Jak zdobyć pieniądze? Wykorzystaj swoje umiejętności!

Każdy z nas ma pasje, umiejętności i zdolności. Warto zastanowić się, które z nich mogą przynieść nam dodatkowe pieniądze. Przykładowo na zapachowe świece, naturalne mydła, ręcznie wykonane torebki ze skrawków albo szaliki i czapki zrobione na drutach z pewnością znajda się chętni.

Nie trzeba też od razu otwierać sklepu internetowego, pojedyncze sztuki można sprzedawać w serwisach ogłoszeniowych, na platformach sprzedażowych albo na grupach w socjal mediach.

Jak zarobić w internecie?

Internet to nie tylko potężne źródło wiedzy, ale i ogrom możliwości zarobkowania. I to bez wychodzenia z domu.

Wirtualna asystentka

Ponieważ obecnie większość spraw załatwiamy przez internet i telefon, nie ma potrzeby tworzenia nowych miejsc pracy w biurach. Wirtualna asystentka pomaga we wszystkich pracach administracyjnych, tyle że zdalnie. Taka osoba m.in. pilnuje kalendarza zleceniodawcy, odpowiada na emaile klientów, tworzy oferty i je rozsyła, dba o treści, jakie ukazują się na firmowej stronie.

Prowadzenie kanału social media

Wielu przedsiębiorców nie ma czasu ani umiejętności, aby sprawnie prowadzić kanały na social mediach. Z tego powodu chętnie zatrudniają specjalistów, którzy za nich stworzą treść, dobiorą grafikę i będą odpowiadać na komentarze i wiadomości odbiorców.

Inną kwestią jest stworzenie i prowadzenie własnego kanału. Wprawdzie zbudowanie własnej marki w sieci wymaga czasu, ale jeśli treści będą interesujące i angażujące, można szybko zdobyć reklamodawców.

Tworzenie treści

Copywriting polega na tworzeniu treści sprzedażowych, artykułów na blogi oraz wymyślaniu haseł reklamowych. Można na tym zarobić pieniądze, o ile mamy łatwość pisania, potrafimy wyszukiwać wiarygodne informacje oraz nieobca jest nam gramatyka i ortografia.

Wiele firm poszukuje też twórców krótkich filmów wideo, które potem są umieszane na kanałach social media.

Tłumaczenie tekstów

Biegła znajomość języka obcego może pomoc w tym, jak szybko zarobić dodatkowe pieniądze. Tłumaczyć można broszury, instrukcje obsługi różnych sprzętów oraz treści na stronach internetowych.

Tworzenie grafik

Osoby mające zdolności artystyczne mogą zarobić na tworzeniu grafik do broszur, na strony internetowe oraz do social mediów.

Programowanie

Programowanie to już zajęcia dla osób, które mają konkretną wiedzę w tej dziedzinie. Na zamówienie można programować aplikacje, gry albo usprawniać istniejące systemy.

Sprzedawanie zdjęć

Choć jest wiele platform z darmowymi obrazami, to firmy chętnie kupują zdjęcia. Dlaczego? Ponieważ bezpłatne fotografie są widoczne wszędzie, a w internecie trzeba się wyróżnić, aby zostać zauważonym przez klientów.

Wypełnianie ankiet

Wypełnianie ankiet to popularna praca dorywcza. W internecie jest kilka platform oferujących wynagrodzenie za wypełnienie kwestionariuszy dotyczących danych grup produktów albo usług. Wystarczy się zapisać, wypełnić profil użytkownika i zacząć pracę.

Jak szybko zarobić 1000 zł?

Nie ma gotowego przepisu na szybki zarobek. Najczęściej jest to połączenie szczęścia, wiedzy i umiejętności. Pomimo tego nie jest to niemożliwe.

Sprzedaż używanych rzeczy

Jednym z najszybszych sposobów na to, jak zarobić jest sprzedaż używanych rzeczy. Jeśli mamy w domu nieużywane przez nas przedmioty i ubrania w dobrym stanie, warto je wystawić na sprzedaż, np. na platformie OLX. Dużym wzięciem cieszą się rzeczy w stylu vintage, z epoki PRL albo od znanych projektantów. Dobrym pomysłem jest też wyszukiwanie tzw. perełek w secondhandach i później odsprzedawanie ich w internecie.

Sprzedać można tak naprawdę wszystko. Stare lampy, świeczniki, książki, zabawki, ubranka po dzieciach, a także niepotrzebne meble i sprzęty elektroniczne.

Inwestowanie na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie może przynieść duży zarobek, jednak niezbędna w tym przypadku jest wiedza, jak działa rynek oraz szczęście. No i trzeba mieć środki do zainwestowania w akcje.

Sprzątanie

Usługi sprzątania to pomysł jak szybko zarobić dodatkowe pieniądze. O pracę najłatwiej jest przed świętami, kiedy to ludzie zajęci są kupowaniem prezentów i rozmyślaniem jak je urządzić. To ile zarobimy, zależy od powierzchni domu oraz zakresu prac, np. czy musimy wymyć okna i jak są one duże albo, czy trzeba nastawić pranie i je wywiesić.

Jak zarobić pieniądze w wieku 11-15 lat?

Zgodnie z polskim prawem, dzieci przez 16. rokiem życia mogą pracować legalnie w branżach: kulturalnej, artystycznej, sportowej i reklamowej. Przy czym wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Pracodawca zaś musi dostać zezwolenie właściwego inspektora pracy. Na czym więc mogą zarobić dzieci?

Statystowanie

Statyści tworzą tło dla akcji w filmie, reklamie albo w teatrze. W wielu z nich występują też dzieci. W zależności od produkcji zarobki kształtują się na poziomie od 40 zł za dzień zdjęciowy. Pracy można szukać na grupach w media społecznościowych, w serwisach ogłoszeniowych albo w agencjach statystów. Aby dostać pracę, trzeba przyjść na casting i zostać wybranym przez reżysera.

Testowanie gier albo oprogramowania

Młodzi ludzie w większości uwielbiają grać w gry i są biegli w nowych technologiach. Dla wielu wymarzoną pracą będzie testowanie gier. Zadanie polega na sprawdzaniu, czy w grze są błędy albo niedoróbki. Oznacza to, że trzeba przejść wszystkie poziomy uważnie i zanotować wszelkie braki np. w grafice albo oprogramowaniu. Zarobki wynoszą od ok. 15 zł za godzinę.

Roznoszenie ulotek

Roznoszenie ulotek to dobry sposób dla młodych, jak szybko zarobić pieniądze. Ulotki można rozdawać nie tylko na ulicy, ale też w trakcie rozgrywek sportowych, w przerwach spektakli albo w kinach. Zarobki nie są wysokie, bo wynoszą ok. od 12 zł na godzinę.

Hostessa i pomoc przy dużych eventach

Hostessy mogą pracować w marketach, sklepach odzieżowych albo kosmetycznych. Zwykle rozdają próbki produktów i zachęcają do zakupów. Organizatorzy wydarzeń kulturalnych i sportowych często również potrzebują pracowników dorywczych. Młodzi ludzie mogą np. kierować ludzi do odpowiednich sektorów, donosić krzesła, sprzątać po wydarzeniach.

Zarobki są różnicowane i zależą od wydarzenia, branży i miejscowości. Młodzi dostaną mniej więcej 15-50 zł za godzinę.

Opieka nad zwierzętami

Pomoc przy opiece nad zwierzętami polega zwykle na wyprowadzaniu pupilów na długie spacery oraz przebywanie z nimi w domu opiekuna, podczas jego nieobecności. W tym drugim przypadku trzeba też nakarmić zwierzę i wyczyścić kuwetę albo klatkę. Klientów można znaleźć wywieszając ogłoszenie na klatach schodowych w pobliskich blokach, dając ogłoszenie w mediach społecznościowych na grupach sąsiedzkich albo szukać w serwisach ogłoszeniowych. Tutaj trudno oszacować wysokość zarobków, ale można przyjąć, że młody człowiek dostanie przeciętnie 10 zł za godzinę opieki nad pupilem.

Pomoc sąsiadom

Pomoc sąsiedzka zawsze jest w cenie. O ile za jednorazowe zrobienie zakupów raczej nie wypada wziąć pieniędzy, o tyle za systematyczne prace jak najbardziej. Zarobić można na wsparciu w pracach remontowych, sprzątaniu garażu, koszeniu trawnika albo właśnie robieniu zakupów.

Zbieranie owoców

W wakacje dobrym pomysłem na to, jak zarobić pieniądze jest praca przy zbiorach owoców i warzyw. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to najlżejsze zajęcie, a zarobki nie są wysokie, bo wynoszą ok. 10 zł za 1 kg zebranych owoców albo warzyw.

Korepetycje

Starsza młodzież może też udzielać korepetycji młodszym kolegom. Pomoc w nauce albo odrabianiu lekcji przynosi korzyści obu stronom. Poza tym czasem lepsze efekty daje wyjaśnianie skomplikowanych funkcji matematycznych młodzieżowym językiem niż w tym, jakim posługują się dorośli nauczyciele. Tutaj zarobki zalezą od kompetencji i zakresu pomocy w nauce.

Najbardziej dochodowe branże

Od kilku lat za najbardziej dochodową branżę uznaje się IT. Programiści, testerzy oprogramowania oraz twórcy gier i aplikacji nadal zarabiają najwięcej i są najbardziej poszukiwani. Ponadto coraz większą popularnością cieszy się rynek gier komputerowych i wideo oraz e-sport. A to stwarza ogromne możliwości dla twórców kanałów na platformach typu TikTok i YouTube.

Także popularność pracy zdalnej daje szanse na rozwój usług takich jak konsulting, coaching i marketing.

Szansę na duży zarobek mają też osoby zajmujące się tworzeniem diet, treningami personalnymi oraz sprzedażą ekologicznych produktów. Ludzie chętnie kupują produkty przyjazne środowisku i żywność wyprodukowaną bez chemii.

Jak zarobić pieniądze? Już wiadomo

Dodatkowe pieniądze przydadzą się każdemu, dlatego warto wiedzieć, jak je zarobić. Po pierwsze przyjrzyjmy się swoim umiejętnościom manualnym – popyt na rękodzieło jest bardzo duże. Po drugie być może mamy takie kompetencje i wiedzę, które mogą pomóc innym – np. piszemy świetne teksty, robimy doskonałe zdjęcia albo znamy się na programowaniu. Co ważne wiele z tych prac mogą wykonać też nastolatki. Dorobienie do kieszonkowego w tym wypadku będzie dobrą lekcją biznesu.

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Jak zarobić pieniądze w wolnym czasie?

Najprostszym sposobem jest przekucie swoich pasji i zdolności w zarobek. Można na przykład sprzedawać fotografie albo rękodzieło, pisać artykuły na zlecenie albo opiekować się zwierzętami.

Jak zarabiać w domu?

Przede wszystkim trzeba się zastanowić, co możemy robić zdalnie. Przez internet można świadczyć usługi np. marketingowe i księgowe, dawać korepetycje albo wypełniać ankiety. Popularne jest też składanie różnych przedmiotów, np. długopisów albo pudełek prezentowych.

Na czym można zarobić dodatkowe pieniądze?

Zarobić pieniądze można na wszystkim, np. na sprzedaży używanych ubrań, mebli albo dekoracji. Brakuje też kurierów i pracowników tymczasowych niezbędnych przy inwentaryzacjach. Zapotrzebowanie jest także na sprzątanie.