Praca, którą można połączyć ze studiami

04.02.20
clock 3 min.
Cezary Kolasa Cezary Kolasa

Czasy studenckie to nie tylko zdobywanie wiedzy i wykształcenia, lecz także moment na zbieranie pierwszego doświadczenia zawodowego. Wbrew pozorom miejsc do pracy dla uczących się młodych ludzi jest naprawdę sporo. Co czeka studentów na rynku pracy? Na co mogą liczyć? Jak skutecznie pogodzić naukę z zarabianiem pieniędzy?

W dobie internetu i przy zmieniającym się rynku pracy dającym młodym ludziom często możliwość elastycznych godzin pracy, znalezienie pracy dla studentów nie powinno być niczym trudnym. Wszystko zależy jednak od celu samego zainteresowanego. Jeśli pierwsza praca umotywowana jest chęcią dodatkowego zarobku i nie łączy się jeszcze z aspiracjami zawodowymi studenta, ze znalezieniem jej nie będzie miał on żadnych kłopotów. Szczególnie w dużych miastach, gdzie firm jest pod dostatkiem i potrzeba nowych pracowników.

Zaoczni mają łatwiej

Tryb studiów jest kluczową kwestią. Studenci zaoczni pracy zwykle długo nie szukają. Czas wolny od nauki (najczęściej 5 dni: od poniedziałku do piątku) sprawia, że ich wachlarz możliwości jest większy. To pozwala również na szybki rozwój w wymarzonych branżach.

Przykładowo osoby zainteresowane pracą w marketingu, IT, doradztwie klienta, sprzedaży, będą mieć prostszy dostęp do firm z tych branż, działają one bowiem zwykle od poniedziałku do piątku, co pozwala na zatrudnienie studentów na pełny etat. Otwiera to również furtkę do płatnych staży, tak ważnych dla rozwoju zawodowego każdego studenta. Najczęściej taki staż trwa 3 miesiące i firmy z reguły szukają osób, które nie są na studiach dziennych, liczą bowiem na ich pełną dyspozycyjność.

O praktykach i stażach przeczytasz w poniższym artykule: https://zawodowo.olx.pl/praktyki-a-staz/

Będąc studentem zaocznym, można pracować naprawdę w większości branż – bardziej od trybu pracy liczą się wtedy umiejętności, zainteresowania, doświadczenie.

Studiujesz dziennie? Elastyczność to podstawa

Co innego studenci trybu stacjonarnego, którzy nie są w stanie pracować na pełny etat ze względu na ich plan zajęć. Dla nich jednak też są duże możliwości za sprawą elastycznych godzin pracy, które są w wielu firmach działających także w weekendy. Duża część pracodawców stara się zwykle dopasować grafik do planu zajęć studiującego pracownika, tak by oprócz weekendów mógł dorabiać sobie również w inne dni.

Jeśli młodzi ludzie w związku z trybem nauki i napiętym grafikiem na uczelni nie mają szans na pracę od poniedziałku do piątku, zostają im jeszcze weekendy.

Studenci stacjonarni mogą liczyć na pracę m.in. w:

  • barach,
  • kawiarniach,
  • restauracjach, kinach;
  • call center,
  • sieciówkach odzieżowych,
  • freelancingu (jako copywriterzy, administratorzy stron w social mediach),
  • transporcie (jako kierowcy lub dostawcy),
  • magazynach/hurtowniach (implementacja towarów, pakowanie paczek).

Sprawdź, czym jest praca chałupnicza.

Gdzie szukać pracy?

Na studentów – zarówno dziennych, jak i zaocznych – czeka mnóstwo ofert pracy w internecie. O trwających rekrutacjach znajdziemy informacje w serwisach z ogłoszeniami (m.in. OLX).

Oferty pracy można również znaleźć na oficjalnych stronach firm, a także na grupach na Facebooku. Te ostatnie są ciekawym rozwiązaniem również dla freelancerów. Popularnymi grupami dedykowanymi pracy zdalnej stają się te związane z grafiką komputerową, copywritingiem, social mediami. Z kolei sklepy sieciowe, firmy telekomunikacyjne często prowadzą rekrutację na swoich stronach internetowych.

Wachlarz możliwości na rynku pracy dla studiujących sprawia, że jeśli tylko tryb nauki i natłok zadań związanych z uczelnią pozwalają na znalezienie czasu na pracę, studenci nie powinni mieć problemów z jej znalezieniem.