastach i obiektach należy uzyskać pozwolenie albo licencję. Niestety w tej branży nie można przewidzieć obłożenia terminów i zarobków.
Opieka nad dziećmi i osobami starszymi
Opieka nad dziećmi i starszymi to dobry pomysł na biznes dla osób cierpliwych i empatycznych. Aby otworzyć tego typy interes, trzeba wykazać się też dobrą kondycją, mieć aktywne prawo jazdy oraz ukończony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.
Opieka nad zwierzętami
Dla osób kochających zwierzęta opieka nad nimi będzie stanowić nie tylko świetny pomysł na biznes, ale i przyjemność. Praca polega na zajęciu się zwierzęciem, podczas gdy jego opiekunowie są na wakacjach albo w podróży służbowej.
Pomysły na biznes w Internecie
Internet to prawdziwa kopalnia pomysłów na dobry interes. Na czy można go zrobić?
Sklep internetowy/sprzedaż na platformach sprzedażowych
Popularność sklepów internetowych rośnie z roku na rok, zatem może to być doskonały pomysł na biznes. Jeśli nie mamy środków na inwestycje w stworzenie strony internetowej, warto rozważyć sprzedaż na popularnych platformach, np. OLX. W obu przypadkach najważniejszymi kwestiami są wybór odpowiedniego asortymentu i dostawcy, przemyślane reklamy oraz wycena produktów.
Dropshipping
Dropshipping to szczególna forma sprzedaży internetowej. Biznes polega na nawiązaniu współpracy z hurtownią. My tworzymy i prowadzimy sklep internetowy, reklamujemy go i zbieramy zamówienia od klientów. Te przekazujemy do hurtowni, która zajmuje się pakowaniem i wysyłką towarów bezpośrednio do klientów. Tutaj zarabiamy na prowizji od sprzedaży.
Tworzenie grafik
Firmy działające w internecie potrzebują nie tylko nowych treści, ale i grafik. Osoby mające zmysł estetyczny i artystyczny mogą odnaleźć się w projektowaniu obrazów, wizytówek, logo oraz prezentacji handlowych. Trzeba pamiętać, że tworzenie grafik wymaga odpowiedniego sprzętu oraz oprogramowania – a te jest dość kosztowne.
Programowanie
Praca w IT to od wielu lat doskonały interes. Najwięcej zarabiają programiści tworzący nowe aplikacje, programy i sklepy internetowe szyte na miarę dla konkretnego klienta.
Prowadzenie mediów społecznościowych
Prawie każdy przegląda media społecznościowe, wstawia zdjęcia, filmy albo tworzy rolki. Dlaczego więc nie zarabiać na tym? Dobrze prowadzone media społecznościowe przyciągają nowych klientów i są okazją do wypromowania firmy, jej produktów i usług.
Copywriting/korekta tekstów/tłumaczenia
Internet nie lubi ciszy, dlatego ciągle potrzebne są nowe informacje: porady, opisy produktów, reklamy. Osoby mające zdolności łatwego formułowania ciekawych treści, odnajdą się w copywritingu. Napisane artykuły często trzeba sprawdzić i poprawić – od tego są korektorzy. Ponieważ dziś większość biznesów jest międzynarodowa, treści na stronie trzeba przetłumaczyć. A to już pole dla osób po filologii albo lingwistyce.
Wirtualna asystentka
Coraz więcej przedsiębiorców docenia wsparcie asystentek i asystentów, a ponieważ wiele prac można wykonać równie dobrze w biurze, jak i zdanie, wirtualna pomoc zyskuje na popularności. Wirtualna asystentka zwykle zajmuje się pracami administracyjnymi: porządkuje pocztę, odpowiada na mejle, pilnuje kalendarza, a niekiedy też administruje stroną internetową.
Podsumowanie
Własna działalność z pewnością jest dla osób odważnych, cierpliwych i wytrwałych. Pierwszym krokiem do sukcesu jest dobry pomysł na biznes. A ten można znaleźć wszędzie. Inspiracje warto zaczerpnąć z otoczenia, działalności innych firm, a nawet naszego hobby. Wiele zależy też od naszych umiejętności i wysokości kapitału, jakim dysponujemy – choć i bez pieniędzy można stworzyć dochodowy interes. Przykładowo opieka nas zwierzętami albo udzielanie korepetycji nie wymaga nakładów finansowych.