Jak napisać CV na praktyki lub staż? Wzór i zalecenia

06.03.24
clock 5 min.
Marta Kościecha-Karkowska

Praktyki i staże umożliwiają zdobycie pierwszego doświadczenia na rynku pracy. To szansa na sprawdzenie się w branży i naukę u boku bardziej doświadczonych pracowników. Brak wcześniejszego zatrudnienia może być jednak problematyczny w czasie tworzenia CV. Pamiętaj, że skoro dopiero rozpoczynasz swoją karierę, nikt nie wymaga od Ciebie bogatego doświadczenia zawodowego – zamiast tego możesz skupić się na swoich pozostałych atutach. Jak napisać CV na praktyki? Podpowiadamy, jak skonstruować dokument w przypadku uczniów i studentów. 

W tym artykule:
 1. Jak napisać CV na praktyki?
 2. Wolontariat w CV
 3. Wzór CV na praktyki zawodowe
 4. Jak napisać list motywacyjny na praktyki?

Jak napisać CV na praktyki?

CV studenta na praktyki różni się od tego składanego przez osoby, które mają już bogate doświadczenie zawodowe. To naturalne, że kandydat dopiero rozpoczyna swoją karierę. Mimo to również w tym przypadku – aby wyróżnić się z grona osób aplikujących – warto przyłożyć się do napisania dokumentu. Podpowiadamy, co powinno zawierać CV studenta bez doświadczenia. 

Dostosuj CV do konkretnej oferty pracy

Skuteczne CV musi być dostosowane do konkretnej oferty pracy. Jeśli zależy Ci na przyjęciu na staż albo praktyki, przy każdej ofercie zastanów się, jakie zmiany możesz wprowadzić w dokumencie, aby pokazać, że Twoja aplikacja nie jest przypadkowa. 

Podanie o przyjęcie na staż skonstruuj po szczegółowej analizie ogłoszenia. Wypisz, jakich umiejętności i cech wymaga się od idealnego kandydata. Wybierz spośród nich te, które masz i przyporządkuj do odpowiednich sekcji CV. Jeśli to możliwe, w wiadomości z dokumentami rekrutacyjnymi naturalnie nawiąż do tych elementów ogłoszenia, które wydają Ci się kluczowe i wskazują np. na dostępne na danym stanowisku możliwości rozwoju. W ten sposób udowodnisz rekruterom, że zależy Ci na współpracy i nie wysyłasz masowo losowych aplikacji. 

Wpisz umiejętności

CV na praktyki zawodowe najczęściej nie zawiera doświadczenia zawodowego, dlatego tak ważna jest w jego przypadku sekcja umiejętności. Podziel je na twarde i miękkie. 

Pierwsze dotyczą konkretnych umiejętności branżowych, które da się wymierzyć. To przede wszystkim znajomość programów, technologii czy języków. Zadbaj o to, aby każda umiejętność twarda została określona rzetelnie i konkretnie. Zamiast pisać „język niemiecki”, zamieść w CV punkt „znajomość języka niemieckiego na poziomie B2”. Pamiętaj, że Twoje umiejętności twarde mogą zostać zweryfikowane na późniejszym etapie rekrutacji, dlatego nie warto w tym przypadku mijać się z prawdą. 

Umiejętności miękkie to z kolei Twoje cechy osobiste, których co prawda nie da się dokładnie wymierzyć, jednak mają duże znaczenie podczas wykonywania obowiązków zawodowych. To np. umiejętność pracy pod presją czasu, zdolności analityczne czy dbałość o szczegóły. 

Wspomnij o zainteresowaniach

CV na praktyki studenckie warto uzupełnić o zainteresowania, które pozwolą rekruterom lepiej Cię poznać. W tej sekcji możesz wyróżnić się spośród grona kandydatów. Z tego powodu do CV wpisuj zainteresowania jak najbardziej konkretnie. Wybierz 2-3 najważniejsze. Jeśli masz ciekawe hobby i zastanawiasz się, jak napisać CV bez doświadczenia i wykształcenia, nie bój się o tym wspomnieć w dokumencie. W ten sposób zwiększasz prawdopodobieństwo, że zwrócisz na siebie uwagę rekrutera.  

Dodaj tzw. podsumowanie zawodowe

Jednym z ważniejszych elementów CV jest podsumowanie zawodowe. Ta sekcja powinna mieć 3-4 zdania i krótko prezentować Twoją kandydaturę. Jeśli ubiegasz się o przyjęcie na praktyki zawodowe albo staż, wystarczy, że się przedstawisz, podasz, co studiujesz i wskażesz, dlaczego składasz aplikację na to konkretne stanowisko. To miejsce, w którym masz możliwość przedstawić swoje cele zawodowe i powiązać je z ofertą. 

W sekcji Doświadczenie opisz swoje osiągnięcia i aktywności

Pisząc CV bez doświadczenia na praktyki, przyłóż się do opisu osiągnięć i podejmowanych aktywności. W tym miejscu możesz zawrzeć zarówno wygrane konkursy czy zdobyte tytuły, jak i działania w kołach i organizacjach studenckich czy zaangażowanie w inicjatywy poza uczelnią. 

Skup się na tych punktach, które są najbardziej powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Dzięki ciekawemu opisowi osiągnięć i podejmowanych inicjatyw pokażesz potencjalnemu pracodawcy, że jesteś zmotywowany i wyróżnia Cię proaktywna postawa. 

Zadbaj o wygląd CV

Wiesz już, co wpisać do dokumentów rekrutacyjnych, aby zwiększyć swoje szanse na przyjęcie na staż albo praktyki. Warto dodatkowo zastanowić się, jak powinno wyglądać CV. Jeśli stworzysz atrakcyjny wizualnie dokument, zwiększysz szanse na zainteresowanie rekrutera. 

Postaw na zwięzłość opisu. Treść podziel na sekcje, a każdą z nich dobrze przemyśl. Zdecydowanie lepiej skupić się na kilku punktach niż przesadnie rozwlekać zainteresowania czy umiejętności. CV na praktyki powinno mieścić się na jednej stronie. Im ciekawsza i bardziej zwięzła będzie treść, tym większa szansa, że rekruter rzeczywiście się z nią zapozna i zapamięta Twoją kandydaturę. 

Umieść klauzulę o ochronie danych osobowych

Bardzo ważną kwestią w przypadku każdego CV jest zamieszczenie w dokumencie klauzuli o ochronie danych osobowych. Bez tego elementu pracodawca nie będzie mógł procedować Twojej aplikacji. Wystarczy, że zamieścisz ją na końcu CV. W 2024 roku obowiązuje ten sam wzór klauzuli, co rok temu. Odpowiednia będzie zarówno wersja z powołaniem się na obowiązujące przepisy, jak i prosty dopisek „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez przedsiębiorstwo XYZ w celu prowadzenia rekrutacji na stanowisko, na które aplikuję”. 

Zwróć uwagę, czy w ogłoszeniu nie wskazano wzoru klauzuli o ochronie danych osobowych, z którego ma skorzystać kandydat. Jeśli tak było, przeklej ją bezpośrednio do swojego dokumentu.

Wolontariat w CV

W CV na staż warto też umieścić działalność dobroczynną. Wolontariat pokaże przyszłemu pracodawcy, że wyróżniają Cię chęci do działania i empatia. 

Jak wpisać wolontariat w CV? Możesz umieścić go w sekcji z aktywnością albo doświadczeniem zawodowym, o ile zakres odpowiada przedmiotowi praktyk. Wskaż, gdzie odbywał się wolontariat oraz w jakim okresie. Opisz też zwięźle swoje główne obowiązki. Możesz skorzystać z listy punktowej.

Wzór CV na praktyki zawodowe

Pierwsze CV nie zawiera najczęściej doświadczenia zawodowego, dlatego musi być szczególnie przemyślane. Tworząc dokument, możesz skorzystać z naszego wzoru. Uzupełnij go o prawdziwe informacje na swój temat. Zadbaj o to, aby życiorys był zwięzły i ciekawy oraz odpowiadał ofercie pracy. 

 

Anna Nowak 

telefon: …..

e-mail: ….. 

 

Jestem studentką IV roku ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuję się nowymi technologiami w bankowości. Chcę zdobyć pierwsze doświadczenie praktyczne w instytucji finansowej. Obecnie szukam stażu wakacyjnego.  

Umiejętności twarde:

 • zaawansowana obsługa programu Microsoft Excel, 
 • średniozaawansowana znajomość programu Symfonia, 
 • znajomość języka angielskiego na poziomie C1, 
 • ……… 

Umiejętności miękkie:

 • umiejętność pracy w zespole, 
 • dokładność, 
 • zdolności analityczne, 
 • ………. 

Wykształcenie:

2024-obecnie

Ekonomia 

Uniwersytet Warszawski

Studia Magisterskie 

2019-2022

Finanse i rachunkowość 

Uniwersytet Warszawski

Licencjat 

Osiągnięcia:

 • 1 miejsce w ogólnopolskim konkursie Wiedzy o Ekonomii i Gospodarce organizowanym przez Uniwersytet Gdański, wrzesień 2021; 
 • Stypendium Rektora dla najlepszych studentów w latach 2019-2023. 

Aktywność:

 • 2021-2023 – Stanowisko Prezeski w studenckim kole Finansów;
 • 2019-2020 – Członkostwo w studenckim kole Makroekonomii.

Zainteresowania:

 • nowe technologie w sektorze finansowym, 
 • łyżwiarstwo figurowe, 
 • podróże po Krajach Dalekiego Wschodu. 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez przedsiębiorstwo XYZ w celu prowadzenia rekrutacji na stanowisko, na które aplikuję. 

 

Jak napisać list motywacyjny na praktyki?

CV na praktyki warto uzupełnić o dobrze napisany list motywacyjny. W ten sposób dodatkowo pokażesz, że zależy Ci na pracy oraz pozwolisz rekruterom lepiej się poznać. 

List motywacyjny dla studenta powinien być zwięzły i interesujący. Skup się na tym, aby dopasować jego treść do konkretnej oferty pracy. Wskaż, dlaczego ubiegasz się o praktyki lub staż. Opisz, czego oczekujesz od zatrudnienia, a także jakie korzyści możesz wnieść do zespołu. 

Postaraj się powiązać swoje wykształcenie, umiejętności i osiągnięcia z cechami wymaganymi od kandydata. Pokaż przyszłemu pracodawcy, że jesteś zmotywowany i chętny do działania. Możesz też sprecyzować, jak oferta praktyk wpisuje się w Twoje zapatrywania co do indywidualnej ścieżki kariery. 

CV na staż lub praktyki nie zawiera najczęściej doświadczenia zawodowego, co nie znaczy, że nie może być napisane ciekawie. Pamiętaj, że na analizę dokumentów rekrutacyjnych przedsiębiorstwa przeznaczają najczęściej tylko chwilę. Z tego powodu skup się na tym, aby treść CV była rzeczowa i wyróżniała Cię na tle kandydatów. Jeśli dodasz do tego estetyczną szatę graficzną i dobrze napisany list motywacyjny, zwiększysz swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie aplikacji.