Chcę zacząć karierę w branży IT. Co mogę zrobić?

26.06.20
clock 4 min.
Aleksandra Kornecka Aleksandra Kornecka

Sama branża, liczba ról, możliwości rozwoju oraz rodzajów oprogramowania, na którym się pracuje, jest ogromna. Im większa jest firma, tym więcej rodzajów stanowisk posiada i najczęściej tym większa specjalizacja danego stanowiska. Istotne jest zatem zorientowanie się, co chciałoby się robić najbardziej, a następnie zweryfikowanie, czy nasze wyobrażenia odpowiadają realiom.

Przydatna jest rozmowa z osobami, które już na danym stanowisku pracują. Prócz szeroko pojętego internetu (grupy i strony na Facebooku, fora, portale i strony tematyczne) oraz znajomych i znajomych znajomych, warto odwiedzać, gdy będzie już to możliwe, miejsca offline takie jak meetupy, szkolenia otwarte, dni otwarte firm. Obecnie wiele z tych wydarzeń przeniosło się do sfery online.

Na początek anglojęzyczna literatura

Przede wszystkim warto wiedzieć, jakie obszary IT Cię interesują. Poza wiedzą domenową i specjalistyczną na pewno warto swobodnie czytać po angielsku. W języku polskim jest wiele dobrych materiałów, ale ograniczenie się tylko do nich nie jest dobrym pomysłem. Język angielski to jak język urzędowy dokumentacji technologii.

Co do darmowych materiałów dostępnych dla każdego w internecie – każda technologia, narzędzie czy metodologia ma swoje źródła o lepszej lub gorszej jakości. Idealnie byłoby, gdyby udałoby Ci się znaleźć jakiś autorytet lub mentora albo chociaż kogoś z branży, z kim mógłbyś porozmawiać. Podczas krótkiej rozmowy możesz poprosisz o walidację materiałów. Warto też zapytać taką osobę o to, jakie strony, kursy, szkolenia poleca.

Nie istnieje jedno dobre źródło typu „Wszystkie ważne materiały o IT”, bo IT jest zbyt szerokie. Programowanie w C#, Pythonie, testowanie eksploracyjne, automatyzacja testów w Javie, UX design, UX research, Site Reliability Engineering, Product Management, scrum… to wszystko tylko wycinki, jakimi można się zajmować w IT, a każdy z tych wycinków to jest odrębna galaktyka wiedzy, dobrych praktyk, nauki.

Nie istnieje jedno dobre źródło typu „Wszystkie ważne materiały o IT”, bo IT jest zbyt szerokie.

Często pasjonaci oraz mówcy konferencyjni z danego obszaru dzielą się swoimi zbiorami materiałów, linków i dobrymi praktykami na swoich blogach, social mediach i wspólnych stronach – można z nich skorzystać, a także odezwać się do takiej osoby z prośbą o wskazanie kolejnych, innych osób i materiałów.

Wyszukiwanie przydatnych informacji

Jakkolwiek zaskakująco to brzmi, to bardzo przydatną umiejętnością od początku, poprzez kolejne etapy kariery w IT, jest umiejętne korzystanie z wyszukiwarek zasobów internetu – z wiodącą wyszukiwarką Google na czele, ale nie tylko. Nie jest tajemnicą, że nawet świetni specjaliści z wieloletnim doświadczeniem przeszukują gotowe rozwiązania w poszukiwaniu inspiracji lub po prostu oszczędności czasu. Umiejętność znajdowania ciekawych informacji przyda się też na początku – warto szukać po polsku, ale i po angielsku, np. wpisując „software testing how to start”, „testowanie oprogramowania jak zacząć” oraz używać różnych opcji wyszukiwania prócz wpisywania frazy).

Prócz samodzielnego tworzenia kodu, dokumentacji i innych źródeł z pewnością w IT będziesz wiele googlać.

Kursy, szkolenia, bootcampy

Darmowe bywają również kursy na różnych platformach (np. Udemy). Warto śledzić też dostępne opcje od Khan Academy czy promocje w Pluralsight. Wielu osób z branży tworzy własne materiały, kursy, webinaria i zamieszcza je na swoich stronach (np. kurs Pythona od Rity z flynerd.pl). Istnieją również motywacyjne grupy wsparcia (np. na Facebooku), na których osoby uczące się dzielą się swoimi wyzwaniami, robią sobie przeglądy kodu (code review) czy dzielą znaleziskami i nowinkami.

Cyklicznie organizowane są również bootcampy, szkolenia, cykle mentoringowe z różnych dziedzin dla różnych grup docelowych organizowane przez firmy komercyjne (Accenture, Netguru itd.), Fundacje (IT for SHE – Fundacja Perspektywy) oraz inne podmioty. Często są to inicjatywy nieodpłatne, lecz obwarowane zasadami i umowami, które warto poznać przed zapisaniem się. Ostrożnie należy też podejść do umów w przypadku odpłatnych kursów, warto też poszukać w internecie opinii o danych kursach.

Istnieje również mnóstwo płatnych kursów, szkół prywatnych, studiów i studiów podyplomowych na uczelniach publicznych i prywatnych, jednak różnią się one jakością i stosunkiem jakości i ilości do ceny. Warto pamiętać, że nawet najdroższy i najlepszy kurs nie uczyni Cię za Ciebie specjalistą. Nadal potrzeba pracy własnej i praktyki najlepiej hands-on (własnymi rękami), by zrozumieć, co się robi i umieć pomóc swoimi kwalifikacjami innym.