Pomysły na biznes na wsi – na czym można zarobić na wsi?

08.01.24
clock 5 min.
Bartosz Błęka Bartosz Błęka

Zgiełk wielkiego miasta potrafi przytłoczyć, dlatego pewnie nie raz przeszło Ci przez myśl, żeby rzucić wszystko i wyjechać gdzieś daleko. Jednocześnie naturalna żyłka do interesów i chęć utrzymania dotychczasowego komfortu życia sprawiają, że kusi Cię otwarcie własnego biznesu na wsi? Taka firma może mieć różne oblicza, dlatego poniżej znajdziesz sprawdzone i ciekawe pomysły na biznes na wsi. Sprawdź, czy jest wśród nich taki, który sprawi, że Twój interes podbije cały obszar wiejski!

W tym artykule:
  1. Biznes na wsi – dlaczego warto go otworzyć?
  2. Jaki biznes otworzyć na wsi?
  3. Dochodowe zajęcie na wsi – jak je otworzyć i prowadzić? Wskazówki

Biznes na wsi – dlaczego warto go otworzyć?

Pomysły na biznes na wsi mogą przyjść do Ciebie niespodziewanie i jak ta jedna natarczywa myśl, nigdy nie opuścić Twojej głowy. Obszar wiejski daje mnóstwo możliwości, których nie oferuje nawet najbardziej rozwinięte miasto: unikalne potrzeby mieszkańców wsi, potencjalni klienci o zróżnicowanym charakterze, mniejsza konkurencja. Często uniwersalna oferta wiejskiej działalności sprawia, że mogą z niej korzystać zarówno miejscowi, jak i przyjezdni. To tylko niektóre zalety przemawiające za tym, żeby otworzyć biznes na wsi od zera. 

Zarabianie pieniędzy dzięki firmie na wsi nie musi od razu wiązać się z ogromnymi kosztami czy zatrudnianiem tabunu pracowników. Nawet pomysł na małe gospodarstwo rolne oferujące produkty ekologiczne może okazać się strzałem w dziesiątkę – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy coraz większą wagę przywiązuje się do zdrowego trybu życia.

Ważne, by biznes na wsi odpowiadał na potrzeby klientów, dlatego potencjał ma choćby biznes vendingowy, który dostarcza maszyny z napojami i przekąskami tam, gdzie nie działa żaden lokalny sklep spożywczy (np. w pobliżu remizy strażackiej czy szkoły ponadpodstawowej).

Podejmując decyzję o nowym kierunku, w jakim ma zmierzać Twoja działalność, weź pod uwagę innowacyjne pomysły na biznes na wsi, z których kilka najciekawszych prezentuję poniżej. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach możesz liczyć na dofinansowanie, co na starcie pomoże Ci uporać się z kosztami realizacji nawet pozornie szalonego marzenia.

Jaki biznes otworzyć na wsi?

Zastanawiasz się, na czym można zarobić na wsi? Dochodowy biznes, który wykorzystuje obszar wiejski, to m.in. mała opłacalna hodowla, lokalny sklep spożywczy oferujący świeże warzywa, salon fryzjerski i usługi kosmetyczne czy pole namiotowe, obok którego będzie się mieścić hala sportowa lub paintball. Mając dom na wsi i pomysł na własny biznes, możesz produkować lokalne przysmaki lub wytwarzać haftowane serwetki. Posiadasz dużą działkę? Opłaci Ci się pieczarkarnia lub hodowla drzewek! Jeśli kochasz zwierzęta, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby teren przekształcić w mini ZOO.

To oczywiście jeszcze nie wszystkie ciekawe pomysły na biznes na wsi, bo sposób prowadzenia firmy i charakter działalności gospodarczej zależą tylko od Twojej kreatywności i zasobów!

Alpakarium

Alpaka jaka jest, każdy widzi, a niecodzienny wygląd tego zwierzęcia czyni z niego coraz popularniejszą atrakcją turystyczną. Stworzenie alpakarium pozwoli Ci zagospodarować przestrzeń działki w niecodzienny sposób. O ile hodowla koni czy hodowla ryb to tradycyjne pomysły na biznes dla młodych na wsi, o tyle zainwestowanie w alpaki z pewnością jest czymś mniej powszechnym, a tym samym bardziej atrakcyjnym.

Alpakarium docenią zarówno przyjezdni, jak i osoby mieszkające po sąsiedzku. Warto jednak pamiętać, że taki nowoczesny biznes na wsi nie należy do najtańszych. Ceny alpak wahają się bowiem od 8 do nawet 20 tysięcy za jedno zwierzę, a warto zadbać o to, by było ich przynajmniej kilka. Jeśli nie zależy Ci na czasie, to możesz zainwestować w parę alpak i powoli rozmnażać stado. Pamiętaj, by dowiedzieć się jak najwięcej o tych wyjątkowych zwierzętach i zapewnić im odpowiednie warunki.

Mini ZOO

Jeśli alpaki nie do końca do Ciebie przemawiają, ale kochasz zwierzęta, to rozważ stworzenie mini ZOO. Bliskość natury to zawsze kusząca perspektywa dla przyjezdnych z miasta, a krowy, owce, ryby czy nawet pszczoły w naturalnym środowisku mogą stanowić ciekawą atrakcję dla najmłodszych.

Jeśli zadbasz o odpowiednią promocję, Twoja działalność gospodarcza zacznie przyciągać szkolne wycieczki, dzięki czemu także miejskie dzieciaki zobaczą zwierzęta hodowlane i dowiedzą się, skąd bierze się mleko, miód czy inne wyroby. Taki biznes na wsi może być więc nie tylko opłacalny, ale też nieść ze sobą wartość edukacyjną w niepowtarzalnej walucie, jaką jest dziecięca radość.

Uprawy ekologiczne

W miejskich marketach trudno znaleźć naturalne produkty, więc własna uprawa warzyw czy sprzedaż owoców mogą okazać się bardzo dochodowymi zajęciami na wsi. Zdrową żywność, która nie jest spryskana toną chemii, docenią wszyscy konsumenci dbający o codzienną dietę. Do najbardziej opłacalnych upraw ekologicznych zaliczają się ogórki, fasola, dynia, cukinia, a także marchew i seler, które mogą dawać wydajne plony. 

Świadomość potrzeb własnego organizmu oraz nastawienie na zdrową dietę wciąż rośnie nie tylko wśród młodych ludzi, więc ekologiczne warzywa i owoce z pewnością znajdą nabywców. Uprawy ekologiczne to doskonała odpowiedź na pytanie „jak zarobić na małym gospodarstwie?”. Pamiętaj, że rolnikom, którzy oferują produkty ekologiczne, przysługują dotacje uwzględnione w Krajowym Planie Strategicznym 2023 – 2027. 

Agroturystyka

Właściwie każdy dom na wsi może zostać przekształcony w gospodarstwo agroturystyczne. Agroturystyka zyskuje na popularności, bo wiele osób coraz bardziej ceni sobie bliskość natury, zwłaszcza jeśli na co dzień mieszka w zanieczyszczonym mieście. Cisza, spokój, magiczna okolica, czyste powietrze i wyjątkowy klimat to zalety, które oferuje obszar wiejski.

Wychowani w miastach chcą przy okazji wiedzieć, jak wygląda praca przy gospodarstwie na wsi, zobaczyć dojenie krowy i spróbować miodu, którego dostarcza lokalna pasieka. Choć taki biznes na wsi może mieć dużą konkurencję, to warto połączyć pomysł na agroturystykę z innymi aktywnościami, np. hodowlą alpak czy sprzedażą wyrobów własnych. Dzięki temu zapewnisz potencjalnemu klientowi dodatkowe atrakcje i pozwolisz mu zabrać ze sobą do domu nie tylko wspomnienia, ale też fragment wsi. Być może pyszne domowe przetwory spowodują, że wróci do Ciebie za rok…?

Dom weselny

Mówi się, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki, ale na obszarach wiejskich, zamieszkiwanych głównie przez konserwatywną społeczność, do tej listy można dopisać również śluby i wesela. Dom weselny, w którym będziesz organizować różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, może więc okazać się bijącym sercem małej miejscowości. 

Odpowiednio zaprojektowany dom weselny to bardzo dobry biznes. Jeśli zadbasz o jego atrakcyjną lokalizację, to przez cały rok będzie sam na siebie zarabiał. Pamiętaj, że poza weselami, możesz w nim organizować również inne wydarzenia o rodzinnym charakterze, które często przyciągają tłumy gości. Chrzty, komunie, stypy czy srebrne gody to tylko niektóre możliwości, jakie daje dom weselny.

Centrum ogrodnicze

Otwarta przestrzeń i teren przeznaczony pod uprawę to ciekawa odpowiedź na pytanie „jaki biznes na własnej działce może być najbardziej opłacalny?”. Jeśli kochasz kwiaty, to firma zajmująca się uprawą roślin ozdobnych okaże się odpowiednim zajęciem dla Ciebie. Własny biznes powinien w końcu nie tylko przynosić dochody, ale też sprawiać przyjemność.

Centrum ogrodnicze to ten typ biznesu na wsi, który pozwala zarówno na sprzedaż hurtową, jak i detaliczną. Aby otworzyć taką firmę, zadbaj przede wszystkim o odpowiednie warunki hodowli, produkty niedostępne w ofertach konkurencji i ciągły rozwój działalności.

Rękodzieło

Rękodzieło może być bardzo dobrym pomysłem na mały biznes na wsi. Ręcznie wykonana biżuteria, okolicznościowe pamiątki i lokalne wyroby z drewna zawsze stanowią atrakcję dla osób, które spędzają wakacje w danej okolicy i chcą zabrać do domu coś, co pozwoli im wracać wspomnieniami do miło spędzonego czasu.

Domowa produkcja takich przedmiotów opłaci Ci się jeszcze bardziej, jeśli otworzysz własny sklep internetowy. Wtedy dotrzesz ze swoimi produktami do większej liczby klientów, nie ograniczając się jedynie do przyjezdnych, którzy szukają pamiątek. Im więcej potencjalnych klientów, tym większy zysk, a nawet mała produkcja na wsi może okazać się dochodowym biznesem.

Farma fotowoltaiczna

Jeśli atrakcyjna lokalizacja nie jest jednym z atutów Twojej działki, to rozważ utworzenie farmy fotowoltaicznej. Przestrzeń zagospodarowana przez dziesiątki albo setki modułów PV pozwala na wytworzenie energii, która może być następnie odsprzedana. Planując oparcie własnego biznesu na produkcji energii, weź pod uwagę jakość nabywanych urządzeń, warunki nasłonecznienia oraz obowiązujące na rynku stawki i zasady sprzedaży energii. To z pewnością jeden z najnowocześniejszych biznesów na wsi, który w dłuższej perspektywie może się bardzo sprawnie rozwijać.

Stadnina koni

Zastanawiasz się, jak zarobić na małym gospodarstwie? Hodowla koni może być odpowiedzią na dręczące Cię pytania i wątpliwości. Zauważ jednak, że jej założenie to długotrwały i wymagający proces, który nie od razu przyniesie efekty.

Firma skupiona na hodowli musi brać pod uwagę wiele czynników. Tego typu biznes na wsi wiąże się bowiem z dużymi kosztami i wymaga specjalistycznej wiedzy. Bardzo ważną rolę odgrywają warunki hodowlane oraz takie kwestie jak profilaktyka zdrowotna czy regulacje prawne (odpowiednie traktowanie koni). Są one równie ważne co decyzje o sposobie rozmnażania i selekcji odpowiednich zwierząt ze względu na ich inteligencję, umaszczenie, aktywność czy zdrowie.

Dochodowe zajęcie na wsi – jak je otworzyć i prowadzić? Wskazówki

Jaki biznes na wsi ma szansę odnieść sukces? Jak zarobić na małym gospodarstwie? Czy lepiej zainwestować w sklep na wsi, lokalny bar, czy otwarcie kempingu? A może Twoja firma powinna sprawić, że wizytówką okolicy stanie się produkcja mebli, na czym skorzysta cała miejscowość?

Pytania, przed którymi staje każdy, kto planuje własny biznes na wsi, mogą nie mieć końca. Warto więc poznać potrzeby społeczności, a także mierzyć siły na zamiary. Dowiedz się, czy biznes na wsi, w który chcesz zainwestować, ma szansę powodzenia na danym terenie, a także z kim nawiązać współpracę, by skutecznie zrealizować oryginalny pomysł. Poznaj konkurencję, jej wady i zalety. Zastanów się nad skalą przedsięwzięcia, bo to od niej może zależeć, czy Twój biznes na wsi odniesie sukces. Przede wszystkim zaś nie bój się zmian, bo w przeciwnym razie nigdy nie spełnisz marzenia, w którym Twój biznes na wsi staje się dochodowym zajęciem.