Rozmowa kwalifikacyjna online – jak się przygotować?

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna online?

Rekrutacja zdalna przebiega dokładnie tak samo tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna. Różnica polega jedynie na komunikacji za pośrednictwem nowej technologii. Dla jednych może to być udogodnienie, dla innych wręcz przeciwnie. Twoje nastawienie do połączeń wideo nie powinno mieć jednak większego wpływu na sposób przygotowania do rozmowy.

Jak wziąć udział w rekrutacji online? Wystarczy wejść w link, który otrzymasz w mailu od osoby prowadzącej Twoją rozmowę. W ten sposób uzyskasz dostęp do połączenia zarówno z poziomu komputera, jak i smartfonu. Może ono odbywać się za pośrednictwem jednej z popularnych platform do rozmów przez Internet – na przykład Microsoft Teams, Google Meet czy Zoom.

Rekrutacja zdalna – zalety

Popularność rozmów rekrutacyjnych online to efekt pandemii Covid-19, która w 2020 roku zamknęła wszystkich w domach i zmusiła wielu pracodawców do przechodzenia na zdalny lub przynajmniej hybrydowy tryb pracy. Rozwiązania te zostały pozytywnie odebrane przez rynek i w licznych przypadkach pozostały z nami do dziś. Okazało się bowiem, że zauważalnie ułatwiają życie.

Rozmowa kwalifikacyjna online gwarantuje przede wszystkim znaczną oszczędność czasu. Kandydat nie musi dojeżdżać do siedziby potencjalnego pracodawcy, a dzięki temu staje się bardziej elastyczny i dyspozycyjny. W efekcie rekruter powinien z łatwością znaleźć odpowiadający obu stronom termin zdalnego spotkania.

Elastyczność to zresztą kolejna ważna zaleta rozmów online. Zarówno kandydat, jak i rekruter mogą podczas spotkania przebywać w dowolnym miejscu. Nawet jeżeli któraś ze stron przebywa jest w delegacji czy na urlopie, bez problemów weźmie udział w zdalnej rozmowie.

Rozmowa online – kwestie techniczne

Jak już wiesz, jedyne różnice pomiędzy tradycyjnymi spotkaniami rekrutacyjnymi a rozmowami przez kamerkę wynikają z wykorzystania nowych technologii. Sprawdź więc, jak przygotować się do połączenia wideo!

Sprzęt

Przygotowania do rozmowy online warto zacząć od przetestowania sprzętu. Sprawdź więc, czy kamerka i mikrofon w Twoim laptopie działają bez zarzutu. To właśnie komputer powinien być pierwszym wyborem, jeśli chodzi o połączenie wideo. Dzięki dużemu ekranowi będziesz dobrze widzieć zarówno rekrutera, jak i siebie. Mimo wszystko nie zapominaj o smartfonie, który może okazać się wyjściem awaryjnym w przypadku nieoczekiwanych sytuacji losowych. 

Połączenie internetowe

Aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do rozmowy online, zadbaj o stabilne połączenie internetowe. Jeśli wiesz, że w danym miejscu mogą wystąpić problemy z Wi-Fi lub zasięgiem, postaraj się zmienić lokalizację. Aby uzyskać więcej informacji na temat przepustowości swojego łącza, możesz zbadać ją za pomocą darmowych speed testów dostępnych w sieci. Otrzymane wyniki porównaj z wymaganiami danej platformy (np. MS Teams czy Skype’a).

Oprogramowanie

Udział w rozmowie kwalifikacyjnej online wymaga skorzystania z prywatnego urządzenia. W wybranym programie zaloguj się też na własne konto. Jeśli jeszcze takiego nie masz, koniecznie załóż je przed spotkaniem. Używanie cudzych danych wyglądałoby bowiem bardzo nieprofesjonalnie. Zwróć także uwagę na to, jak brzmi Twoja nazwa użytkownika. Nie chcesz przecież rozmawiać z rekruterem jako „misiapysia123” czy „dragonslayer”.

Tło

Programy do rozmów online wyposażone są obecnie w ciekawą funkcję zmiany tła za plecami użytkownika. Jeśli więc przebywasz aktualnie w mało atrakcyjnym miejscu, a chcesz zrobić dobre wrażenie na rekruterze, możesz skorzystać z takiego rozwiązania. Unikaj jednak fantazyjnych motywów, takich jak rajskie wyspy, stawiając raczej na neutralne wnętrza gabinetów itp. Pamiętaj też, że taka funkcja powinna być ostatecznością, na którą zdecydujesz się wyłącznie wtedy, kiedy faktyczne tło naprawdę Ci nie sprzyja.

Kamerka

Zastanawiając się nad tym, jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę, nie zapominaj o odpowiednim ustawieniu kamerki. Powinna ona znajdować się mniej więcej na wysokości oczu, aby nie pokazywała Cię od dołu. O ile jest to stosunkowo łatwe do osiągnięcia w laptopie, o tyle może stanowić pewne wyzwanie w przypadku smartfonu lub kamery zewnętrznej. Zwróć również uwagę na to, co mieści się w kadrze. Nawet jeśli Twoje mieszkanie prezentuje się nienagannie, rekruter nie powinien widzieć zbyt dużej jego części.

Zadbaj o miejsce rozmowy

Choć rozmowę kwalifikacyjną online można przeprowadzić w dowolnym miejscu, wcale nie oznacza to, że jego wybór nie ma znaczenia. Wręcz przeciwnie – powinno ono z jednej strony gwarantować Ci odpowiednie warunki do konwersacji, a z drugiej po prostu dobrze prezentować się w kamerze. O jakie aspekty należy więc zadbać?

Porządek

Na podstawie tego, co widać za Twoimi plecami, rekruter może wyrobić sobie pierwsze opinie o Tobie. Lepiej zaprezentuje się więc regał wypełniony książkami (zwłaszcza branżowymi) niż na przykład sterta brudnych naczyń czy porozrzucane ubrania. Zadbaj o atrakcyjne tło dla swojej rozmowy, wybierając odpowiedni kadr i sprzątając pomieszczenie. Jak już wiesz, w ostateczności możesz wesprzeć się też wstawieniem sztucznego tła lub jego rozmyciem w aplikacji. Zauważ jednak, że w niektórych sytuacjach wzbudzi to podejrzenia rekrutera.

Odpowiednie oświetlenie

Światło ma ogromne znaczenie dla jakości rozmowy online. Ustaw je tak, aby Twój rozmówca dokładnie Cię widział. Unikaj mocnego oświetlenia zarówno z przodu, jak i zza pleców. W pierwszym przypadku będziesz wyglądać jak świecąca plama, a w drugim jak ciemny kontur. Zadbaj więc o miękkie i dobrze rozproszone światło. Warto sięgnąć też po puder do twarzy, aby nie świecić się w kamerze.

Wygłuszenie dźwięków tła

Podczas rozmowy online nic nie powinno rozpraszać uwagi ani Twojej, ani rekrutera. Na czas spotkania warto zająć miejsce w pustym pomieszczeniu i zamknąć drzwi oraz okna, żeby nie przeszkadzał Wam żaden hałas. Może się to okazać szczególnie trudne, jeśli postanowisz połączyć się z rekruterem w miejscu publicznym. Na szczęście do dyspozycji masz specjalne programy, które wygłuszają dźwięki tła (np. Krisp).

Przygotuj schludny ubiór

Może Ci się wydawać, że schludny ubiór podczas rozmowy online ma drugorzędne znaczenie. To nieprawda – rekruter widzi Cię przynajmniej od pasa w górę i na tej podstawie wyrabia sobie zdanie na Twój temat. Czy oznacza to, że wystarczy zadbać tylko o koszulę lub garsonkę, bagatelizując znaczenie spodni czy spódnicy? Absolutnie nie! Po pierwsze może dojść do sytuacji, która zmusi Cię do wstania z fotela, a po drugie cały strój wpływa na Twoje poczucie pewności w trakcie spotkania.

Nie wiesz, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną online? Odpowiedź jest tylko jedna: tak samo jak na zwykłą rekrutację w siedzibie potencjalnego pracodawcy!

Rozmowa rekrutacyjna online – zachowanie i komunikacja niewerbalna

Biorąc udział w rozmowie kwalifikacyjnej online, masz do dyspozycji nieco mniej narzędzi niewerbalnych niż podczas fizycznego spotkania w cztery oczy. Nie możesz na przykład uścisnąć rekruterowi ręki, co już pozwoliłoby mu na pewną ocenę Twojego charakteru. Staraj się jednak robić dobry użytek z gestów i mimiki, które – wykorzystywane rozsądnie – ożywią Twoje wypowiedzi.

Pamiętaj też o bardzo ważnej roli kontaktu wzrokowego. Podczas rozmowy jego utrzymywanie może być trudniejsze niż na zwykłym spotkaniu, ponieważ większość czasu patrzysz na swojego rozmówcę, a nie w kamerę. Postaraj się więc umieścić okno konwersacji jak najbliżej kamerki, aby Twój wzrok nie uciekał w dół lub na boki, kiedy rekruter będzie zadawał Ci pytania.

Podobnie jak na tradycyjnej rozmowie o pracę przestrzegaj też podstawowych zasad savoir vivre’u. Nie zerkaj na zegarek czy za okno i dostosuj się do agendy spotkania zaproponowanej przez rekrutera. To on powinien podjąć decyzję o zakończeniu połączenia.

Jak się zachować, gdy wystąpią trudności podczas rozmowy kwalifikacyjnej online?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej online może dojść do różnych nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które utrudnią Ci konwersację. Mowa choćby o niestabilnym połączeniu z siecią czy przerwie w dostawie prądu. Jeśli spotka Cię taka sytuacja, wykorzystaj inne dostępne kanały (np. telefon i e-mail), aby wyjaśnić rekruterowi, co się dzieje. Czasami konieczne może okazać się przełożenie spotkania i dla żadnej ze stron nie powinno to być dużym problemem.

Warto jednak zawczasu przygotować sobie wyjście awaryjne, na przykład instalując odpowiednią aplikację do wideorozmów w smartfonie. Nie w każdym przypadku okaże się to pomocne, ale zwiększy Twoje szanse na kontynuowanie spotkania i dowiedzie Twojej przezorności w oczach rekrutera. Pamiętaj też, że rozmowa powinna być możliwie komfortowa dla obu stron, więc bez względu na warunki warto pilnować odpowiedniej siły głosu i od razu komunikować ewentualne problemy z usłyszeniem lub zrozumieniem się nawzajem.

Jak wygląda rozmowa o pracę online? Podsumowanie

Wiedząc, jak przygotować się na rozmowę o pracę, z łatwością przejdziesz każdy proces rekrutacyjny. Postaraj się nie bagatelizować znaczenia połączeń online, ponieważ pracodawcy coraz chętniej robią z nich użytek na różnych etapach oceniania kandydatów. Zapamiętaj więc wskazówki z powyższego artykułu i śmiało aplikuj na wymarzone stanowiska!

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Jak się przygotować do rozmowy o pracę online?

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej online powinno przebiegać tak samo jak w przypadku zwykłego spotkania rekrutacyjnego. Szczególnej uwagi wymagają jedynie kwestie techniczne: test sprzętu, połączenia i oprogramowania, ustawienie kamery, tła oraz oświetlenia, wygłuszenie niepożądanych dźwięków.

Czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej online trzeba mieć włączoną kamerę?

Rekrutacja online jest odpowiednikiem tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej w siedzibie pracodawcy. W związku z tym kamera podczas spotkania musi być włączona. Jeśli rekruter byłby zainteresowany samym połączeniem audio, zaproponowałby Ci prawdopodobnie rozmowę telefoniczną.