Cel zawodowy – jak napisać podsumowanie w CV?

23.01.24
clock 5 min.
Marta Kościecha-Karkowska

Podsumowanie zawodowe to fragment CV, który ma w kilku zdaniach opisać kandydata. Umieszcza się go na górze dokumentu. Musisz wskazać w nim zwięźle, do czego dążysz w pracy i jaki jest Twój główny cel zawodowy. Stworzenie profilu zawodowego w 3-5 zdaniach jest dla Ciebie wyzwaniem? Podpowiadamy, jak napisać podsumowanie zawodowe, aby przekonać pracodawcę do swojej kandydatury. 

W tym artykule:
  1. Czym jest cel zawodowy?
  2. W którym miejscu CV umieścić podsumowanie zawodowe?
  3. Jakie elementy powinien zawierać profil zawodowy?
  4. Jak napisać podsumowanie zawodowe, żeby przykuć uwagę?
  5. Cel zawodowy w CV bez doświadczenia – jak go przygotować?
  6. Cele zawodowe – przykłady

Czym jest cel zawodowy?

Przeciętny czas analizy CV to kilka sekund. W tym czasie rekruter jest w stanie zwrócić uwagę tylko na najważniejsze aspekty dokumentu. To Twoja szansa na wyróżnienie się spośród szerokiego grona kandydatów i zwiększenie swoich szans na otrzymanie wymarzonej pracy. Jednym z narzędzi, które dają taką możliwość, jest podsumowanie zawodowe, w którym opiszesz Twój cel zawodowy. 

Osobiste podsumowanie w CV polega na krótkiej prezentacji wraz ze wskazaniem, do czego dążysz w pracy. Najczęściej kandydaci zamieszczają w nim informacje o swoim doświadczeniu, najważniejszych cechach osobistych, mocnych stronach oraz celach i oczekiwaniach zawodowych. Kluczowe, aby wszystkie potrzebne dane zawrzeć w maksymalnie pięciu zdaniach. Podsumowanie zawodowe ma być jedynie wstępem do dalszych informacji na temat Twoich umiejętności i kwalifikacji oraz podstawą do dłuższej konwersacji w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. 

Swoje cele zawodowe warto dostosować do oferty pracy. W ten sposób nie tylko przedstawisz swoje najważniejsze atuty, ale również pokażesz, że podchodzisz do rekrutacji indywidualnie. 

W którym miejscu CV umieścić podsumowanie zawodowe?

Podsumowanie zawodowe najlepiej umieścić na początku CV, zaraz pod imieniem i nazwiskiem. Opis celów zawodowych to krótki wstęp, który ma zainteresować odbiorcę i zachęcić go do lektury pozostałej części dokumentu. Musi korespondować z pozostałymi sekcjami i sugerować, co się w nich znajdzie. Podsumowanie zawodowe możesz dodatkowo wyróżnić lub oddzielić od pozostałych sekcji, tak aby Twoje CV było przejrzyste i atrakcyjne wizualnie.

Jakie elementy powinien zawierać profil zawodowy?

Zastanawiasz się, jak napisać podsumowanie zawodowe? Skorzystaj z naszych inspiracji i pamiętaj o tym, aby dopasować swój opis do oferty pracy. 

W pierwszym zdaniu krótko się przedstaw. Możesz wskazać np. w jakiej branży pracujesz i jak długie masz doświadczenie na danym stanowisku. Chodzi o to, aby zakomunikować odbiorcy, w czym jesteś najlepszy i przekonać o swoich kompetencjach. 

Profil zawodowy to dobre miejsce, aby opisać swoje największe osiągnięcia. W ten sposób możesz się wyróżnić spośród kandydatów. Nie ma tu miejsca na szczegółowy opis sukcesów zawodowych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś pochwalił się naprawdę ważnymi osiągnięciami. 

Jeśli piszesz osobiste podsumowanie w CV warto, abyś zaakcentował także swoje najważniejsze umiejętności. Zadbaj o to, aby te były dopasowane do ogłoszenia o pracę. Ogranicz się do 2 najważniejszych. 

Podsumowanie CV to miejsce na krótkie przedstawienie się i opisanie swoich planów zawodowych na przyszłość. Zastanów się, do czego dążysz i krótko opisz to w tej sekcji. Twój cel zawodowy powinien być zwięzły, ale jednocześnie jak najbardziej szczegółowy.  Podsumowanie zawodowe to również miejsce, aby bezpośrednio albo pośrednio przekazać, co możesz dać firmie, do której aplikujesz. 

Pamiętaj, że celem takiego wstępu do CV jest jedynie zainteresowanie Twoją kandydaturą rekrutera. Bardziej szczegółowych informacji przyszły pracodawca może się spodziewać w liście motywacyjnym czy w czasie rozmowy o pracę. 

Jak napisać podsumowanie zawodowe, żeby przykuć uwagę?

Obecnie większość kandydatów zamieszcza podsumowanie zawodowe w swoim CV. Część z opisów jest powtarzalna i sprawia wrażenie, jakby została ściągnięta z internetu. W taki sposób nie wyróżnisz się w gąszczu kandydatur. Aby podsumowanie zawodowe było skuteczne, musisz zadbać o jego oryginalność. Jak napisać podsumowanie zawodowe? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady. 

  • Dostosuj podsumowanie do oferty pracy

Jeśli chcesz zrobić wrażenie na rekruterze, za każdym razem, gdy składasz aplikację, postaraj się podejść do podsumowania zawodowego indywidualnie. Dostosuj swoje cele zawodowe do konkretnej oferty pracy. Pomocna będzie tu szczegółowa lektura ogłoszenia. W ten sposób pokażesz, że zależy Ci na pracy i nie wysyłasz masowo CV do wielu przedsiębiorstw. 

  • Unikaj ogólników

Dobre podsumowanie zawodowe musi być maksymalnie zwięzłe. Ogranicz się do 3-5 zdań. Stawiaj na konkrety. Zrazić rekrutera do swojej kandydatury możesz przede wszystkim, stosując wyrażenia zbyt ogólne, z których mało co wynika. Zamiast tego zastanów się, jakie informacje są najważniejsze pod kątem tej konkretnej oferty pracy i postaraj się zawrzeć jak najwięcej treści w krótkim opisie. 

  • Nie nadużywaj słów wartościujących

Cele w CV powinny być opisane w stylu informacyjnym. Unikaj w szczególności zwrotów wartościujących. Możesz wskazać 1-2 swoje najważniejsze cechy. Zadbaj jednak o to, aby te były powiązane z doświadczeniem zawodowym i celami zawodowymi. 

  • Nie umieszczaj cytatów

W podsumowaniu zawodowym należy unikać umieszczania cytatów. Tak krótki opis powinien zawierać tylko rzeczowe informacje od Ciebie. Cytując innych, sprawiasz wrażenie niesamodzielnego i nieinteresującego. 

Cel zawodowy w CV bez doświadczenia – jak go przygotować?

Każdy pracownik kiedyś zaczynał. Nic więc dziwnego, że podsumowania zawodowe są tworzone również przez osoby bez doświadczenia. Wbrew nazwie w tym fragmencie CV możesz podać nie tylko informacje o swojej dotychczasowej pracy zawodowej, ale również m.in. odbywanych studiach. Jak napisać podsumowanie zawodowe, jeśli szukasz swojej pierwszej pracy? 

  • Napisz, na jakim kierunku i na jakiej uczelni studiujesz

Opis celów zawodowych rozpocznij od podania, co studiujesz. Oprócz kierunku możesz podać również nazwę uczelni. 

  • Wskaż odbyte praktyki lub staże

W przypadku osób, które nie mają doświadczenia na rynku pracy, warto wspomnieć o najważniejszych odbytych praktykach i stażach. Nie musisz opisywać ich szczegółowo. W podsumowaniu zawodowym warto zawrzeć ogólne informacje i rozwinąć je w kolejnych częściach CV. 

  • Wyjaśnij, co możesz wnieść do firmy

Jeśli nie masz kwalifikacji lub doświadczenia, musisz znaleźć coś, czym nadrobisz braki i zrobisz wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Dobrym pomysłem jest opisanie w podsumowaniu zawodowym swojego pomysłu na to, co możesz wnieść do zakładu pracy. W praktyce każdy oryginalny i przekonujący pomysł pomoże Ci zapunktować i zwiększy Twoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy. 

  • Wskaż swoje atuty 

Na początku CV zaakcentuj swoje najważniejsze zalety. Ważne, aby wybrać 1-2 cechy, które nie tylko dobrze Cię opisują, ale również czynią z Ciebie atrakcyjnego kandydata w kontekście konkretnej oferty pracy. Atuty powinny być spójne z pozostałymi informacjami zawartymi w podsumowaniu zawodowym. 

  • Podaj, dlaczego jesteś zainteresowany konkretną ofertą pracy 

Po przedstawieniu się i podaniu swoich najważniejszych atutów wskaż, dlaczego ubiegasz się o dane stanowisko. Najczęściej ta część koresponduje bezpośrednio z Twoim celem zawodowym. Zwięźle opisz, dlaczego właśnie w tej branży chcesz rozpocząć swoją karierę zawodową i jakie szanse daje Ci zatrudnienie w konkretnej firmie. 

Opis celów zawodowych osoby bez doświadczenia powinien być dobrze przemyślany i możliwie jak najbardziej oryginalny. 

Cele zawodowe – przykłady

Cele zawodowe różnią się w zależności od branży, w której pracujesz. Twoje podsumowanie zawodowe powinno to odzwierciedlać. Poniżej przedstawiamy przykładowe cele zawodowe w CV dla nauczyciela, programisty i studenta. 

Cel zawodowy w CV nauczyciela 

Jestem nauczycielem angielskiego z 15-letnim doświadczeniem w liceach państwowych i szkołach prywatnych. Dzięki mojemu zaangażowaniu w pracę aż 25 moich uczniów uzyskało tytuły laureatów w konkursach kuratoryjnych na poziomie ogólnokrajowym. Obecnie szukam możliwości współpracy z osobami chętnymi zdawać maturę dwujęzyczną, dlatego zdecydowałem się wziąć udział w rekrutacji do Państwa szkoły. 

Cel zawodowy w CV programisty 

Jestem programistą C++ na poziomie seniora, który od ośmiu lat zdobywał doświadczenie w korporacjach międzynarodowych. Interesuję się programowaniem urządzeń elektronicznych. Praca w Państwa przedsiębiorstwie pozwoli mi rozwijać się w tym kierunku. 

Cel zawodowy w CV bez doświadczenia – student

Jestem studentką prawa na specjalizacji cywilnoprawnej. Interesuję się przede wszystkim prawem zobowiązań. Aktywnie uczestniczę w życiu uczelni poprzez działalność w kole prawa cywilnego oraz studenckiej poradni prawnej. Obecnie szukam pracy w kancelarii, która pozwoli mi zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. 

Podsumowanie zawodowe w CV to miejsce, w którym masz szansę zainteresować rekrutera i zachęcić go do szczegółowego przejrzenia pozostałych sekcji. Masz tylko kilka zdań, aby się przedstawić i opisać swoje cele zawodowe. Właśnie dlatego podsumowanie zawodowe musisz dobrze przemyśleć. Podstawowy błąd większości kandydatów to stosowanie utartych schematów. Zadbaj o to, aby Twoje podsumowanie zawodowe było oryginalne i rzeczowe. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.