Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania i odpowiedzi, zwroty

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – jak się przygotować?

Czeka Cię rozmowa o pracę po angielsku? Dobrze się do niej przygotuj. Zastanów się, o co może pytać rekruter. Przemyśl, co chcesz przekazać ze swojej strony i w jaki sposób zaplanować wypowiedź, aby była ciekawa i zrobiła dobre wrażenie. Ważne, aby wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów. 

W czasie przygotowań do rekrutacji po angielsku możesz skorzystać z reguły „teraźniejszość, przeszłość i przyszłość”. Chodzi o to, aby w czasie rozmowy opisać swoją kandydaturę w taki sposób, aby udowodnić, że pasujesz na dane stanowisko. 

Najpierw opowiedz o swojej obecnej pracy. Scharakteryzuj rolę w organizacji oraz zakres obowiązków. Nie zapomnij zaprezentować niedawnych osiągnięć. W kolejnym kroku przejdź do opisu przeszłości. Możesz przedstawić, jak zdobyłeś obecną pracę i czym zajmowałeś się przez okres zatrudnienia na tym stanowisku. Pamiętaj, żeby zaakcentować te doświadczenia, które przydadzą się w nowym miejscu. 

W czasie przygotowań do autoprezentacji po angielsku zastanów się też, co chciałbyś robić w przyszłości. Spisz swoje plany zawodowe i wytłumacz, dlaczego chcesz zmienić pracę. Chodzi o to, aby pokazać, dlaczego będziesz wartościowym członkiem zespołu i jakie cechy sprawiają, że pasujesz na to konkretne stanowisko. 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – pytania i odpowiedzi

Pytania rekrutacyjne po angielsku na różnych rozmowach kwalifikacyjnych czasami się powtarzają. Z tego powodu warto przygotować wcześniej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W ten sposób zmniejszysz stres i sprawisz, że autoprezentacja po angielsku zrobi wrażenie na odbiorcach. 

Tell me about yourself

„Tell me about yourself” to pytanie, które rozpoczyna większość rozmów o pracę po angielsku. Jest zachętą o rozpoczęcia autoprezentacji, którą możesz przygotować z wyprzedzeniem. Nie chodzi o to, aby uczyć się jej na pamięć. Powtórzenie pozwoli po prostu zapamiętać najprzydatniejsze zwroty i zmniejszy ryzyko, że zatniesz się w najważniejszym momencie. 

W odpowiedzi na pytanie opowiedz o swoim doświadczeniu zawodowym, wiedzy branżowej i umiejętnościach, które przydadzą się w pracy na stanowisku, na które aplikujesz. Możesz też przedstawić swoje pasje, zwłaszcza jeśli są istotne pod kątem pracy zawodowej. 

Why should we hire you?

Kolejny pewnik na rozmowie rekrutacyjnej to pytanie „Why should we hire you?”. Dotyczy powodów, dla których to właśnie Ty powinieneś otrzymać pracę. W odpowiedzi podkreśl swoje cechy, które sprawiają, że nadajesz się na to stanowisko. Wymień najważniejsze umiejętności i kwalifikacje, wskazując jednocześnie, jakie korzyści przyniosą w pracy. Inne analogiczne pytania, na które możesz udzielić podobnej odpowiedzi, to m.in. „Why are you the best candidate for this job?” (Dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko?) oraz „Why are you a good fit for this postion?” (Dlaczego pasujesz do tego stanowiska?). 

Why would you like to work for this company?

Pracodawcy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku chcą też zazwyczaj ustalić, ile wiesz o firmie i jak dobrze przygotowałeś się do spotkania. Pytanie „Why would you like to work for this company?”, które po polsku oznacza „Dlaczego chciałbyś dla nas pracować?”, pozwala pokazać, że masz świadomość, jakie projekty realizuje przedsiębiorstwo i czujesz, jak możesz mu pomóc w realizacji pojawiających się w toku działalności wyzwań. 

What are your strengths?

Na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku z pewnością padnie pytanie o Twoje mocne strony. To szansa na przedstawienie kluczowych cech, które Cię wyróżniają. Uważaj jednak, żeby nie wyjść na zarozumiałego i nie zasypuj rekrutera wieloma informacjami. Wystarczy, że podasz 3-4 najważniejsze pod kątem konkretnej oferty pracy cechy. Postaraj się od razu powiązać je ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jeśli chcesz objąć pozycję managera, możesz wskazać, że masz umiejętności przywódcze i pokazać, jak wykorzystywałeś je w poprzedniej pracy. 

What are your weaknesses?

Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie o mocne strony możesz się spodziewać, że rekruter zapyta też o słabości. „What are your weaknesses?” to prośba o przedstawienie Twoich słabych stron. Mówienie o swoich niedoskonałościach z pewnością nie jest łatwe, dlatego wymaga przemyślenia. Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, zastanów się, jakie słabsze cechy możesz wskazać. Postaraj się przedstawić je w jak najkorzystniejszym świetle. Możesz powiedzieć np. że w najbliższych miesiącach zamierzasz podjąć określone działania, które pozwolą wyeliminować tę słabszą stronę. 

How do you deal with pressure?

W pracy spotykasz się często z presją. Goniące terminy, ważne projekty i konieczność dopięcia wszystkich projektów naraz to standard w wielu przedsiębiorstwach. Z tego powodu na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku może paść pytanie „How do you deal with pressure?”, czyli o to, jak sobie radzisz z presją w pracy. W ten sposób rekruter chce ustalić, czy nadajesz się do stanowisk, w których tempo pracy jest wysokie. W odpowiedzi na to pytanie nie wystarczy powiedzieć, że nie masz problemów z radzeniem sobie z presją. Najlepsze wrażenie zrobisz, jeśli opiszesz szczegółowo sytuacje z przeszłości, w których – mimo przeciwności – zachowałeś spokój i doprowadziłeś zadanie do końca. 

Why do you want to leave your current job?

Rekruterów z pewnością zainteresuje, dlaczego chcesz zmienić pracę. W tym celu zapytają np. „Why do you want to leave your current job?”, czyli „Dlaczego chcesz odejść z obecnej pracy?”. W przypadku tej odpowiedzi zachowaj szczególną ostrożność. Lepiej nie wspominać rekruterom o zatargach z szefostwem czy współpracownikami, bo możesz wyjść na konfliktogennego. Zdecydowanie lepiej wskazać, że poszukujesz nowych możliwości rozwoju i chcesz rozszerzyć kwalifikacje, a dotychczasowa praca nie daje Ci takiej szansy. 

What are your salary expectations?

Jedną z ważniejszych kwestii w czasie rozmowy o pracę jest ustalenie oczekiwań finansowych kandydata. Rekruter zapyta o tę kwestię, zadając pytanie „What are your salary expectations?”. Dla wielu osób odpowiedź będzie trudna. Jeśli podasz zbyt niską kwotę, możesz wyjść na niepewnego siebie. Gdy oczekiwana pensja przekroczy widełki zarezerwowane na tę pozycję, prawdopodobnie nie dostaniesz pracy. Przed rozmową sprawdź w internecie, jakie są średnie zarobki na tym stanowisku. Po podaniu kwoty zaznacz, że jesteś otwarty na negocjacje. 

Rozmowa o pracę po angielsku – przydatne zwroty

W toku przygotowań do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku pomocne będą przydatne zwroty. 

W czasie powitania możesz korzystać z grzecznościowych sposobów na rozpoczęcie rozmowy. Wystarczy standardowe „Hi, how are you?”, czyli po prostu „Cześć, jak się masz?”. Jeśli to rekruter zada takie pytanie, wystarczy, że odpowiesz „I’m fine, thanks, and you?” (Dziękuję, dobrze, a ty?). 

Przydatne zwroty w czasie autoprezentacji i udzielania odpowiedzi na pytania to z kolei przede wszystkim:

  • I pride myself on – gdy chcesz wskazać, z jakich osiągnięć jesteś dumny; 
  • My current personal goal is to – użyj go, aby opowiedzieć o swoich celach zawodowych i planach rozwoju; 
  • My real strenght is – w ten sposób wskażesz swoje mocne strony; 
  • I’ve been working in an international environment for X years – zwrot odpowiedni, aby podkreślić, że to nie pierwsza praca w środowisku osób anglojęzycznych; 
  • I’m […] – pozwala podkreślić swoje cechy, istotne pod kątem stanowiska, na które aplikujesz, np.:
    • a team-player – umiem pracować w zespole; 
    • eager to learn – chętnie się uczę; 
    • a problem solver – umiem rozwiązywać problemy; 
    • self-motivated – umiem się skutecznie motywować. 

Wskazane przykłady pomogą Ci w konstruowaniu wypowiedzi. Możesz je dowolnie modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb. Wymieniając cechy, które Cię wyróżniają, postaw na oryginalność i zastanów się, jakie korzyści niosą poszczególne z nich dla Twojego przyszłego zajęcia. 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku przez telefon

Czasami zdarza się, że rozmowa kwalifikacyjna po angielsku zostanie przeprowadzona przez telefon. Niezależnie od tego, czy chodzi o wstępną selekcję, czy właściwe spotkanie w sprawie pracy, taka forma stanowi dodatkowe wyzwanie dla kandydata. Wszystko dlatego, że dźwięk w trakcie rozmowy rekrutacyjnej może być niewyraźny. Ewentualne zakłócenia czy naturalne właściwości telefonów sprawiają czasami, że rozmówców gorzej słychać. Zwłaszcza jeśli Twój poziom angielskiego nie jest profesjonalny, możesz nie zrozumieć określonych pytań od rekrutera. 

W takiej sytuacji nie bój się mówić o problemach. Poproś o powtórzenie pytania i poinformuj rozmówców o zakłóceniach. Takie niezależne sytuacje z pewnością nie wpłyną negatywnie na Twoją ocenę. 

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon ma kilka zalet. W jej trakcie większość osób odczuwa mniejszy stres, niż podczas spotkania tradycyjnego. Dodatkowo możesz przygotować sobie plan prezentacji i zerkać na niego w czasie połączenia, tak aby mieć pewność, że wypowiedź będzie ciekawa i rzeczowa. 

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – porady

Rozmowa o pracę do oddziałów zagranicznych przedsiębiorstw ma najczęściej na celu jednoczesne sprawdzenie predyspozycji do zajmowania określonego stanowiska i znajomości języka angielskiego. Aby dobrze wypaść, zachowaj spokój, opowiedz o sobie po angielsku i w sposób interesujący przedstaw swoje mocne i słabe strony oraz opisz doświadczenie zawodowe. Poniżej przedstawiamy porady na rozmowę o pracę w obcym języku. 

Nie mów po polsku

W czasie rozmowy o pracę po angielsku kluczowe będzie zaprezentowanie wysokiego poziomu językowego. Jeśli kandydat otrzymał informację, że rozmowa rekrutacyjna nie będzie prowadzona w języku polskim, od razu powinien przejść na angielski i trzymać się go podczas całego spotkania. Odpowiadaj na pytania rekrutacyjne po angielsku. W tym samym języku pytaj o istotne dla Ciebie kwestie. 

Poproś o powtórzenie, jeśli czegoś nie zrozumiałeś

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku może okazać się wymagająca. To naturalne, że możesz czegoś nie zrozumieć. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej poprosić o powtórzenie pytania niż mówić nie na temat. Możesz też dopytać w trakcie o szczegóły i sprecyzowanie zakresu. 

Mów prawdę 

Podstawa każdej rozmowy o pracę to szczerość. Pamiętaj, że większość informacji, które podasz w trakcie spotkania, łatwo jest zweryfikować. Gdy kłamstwo wyjdzie na jaw, szanse na zatrudnienie przepadną. Zamiast mijać się z prawdą, zastanów się, jak możesz zaprezentować swoje kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie w efektywny sposób. Przemyślana prezentacja to podstawa dobrego pierwszego wrażenia. 

Postaraj się opanować stres 

To oczywiste, że w czasie rozmowy rekrutacyjnej po angielsku możesz odczuwać stres. Zdenerwowanie będzie mniejsze, jeśli dobrze się do niej przygotujesz. Dobrym pomysłem jest przećwiczenie rozmowy w domowym zaciszu, np. z partnerem czy rodzeństwem. Scenariusze możesz też przerobić z nauczycielem języka angielskiego (np. z native speakerem). Na rynku znajdziesz wielu lektorów, którzy specjalizują się w tym zakresie. Dzięki odpowiedniemu przećwiczeniu rozmowy w czasie spotkania nie będziesz zagubiony i łatwiej opanujesz stres.

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku - podsumowanie

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku to wyzwanie, zwłaszcza jeśli to Twoje pierwsze spotkanie w sprawie pracy w obcym języku. Jeśli chcesz dobrze wypaść, odpowiednio się do niej przygotuj. Warto w szczególności przećwiczyć najczęściej pojawiające się na rozmowie o pracę po angielsku pytania i przygotować ciekawe odpowiedzi. Jeśli na co dzień nie używasz angielskiego, przed spotkaniem rekrutacyjnym postaraj się osłuchać z językiem. Możesz oglądać zagraniczne filmy, słuchać podcastów po angielsku, a jeśli masz taką możliwość – ćwiczyć rozmowy po angielsku z domownikami.