Dlaczego warto dodać umiejętności do CV?

Umiejętności w CV są – obok doświadczenia – najważniejszym elementem Twojego życiorysu. O ile ostatecznie możesz zrezygnować np. ze wpisywania do CV zainteresowań, to bez umiejętności dokument będzie miał niską wartość. Dlaczego to tak istotna część? 

Dzięki oryginalnemu i wszechstronnemu uzupełnieniu umiejętności w CV wszechstronnie zaprezentujesz swoją kandydaturę i wyróżnisz się na tle konkurencji. Udowodnisz też potencjalnemu pracodawcy, że pasujesz do zespołu i nadajesz się do nowej pracy. Rekruterowi po lekturze rubryki z umiejętnościami w CV jest z kolei łatwiej podjąć decyzję o wyborze konkretnego kandydata. 

Jakie umiejętności wpisać w CV?

Zastanawiasz się, co wpisać w CV w umiejętnościach? Aby opis był kompletny, musisz zawrzeć w nim zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde. Poniżej tłumaczymy, jakie są rodzaje umiejętności. 

Umiejętności twarde

Umiejętności twarde to inaczej umiejętności zawodowe. Nie dotyczą tego, jakim jesteś człowiekiem, tylko pokazują, co potrafisz. Są kluczowe pod kątem tego, jak poradzisz sobie w toku wykonywania obowiązków służbowych. Umiejętności twarde to np. znajomość zasad SEO czy obsługa excela. 

Umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie to te cechy charakteru, które przesądzają, jak będzie się z Tobą współpracowało. Nie da się ich jasno wymierzyć. To np. umiejętność komunikacji czy asertywność. 

Umiejętności organizacyjne

Umiejętności organizacyjne dotyczą tego, jak radzisz sobie z planowaniem i organizacją pracy. Jako przykład można podać m.in. obowiązkowość czy umiejętność wyznaczania priorytetów. 

Umiejętności społeczne

Umiejętności społeczne – inaczej interpersonalne – pokazują, jak radzisz sobie w pracy z ludźmi. W ich zakres wlicza się np. umiejętność negocjacji czy otwartość. 

Umiejętności komunikacyjne

Umiejętności komunikacyjne są bardzo istotne podczas pracy w zespole. Umożliwiają precyzyjne przekazanie swoich przemyśleń. To np. umiejętność udziału w dyskusji. 

Umiejętności do CV – przykłady

Zadbaj o to, aby umiejętności, które wpisujesz do CV, były jak najbardziej konkretne i oryginalne. Możesz podać ich poziom. W ten sposób Twój życiorys będzie bardziej precyzyjny. 

CV – przykładowe umiejętności:

  • kreatywność, 
  • odpowiedzialność, 
  • zdolność podejmowania decyzji, 
  • asertywność, 
  • zarządzanie zespołem, 
  • elastyczność, 
  • obsługa Photoshopa, 
  • zaawansowana znajomość MS Excel, 
  • język angielski na poziomie B2, 
  • obsługa kasy fiskalnej, 
  • znajomość zasad SEO, 
  • prowadzenie wykładów. 

W praktyce najlepszy efekt osiągniesz, jeśli uzupełnisz rubrykę z umiejętnościami w CV szczerze i jak najbardziej oryginalnie. Do każdej umiejętności warto dodać przykład ich zastosowania w Twojej pracy zawodowej. 

Dla przykładu obok zarządzania zespołem można podać, że w poprzedniej pracy zarządzałeś grupą 10 osób, która zrealizowała ważny projekt w terminie i osiągnęła wszystkie ustalone założenia.  

Jakie umiejętności w CV szczególnie doceni pracodawca?

Wiesz już, jakie można mieć umiejętności. O ile do CV najlepiej wpisywać te pozycje, z którymi rzeczywiście się utożsamiasz, to istnieją umiejętności, które są szczególnie cenione przez pracodawców. Mowa tu przede wszystkim o takich cechach jak:

  • odporność na stres – praca, w której musisz trzymać się terminów i masz na sobie dużą odpowiedzialność może wiązać się ze stresem. Z tego powodu pracodawcy szukają osób, które są na niego odporne. 
  • dobra organizacja pracy – istotną cechą w pracy są umiejętności organizacyjne. Dzięki nim pracownik ma szansę być bardziej efektywny. 
  • znajomość języków obcych – to obecnie podstawa pracy w wielu przedsiębiorstwach. Wpisz do CV wszystkie języki, które znasz wraz z podaniem poziomu biegłości. 
  • obsługa narzędzi kluczowych dla branży – jeśli bierzesz udział w rekrutacji na konkretne stanowisko, zastanów się, jakie narzędzia będą niezbędne podczas pracy. Prawdopodobnie pracodawca oczekuje, że idealny kandydat będzie się mógł pochwalić ich obsługą. 
  • prowadzenie samochodu – prawo jazdy jest niezbędne w przypadku stanowisk związanych z częstym przemieszczaniem się, np. w zakresie dojazdów do klienta. Jeśli masz uprawnienia i wydaje Ci się, że charakter pracy może wymagać umiejętności prowadzenia samochodu, wpisz je do życiorysu. 
  • asertywność – umiejętność stawiania granic jest bardzo cenna w pracy. Jeśli twardo, ale jednocześnie grzecznie wyrażasz swoje zdanie, wspomnij o tym w CV. 
  • łatwość nawiązywania kontaktów – im łatwiej nawiązujesz kontakty, tym szybciej wdrożysz się w funkcjonowanie zespołu. Dla pracodawcy to znak, że masz szansę szybko zaaklimatyzować się w nowym miejscu i sprawdzić w pracy zespołowej. 
  • kreatywność – pracodawcy szukają obecnie przede wszystkim osób, które obok kwalifikacji merytorycznych wyróżniają się kreatywnością. Chodzi tu głównie o umiejętność znajdowania nowych rozwiązań, elastyczność i nietrzymanie się utartych schematów. 
  • zarządzanie ludźmi – umiejętności przywódcze są istotne podczas pracy z ludźmi. Pozycja jest szczególnie poszukiwana w czasie rekrutacji na stanowiska kierownicze. 
  • obsługa klienta – to kluczowa umiejętność w przypadku stanowisk, na których będziesz miał kontakt z klientem. Jeśli masz już doświadczenie w takiej pracy, pozycję warto uzupełnić o praktyczny przykład. 

Listę umiejętności w CV docenianych przez pracodawców potraktuj jako inspirację do stworzenia swojej rubryki z umiejętnościami. 

Umiejętności, których nie warto umieszczać w CV

Tworząc rubrykę z umiejętnościami w CV, zadbaj o konkrety. Nie mnóż na siłę kolejnych cech. Zamiast tego skup się na kilku najistotniejszych pod kątem stanowiska pracy oraz tego, jaką osobą jesteś. Uzupełnij umiejętności o przykłady. 

Nie umieszczaj w CV umiejętności, których w rzeczywistości nie masz. Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw. Bądź szczery i zadbaj o jasność rubryki, np. poprzez podanie poziomów znajomości programów. Unikaj też wpisywania do CV umiejętności, które nie są istotne pod kątem wymagań na stanowisku, o które się ubiegasz. W ten sposób możesz sprawić wrażenie, że masowo rozsyłasz CV. 

Zrezygnuj ze wpisywania do życiorysu umiejętności, które mogą się wydawać kontrowersyjne. Po sporządzeniu listy umiejętności do CV przeczytaj wszystkie punkty raz jeszcze i zastanów się, co pomyśli o Tobie rekruter, gdy je zobaczy. 

Gdzie umieścić sekcję o umiejętnościach w CV?

Umiejętności to istotna część Twojego CV. Z tego powodu musisz je umieścić w widocznym miejscu. Najlepiej stworzyć taką rubrykę u góry, np. zaraz pod podsumowaniem zawodowym. 

Umiejętności wpisuj w osobnych wierszach, np. w formie punktów. Nie przesadzaj z ich liczbą, ponieważ w ten sposób zmniejszasz szansę na przyciągnięcie uwagi rekrutera. Każdą pozycję dobrze przemyśl i uzupełnij o ciekawe przykłady. Najważniejsze umiejętności możesz zamieścić w mailu z CV. 

Umiejętności to obok doświadczenia zawodowego najważniejsza część CV. To właśnie ta rubryka pokazuje potencjalnemu pracodawcy, jaką osobą jesteś i co potrafisz. Warto pamiętać, że kandydaci najczęściej wpisują w CV powtarzalne informacje. Aby wyróżnić się w gąszczu aplikacji, dobrze przemyśl, jakie umiejętności wpisujesz i zadbaj ich oryginalność. 

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Jakie umiejętności miękkie wpisać do CV?

W sekcji umiejętności CV nie zapomnij wpisać również umiejętności miękkich. Postaw na te cechy, które będą najistotniejsze na Twoim stanowisku. W przypadku większych organizacji to zazwyczaj umiejętność pracy w zespole, zorganizowanie i sztuka radzenia sobie ze stresem.

Jakie umiejętności wpisać do CV, żeby się wyróżnić?

Jeśli chcesz wyróżnić się spośród kandydatów, wpisz do CV takie umiejętności, które są jak najbardziej oryginalne i mogą zostać zapamiętane przez rekruterów. Skup się na umiejętnościach twardych kluczowych dla stanowiska, o które się ubiegasz i uzupełnij je umiejętnościami miękkimi, które pokażą, że jesteś ambitnym pracownikiem, który łatwo dochodzi do porozumienia z ludźmi.