Typy kołnierzyków – jakie rodzaje pracowników wyróżniamy?

Białe kołnierzyki

Białe kołnierzyki (white collar) to nazwa przeznaczona dla pracowników umysłowych wyższego szczebla. Określenie wzięło się od noszonych przez nich białych koszul. Ta grupa zawodowa wyróżniała się wyższym wykształceniem i znajomością prawa. Dzięki swojej wiedzy nierzadko byli to eksperci w swojej branży. Białe kołnierzyki cieszyły się zaufaniem społecznym i szacunkiem. Do tego takie osoby zarabiały znacznie więcej niż inni i mieli większą władzę. Do tej grupy należą m.in.: prawnicy, urzędnicy państwowi, bankowcy i dyrektorzy firm.

Niebieskie kołnierzyki

Niebieskimi kołnierzykami (blue collar) – jak już wspomnieliśmy, nazywano robotników oraz pracowników administracyjnych niższego szczebla. W odróżnieniu od white collar otrzymywali oni wynagrodzenie według stawki godzinowej albo pracowali na akord. Nazwa tej grupy pochodzi od koloru ubrań roboczych, jakie nosili w ówczesnych czasach robotnicy w USA. Kombinezony były wykonane z popularnego granatowego dżinsu, który był trwały i odporny na zabrudzenia. Poza tym ciemny kolor dobrze maskował brud i tłuste plamy.

Różowe kołnierzyki

Mianem różowych kołnierzyków (pink collar) nazywano pracowników wykonujących lekką pracę umysłową. A ponieważ owe zawody były zdominowane przez kobiety, to przypisano do tej grupy kolor różowy. Do różowych kołnierzyków można zaliczyć np. sekretarki, asystentki, pielęgniarki, przedszkolanki, opiekunki oraz zawody z sektora usług np. sprzedawcy, kosmetyczki, stewardessy, kelnerki i hostessy oraz fryzjerki.

Zielone kołnierzyki

Termin zielone kołnierzyki (green collar) – określa dwie grupy zawodowe. Z racji zielonych uniformów, określenie to przylgnęło do pracowników wojskowych. Obecnie tym mianem coraz częściej nazywa się osoby pracujące dla firm związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska, np. zajmującymi się odnawialnymi źródłami energii, nowoczesnym budownictwem oraz gospodarka odpadami albo wdrażaniem energooszczędnych rozwiązań.

Szare kołnierzyki

Pomiędzy grupą blue collar i white collar socjologowie wyodrębnili szare kołnierzyki, czyli grey collar. Określenie to odnosi się do osób, które wykonują pracę i umysłową i fizyczną. Pracownicy z tej grupy mają wiedzę specjalistyczną i nierzadko wyższe wykształcenie i jednocześnie pracują fizyczną. Do takich zawodów zalicza się m.in.: personel ratownictwa medycznego, wyższy personel wojskowy, kierowników magazynków i sklepów.

Blue collar worker – kim jest?

Warto pamiętać, że nazywanie pracowników rodzajem kołnierzyka jest dziś rzadkością. Pojęcie blue collar stosowane jest raczej żartobliwie i jako ciekawostka. Niemniej jednak podział na pracowników fizycznych i umysłowych ciągle istnieje.

W grupie niebieskich kołnierzyków są osoby zatrudnione w takich branżach jak: budownictwo, transport, górnictwo, produkcja, operatorzy maszyn oraz pracownicy hal magazynowych. Blue Collar stoją w opozycji do pracowników biurowych, zatem należą do nich też pracownicy usług, w tym: stolarze, hydraulicy, elektrycy, mechanicy oraz wszelcy rzemieślnicy wytwarzający produkty. 

Warto pamiętać, że niebieskie kołnierzyki wyróżnia nie tylko fizyczny typ pracy, ale też wysokie kwalifikacje, które można zdobyć poprzez długie szkolenie i praktykę w zawodzie.

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni – dlaczego są tak ważni?

Wykwalifikowany pracownik fizyczny to zdaniem wielu przedsiębiorców rzadkość. Większość ludzi woli pracę biurową od ciężkiej fizycznej. Nie ma w tym nic złego, ponieważ każdy ma prawo do bardziej komfortowych warunków pracy oraz wyższych zarobków Jednak bez pracowników produkcyjnych w fabrykach i na halach magazynowych, kurierów i dostawców w sklepach nie będzie żywności, produktów higienicznych, mebli, odzieży i wielu innych rzeczy.

O ile pracę biurową można w dzisiejszych czasach wykonać zdalnie, to już budowy albo produkcji nie da się przenieść do domów. To jak ważna dla gospodarki i społeczeństwa jest praca niebieskich kołnierzyków, pokazała pandemia. Wstrzymanie produkcji oraz niedobór kierowców i kurierów sprawił, że brakowało nam wielu produktów codziennego użycia. A dostawy do domów i sklepów znacznie się wydłużyły w czasie. Natomiast wstrzymanie prac budowlanych spowodowało opóźnienia w oddawaniu domów i dróg do użytkowania.

Niebieskie kołnierzyki – jakie zawody są najbardziej pożądane na rynku pracy?

Wprawdzie postępująca automatyzacja powoduje, że wiele procesów w fabrykach odbywa się przy zastosowaniu maszyn i robotów to jednak jest wiele zawodów, w których ludzie są niezastąpieni. Najbardziej poszukiwani na rynku pracy są: pracownicy ogólnobudowlani, remontowo-budowlani, cieśle, stolarze, dekarze, blacharze, elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, pracownicy magazynowi oraz zawodowi kierowcy.

Jak rekrutować i dbać o pracowników fizycznych?

Zadania wykonywane przez niebieskie kołnierzyki są w wielu przypadkach monotonne i wymagające fizycznie, niejednokrotnie jest to praca w szczególnych warunkach. Z tych powodów należy zapewnić im komfortowe warunki odpoczynku w czasie przerw. Zgodnie z prawem muszą oni mieć miejsce, gdzie się wymyją, przebiorą i spokojnie zjedzą ciepły posiłek. Ponadto pracownikom fizycznym, pracodawca powinien zapewnić odzież roboczą i ochronną.

Ponieważ szkoły branżowe nie są popularne, coraz trudniej jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników. Co więcej, najlepsi fachowcy wyjechali za granicę w poszukiwaniu lepszych finansowo ofert pracy. Obecnie pracodawcy, jeśli chcę zatrudnić odpowiedzialnego i zdolnego pracownika, muszą zapewnić mu szkolenia i praktyki, pozwalające mu na zdobycie niezbędnych uprawnień. Coraz częściej też niebieskie kołnierzyki oczekują nie tylko godziwego wynagrodzenia i możliwości podnoszenia kwalifikacji, ale też benefitów w formie np. dopłat do posiłków, bonów świątecznych oraz premii.

Podsumowanie

Dzisiejsze niebieskie kołnierzyki (blue collar) to wysoko wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Wysokość ich zarobków często nie odbiega, a zdarza się, że nawet przewyższa pensje pracowników umysłowych nazywanych białymi kołnierzykami. Jednak ciężka praca fizyczna w połączeniu z trudnymi warunkami sprawia, że jest coraz mniej kandydatów na takie stanowiska. Znikają też szkoły branżowe kształcące budowlańców, elektryków oraz rzemieślników. Z tych powodów ich praca staje się coraz cenniejsza i bardziej doceniana przez pracodawców i całe społeczeństwo.