Kilka słów o sobie na rozmowie o pracę – co powiedzieć?

23.11.23
clock 7 min.
Bartosz Błęka Bartosz Błęka

Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, możesz spodziewać się różnych pytań sprawdzających Twoje kompetencje i znajomość określonej branży. Prawdopodobnie nie dasz im się zaskoczyć, ale czy z taką samą pewnością zareagujesz na prośbę o parę słów o sobie? Rekruterzy często zadają takie pytanie, aby lepiej poznać kandydata i ocenić jego osobowość. Co odpowiedzieć i jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

W tym artykule:
  1. Co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?
  2. Jak odpowiedzieć na pytanie "Opowiedz coś o sobie"?
  3. Kilka słów o sobie – przykłady
  4. Jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?
  5. Co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? Podsumowanie

Co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Kreatywne przedstawienie siebie na rozmowie o pracę może wydawać się łatwe, ale nie zawsze takie jest. Twoja wypowiedź nie powinna sprawiać wrażenia przygotowanej wcześniej, a z drugiej strony musi uwzględniać określone elementy. Warto więc oprzeć się na pewnym schemacie, który będzie obejmował przede wszystkim:

  • przebieg kariery zawodowej,
  • najważniejsze osiągnięcia,
  • cele i marzenia zawodowe.

Pamiętaj jednak o tym, aby faktycznie zamknąć wypowiedź w kilku ciekawych zdaniach o sobie, zamiast zanudzać rekrutera rozwlekłą historią swojego życia.

Jak zacząć?

Pytanie o zainteresowania i kilka słów o sobie jest zazwyczaj jednym z pierwszych, które rekruter zadaje na rozmowie o pracę. Chce w ten sposób osiągnąć przede wszystkim 3 cele. Po pierwsze jest to ciekawy punkt wyjścia do dalszej dyskusji. Ty otrzymujesz czas na rozgrzewkę, a Twój rozmówca tematy, do których może nawiązać później. Poza tym autoprezentacja kandydata dostarcza rekruterowi informacji na temat jego osobowości, umiejętności komunikacyjnych i zachowania pod wpływem stresu.

Warto wspomnieć również o tym, że pracownik firmy, do której aplikujesz, może po prostu nie pamiętać Twojego CV, zwłaszcza jeśli bierze udział w wielu rozmowach kwalifikacyjnych. Zamiast przeglądać dokumenty przy Tobie, często poprosi Cię więc o krótkie przedstawienie się.

Swoją wypowiedź możesz zacząć od ogólnego stwierdzenia, czym zajmujesz się zawodowo. Nie przejmuj się, że taka informacja jest oczywista. Bierzesz udział w rozmowie o pracę właśnie dlatego, że znasz się na swoim fachu. Śmiało opowiedz więc o tym, jak wygląda on z Twojej perspektywy, i podkreśl swój pozytywny stosunek do wykonywanych obowiązków. Możesz wspomnieć również o tym, co zachęciło Cię do wyboru danego zawodu, lub wyjaśnić, dlaczego dobrze sobie w nim radzisz.

Co należy uwzględnić?

O ile na wstępie wypowiedzi możesz pokrótce streścić informacje znajdujące się w Twoim CV, o tyle w dalszej jej części musisz zacząć je rozwijać. Powiedz rekruterowi coś, czego faktycznie jeszcze o Tobie nie wie. Skoncentruj się na takich wątkach jak:

  • zainteresowanie branżą,
  • krótka historia kariery (uwzględniająca najważniejsze miejsca pracy i stanowiska),
  • aktywny rozwój zawodowy,
  • osiągnięcia zawodowe,
  • najważniejsze kompetencje i umiejętności,
  • hobby i pasje związane z zawodem.

Struktura odpowiedzi powinna pozwolić Ci na przekonanie rekrutera, że jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko, a ponadto – po prostu interesującym człowiekiem. 

Zakończenie – marzenia i plany zawodowe

W odpowiedzi na prośbę o kilka słów o sobie warto uwzględnić także cele zawodowe. Dzięki temu pokażesz rekruterowi, że zależy Ci na ciągłym rozwoju, a nie po prostu na dobrze płatnej posadzie. Wątkiem planów i marzeń możesz zakończyć swoją wypowiedź, podkreślając jednocześnie nadzieję, że w ich realizacji pomoże Ci właśnie praca w danej firmie.

Jak odpowiedzieć na pytanie "Opowiedz coś o sobie"?

Nawet stosunkowo proste i ogólne pytanie wymagające kilku słów o sobie może – zwłaszcza pod wpływem stresu – sprawić nie lada problemy kandydatowi na rozmowie o pracę. Niezależnie od tego, czy spróbujesz się przygotować do tej odpowiedzi z wyprzedzeniem, czy będziesz improwizować, pamiętaj, aby przestrzegać następujących zasad:

Bądź pewny siebie

Jedną z głównych cech, które musisz zaprezentować rekruterowi podczas rozmowy o pracę, jest bez wątpienia pewność siebie. Takie osoby zawsze robią dobre pierwsze wrażenie i wydają się gotowe do rozpoczęcia pracy na nowym stanowisku. Wyjątek stanowią jednak kandydaci przesadnie skupieni na sobie, a wręcz zarozumiali. Musisz znaleźć więc złoty środek pomiędzy pewnością siebie a zdolnością do autokrytyki.

Podkreśl pasję i zaangażowanie

Rekruter prowadzący rozmowy kwalifikacyjne niekoniecznie wybierze spośród aplikantów osobę o najbogatszym doświadczeniu zawodowym i najszerszych kompetencjach. Może zainteresować się kandydatem, który wydaje się najbardziej zainteresowany branżą i zaangażowany we własny rozwój. Taki pracownik ma bowiem ogromny potencjał, który firma chętnie wykorzysta. Jeśli rekruter poprosi Cię o kilka słów o sobie, postaraj się więc podkreślić swoją fascynację daną branżą.

Pochwal się osiągnięciami

Co powiedzieć o sobie na rozmowie o pracę? Warto nawiązać do swoich osiągnięć zawodowych. Podeprzesz nimi deklarowane doświadczenie i udowodnisz, że wyróżniasz się na tle innych kandydatów. Pamiętaj, aby operować zarówno konkretnymi liczbami, jak i frazami power verbs (podkreślającymi Twoje działanie). W rekrutacji na stanowisko specjalisty SEO możesz powiedzieć na przykład: „W ciągu roku zwiększyłem ruch na stronie o 25%”.

Bądź konkretny

Jeśli zastanawiasz się, co opowiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej, staraj się unikać ogólników. Stawiaj na konkrety. Zamiast opisywać przebieg swoich studiów, skup się na tym, co dokładnie dało Ci określone wykształcenie. Nie opowiadaj też o swoim samopoczuciu w poszczególnych miejscach pracy, tylko krótko scharakteryzuj specyfikę każdego zajmowanego stanowiska. Pamiętaj również, aby w miarę możliwości odwoływać się do konkretnych nazw i liczb, zwłaszcza jeśli są one dla Ciebie powodem do dumy (np. współpraca ze znaną marką lub udział we flagowym projekcie).

Bądź szczery

Szczerość na rozmowie o pracę jest w cenie. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że ewentualne kłamstwa prędzej czy później wyjdą na jaw. Rekruter może szybko zweryfikować nie tylko Twoje kompetencje zawodowe, ale nawet deklarowane przez Ciebie zainteresowania. Jeżeli nie śledzisz branżowych blogów, nie wymieniaj nazwisk autorów, które znane Ci są jedynie ze słyszenia. Jeśli natomiast raz do roku jeździsz na wycieczkę do ulubionego kurortu, nie mów, że pasjonują Cię podróże. Kiedy rekruter przyłapie Cię na takim naginaniu prawdy, od razu wyrobi sobie negatywną opinię na Twój temat.

Kilka słów o sobie – przykłady

Mimo że znasz już najważniejsze zasady autoprezentacji, wciąż nie wiesz, jak skonstruować wypowiedź na swój temat? Zapoznaj się z prostymi przykładami inteligentnych opisów o sobie:

  • Księgowa: „Jestem księgową i pracuję w tej branży 7 lat. Na co dzień prowadzę księgi przychodów i rozchodów dla 10 klientów i pomagam im zarządzać obiegiem dokumentów. W swoim zawodzie czuję się bardzo pewnie, a przyczyniły się do tego między innymi kierunkowe studia na Uniwersytecie Jagiellońskim.”
  • Kelner: „Kelnerem jestem już 5 lat i przez ten czas pracowałem w 3 restauracjach. Najbardziej w tym zawodzie lubię kontakt z drugim człowiekiem, który sprawia, że każdy dzień jest trochę inny od poprzedniego. Praca w centrum miasta i obsługiwanie turystów pomaga mi też rozwijać moją pasję, którą jest nauka języków obcych.”
  • Grafik komputerowy: „Myślę, że jako grafik pracowałem już w każdym możliwym modelu. Najpierw byłem zatrudniony w agencji reklamowej, później inhouse’owo po stronie klienta, aż w końcu przyszedł czas na własną działalność. W pracy wolnego strzelca szybko zaczęło mi jednak brakować wyzwań i perspektywy dalszego rozwoju, dlatego chciałbym znaleźć swoje miejsce właśnie tutaj.”

Przykłady autoprezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej można mnożyć, ale zawsze będą się one sprowadzały do podkreślenia doświadczenia zawodowego, zainteresowania branżą i motywacji do ciągłego rozwoju.

Jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać?

Skoro wiesz już, co można powiedzieć o sobie podczas rozmowy o pracę i jak zareagować na prośbę o kilka słów o sobie, przejdźmy jeszcze do błędów, których należy się wystrzegać. Jeśli chcesz zaprezentować się profesjonalnie, uważaj na takie aspekty jak:

Opowiadanie o życiu prywatnym

Pytania rekrutacyjne dotyczą Twojego życia zawodowego i takich też odpowiedzi należy na nie udzielać. Jeśli pracodawca prosi Cię o krótką autoprezentację, nie chodzi mu ani o Twoją sytuację rodzinną, ani o historię dorastania w małej miejscowości. Unikaj więc wątków prywatnych, skupiając się wyłącznie na przebiegu kariery i osiągnięciach z tym związanych.

Rozmowa o poglądach politycznych i religijnych

Jeden z najbardziej niebezpiecznych scenariuszy rozmowy kwalifikacyjnej to zejście na tematykę polityki lub religii. Takie wątki potrafią zepsuć nawet imprezę w gronie znajomych, a co dopiero spotkanie rekrutacyjne. Niezależnie od swoich przekonań i bieżących wydarzeń, trzymaj się wyłącznie tematów związanych z pracą i karierą zawodową.

Zainteresowania

Zainteresowania są dopuszczalnym tematem podczas autoprezentacji na rozmowie o pracę, pod warunkiem że mają związek z wykonywanym zawodem. Pamiętaj jednak o tym, że nie mogą zdominować całej Twojej wypowiedzi, nawet jeśli masz naprawdę wyjątkowe pasje. Powinien to być raczej dowód na Twoje zainteresowanie branżą lub odskocznia od poważniejszych kwestii, dzięki której podkreślisz swoją autentyczność. Wątek hobby porusz więc w jednym lub dwóch zdaniach i nigdy nie zaczynaj od niego swojej odpowiedzi.

Co powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej? Podsumowanie

Jak widzisz, nawet proste pytanie na rozmowie o pracę wymaga odpowiedniego przygotowania. Prośba o kilka słów o sobie pada zazwyczaj na początku spotkania, czyli wtedy, gdy rekruter wyrabia sobie najmocniejszą opinię na temat kandydata, a nawet podejmuje wstępną decyzję dotyczącą jego zatrudnienia. Zrób więc wszystko, aby zainteresować go odpowiedzią i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie!