Na czym polega job shadowing?
W czasie odbywania praktyk wykonujesz zadania, które przypominają pracę na etacie. Uczysz się podstawowych zagadnień w praktyce i możesz czerpać z doświadczenia starszych kolegów i koleżanek.
Job shadowing znacznie różni się jednak od stażów. W tym przypadku nie świadczysz pracy, a jedynie przyglądasz się wykonywaniu zadań zawodowych przez innych pracowników. „Praca z cieniem” to rozwiązanie dla osób, które myślą o zatrudnieniu na podobnym stanowisku. Oczywiście taka forma nie oznacza, że nie możesz dyskutować, dopytywać czy wyrażać opinii. Dzięki temu jesteś w stanie poznać funkcjonowanie zakładu pracy od podszewki.
Job shadowing – dla kogo jest przeznaczony?
Work shadowing to ciekawe rozwiązanie dla osób rozpoczynających karierę zawodową – np. zaraz po studiach. Możliwość sprawdzenia w praktyce, jak wygląda praca na danym stanowisku, pozwala dokonać świadomego wyboru w zakresie kształtowania ścieżki kariery.
Obserwacja osób pracujących na danym stanowisku będzie też dobrym wyjściem dla osób, które zmieniają branżę. Przyglądanie się codziennym zadaniom pozwoli zweryfikować, czy to dobre zajęcie dla Ciebie. Jeśli jesteś zainteresowany pracą w konkretnej firmie, w czasie job shadowingu poznasz też atmosferę panującą w danym przedsiębiorstwie.
W praktyce wejście w rolę obserwatora może się okazać nieocenione również w razie ubiegania się o awans czy w obliczu planów zmiany działu.
Zalety job shadowingu dla pracownika
Dzięki skorzystaniu z job shadowingu pracownik może poznać stanowisko i zweryfikować, czy taka praca jest dla niego. Już kilka dni w pozycji obserwatora pozwala podwyższyć kwalifikacje i przygotować się do pracy w branży.
Staż towarzyszący umożliwia poznanie zespołu i kultury organizacji. W ten sposób możesz lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i poznać perspektywy rozwoju z pierwszej ręki. Mimo że wciąż niewiele przedsiębiorstw w Polsce decyduje się na możliwość skorzystania z job shadowingu, to jeśli tylko masz okazję, warto wziąć w nim udział.
Korzyści z job shadowingu dla pracodawcy
Job shadowing to zalety nie tylko dla pracodawnika. Pracodawca również może czerpać z niego szereg korzyści.
Dzięki work shadowingowi zakład pracy ma szansę przekonać do podjęcia współpracy wartościowych pracowników. Jednocześnie potencjalni kandydaci na własne oczy zobaczą, jakie wymagania są przed nimi stawiane i ocenią, czy nadają się do zatrudnienia na takim stanowisku. Poznają też atmosferę i kulturę organizacji. W ten sposób zmniejsza się ryzyko częstej rotacji personelu. Zakłady pracy, które oferują work shadowing, uchodzą dodatkowo za nowoczesne i atrakcyjne na rynku pracy.
Staż towarzyszący – jak go zorganizować?
Job shadowing to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych stażów i praktyk. Aby jednak przyniósł korzyści zarówno dla uczestnika, jak i pracodawcy, warto przestrzegać podstawowych zasad jego organizacji.
Nie przeprowadzać job shadowingu, gdy w firmie dużo się dzieje
Nie warto przeprowadzać job shadowingu, gdy w przedsiębiorstwie zbyt dużo się dzieje. Chodzi tu przede wszystkim o sytuacje, w których pracowników gonią terminy i atmosfera jest nerwowa. Organizacja tego typu stażu w takim okresie może przynieść więcej szkód niż korzyści. Jeśli wiesz, że Twój biznes czeka intensywny czas, pomyśl o przełożeniu stażów towarzyszących na dalszy termin.
Zrezygnować z job shadowingu, kiedy w przedsiębiorstwie panuje bezruch
Z drugiej strony job shadowing nie będzie efektywny, jeśli w firmie ma miejsce stagnacja. Chwilowy przestój jest szansą na oddech dla pracowników przed kolejnymi wyzwaniami, jednak dla uczestników prawdopodobnie nie będzie atrakcyjny. Może się w takiej sytuacji okazać, że czas przeznaczony na obserwacje będzie stracony, a stażyści nic się nie nauczą.
Nie ustalać gotowego scenariusza
Praca z cieniem powinna być jak najbardziej spontaniczna. Chodzi o to, aby przyglądanie się codzienności funkcjonowania zakładu pracy było wolne od planu czy scenariusza i umożliwiało poznanie realiów. Tylko w ten sposób da się z pozycji obserwatora wyciągnąć rzetelne wnioski i poznać różne perspektywy.
Wybrać na obserwowanego osobę empatyczną i chętną do dzielenia się wiedzą
Najlepsze efekty job shadowingu można osiągnąć, wybierając na mentora osobę empatyczną i otwartą, która nie ma oporów przed dzieleniem się swoją wiedzą. Taki pracownik będzie skory do odpowiedzi na pytania, a jednocześnie chętnie podzieli się swoim doświadczeniem. Cechy dobrego obserwowanego to cierpliwość, otwartość i empatia. Nie warto decydować się na job shadowing, jeśli przeciwko takiemu rozwiązaniu jest większość pracowników. W tych okolicznościach istnieje ryzyko, że obserwator nie zostanie odebrany pozytywnie, więc nie wyniesie zbyt wiele z takiej szansy. Zamiast tego może się zrazić do zatrudnienia na danym stanowisku.
Job shadowing - podsumowanie
Job shadowing to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych stażów i praktyk. Jeśli chcesz w praktyce poznać działanie zakładów pracy w obszarze, który Cię interesuje, pomyśl o poszukaniu takiej możliwości. Dzięki temu zobaczysz w praktyce, czy dane zajęcie jest dla Ciebie i podejmiesz przemyślaną decyzję o ewentualnym zatrudnieniu. Dla zakładów pracy job shadowing to z kolei szansa na zbudowanie wizerunku podmiotu otwartego i nowoczesnego oraz na pozyskanie wartościowych pracowników.