Jak zarabiać w domu – pomysły

Zarabianie przez Internet to znakomite rozwiązanie dla osób, które cenią sobie elastyczność i wysoki poziom niezależności. Praca zdalna może przyjmować rozmaite formy i obejmuje zarówno zatrudnienie na etacie, jak i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wśród poniższych propozycji każdy powinien znaleźć więc coś dla siebie.

Wypełnianie ankiet

Jednym z popularnych sposobów na zarobek bez wychodzenia z domu jest wypełnianie ankiet i oglądanie reklam w Internecie. Wiele osób, które szukają niewymagającego zajęcia, w pierwszej kolejności spotka się właśnie z takimi propozycjami. Na samym wstępie należy jednak zauważyć, że nie da się na nich znacząco wzbogacić. W serwisach oferujących podobne zlecenia można zarobić od kilkudziesięciu do paruset złotych miesięcznie.

Aby wypełniać ankiety za pieniądze, musisz się najpierw zarejestrować w wybranym portalu. Godnymi zaufania platformami są między innymi epanel.pl czy myiyo.com. Utworzenie konta jest całkowicie darmowe, ale przed podjęciem takiej decyzji warto zapoznać się z opiniami użytkowników na temat danej firmy. Często spotkasz się bowiem z próbami oszustwa. Uważaj więc na takie sygnały ostrzegawcze jak konieczność uiszczenia jakichkolwiek opłat czy brak danych firmy w serwisie.

Taka forma zarabiania pieniędzy online polega po prostu na wprowadzaniu danych do ankiet na temat różnych produktów czy usług bądź na klikaniu w reklamy. Użytkownik może otrzymać za to od kilku groszy do paru złotych. Kiedy uzbiera określoną sumę, będzie mógł ją wypłacić na rachunek bankowy. Czasami wynagrodzenie przyjmuje jednak postać punktów wymienialnych na różnego rodzaju bony i vouchery.

Korepetycje online

Od czasów pandemii Covid-19 korepetycje online cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie oraz ich rodzice zrozumieli, że w celu pogłębiania wiedzy i uzupełniania informacji ze szkoły nie trzeba wcale wychodzić z domu. Zarówno oni, jak i sami korepetytorzy oszczędzają więc sporo czasu i energii, a sama usługa wcale nie traci na jakości.

Zdalne korepetycje mogą dotyczyć nie tylko przedmiotów szkolnych (takich jak matematyka), ale też języków obcych czy innych dziedzin życia. Twoje usługi nie muszą być wcale skierowane do młodzieży. W zależności od wybranego obszaru zainteresujesz nimi również studentów czy osoby dorosłe.

Jak dorobić w domu, udzielając korepetycji online? Zamieść po prostu swoją ofertę w dowolnym serwisie ogłoszeniowym lub portalu dedykowanym usługom tego typu (np. e-korepetycje.net lub korepetycje.pl). Stawka za godzinę lekcji wynosi aktualnie od kilkudziesięciu do nawet 300 złotych.

Copywriting/dziennikarstwo

Dla wielu osób ciekawą pracą online okaże się pisanie tekstów. Mogą mieć one charakter marketingowy (copywriting) lub dziennikarski. Aby świadczyć takie usługi, musisz mieć „lekkie pióro”, dobrze znać zasady poprawnej polszczyzny i szybko pozyskiwać informacje na różne tematy. Jeśli chcesz tworzyć treści na potrzeby sklepów internetowych, przyda Ci się również wiedza z zakresu SEO i webwritingu. Dzięki temu Twoje teksty będą wspierać pozycjonowanie stron w wyszukiwarce i zachęcać odbiorców do transakcji.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na pracę przez Internet dla serwisu newsowego lub innego medium, niezbędne okaże się doświadczenie dziennikarskie. Trudno będzie Ci bowiem znaleźć zlecenia bez dobrego portfolio. Im bogatsze, tym wyższe stawki uda Ci się wynegocjować z potencjalnym klientem. Dotyczy to zresztą zarówno dziennikarstwa, jak i copywritingu.

Zleceń najlepiej szukać w serwisach ogłoszeniowych (np. OLX) i specjalnych grupach na Facebooku. Znajdziesz tam małych przedsiębiorców, duże agencje marketingowe, a nawet różnego rodzaju wydawnictwa czy domy mediowe. Z łatwością dobierzesz więc ofertę do posiadanych kompetencji i interesujących Cię zagadnień.

Redakcja/korekta

Jeśli wizja pisania tekstów Cię przeraża, możesz ograniczyć się do ich redakcji lub korekty. Działania tego typu polegają przede wszystkim na poprawie stylu i języka w gotowych już treściach. Nie potrzebujesz więc ani specjalistycznej wiedzy z żadnej dziedziny, ani czasu na research. Wystarczy znajomość podstawowych zasad i odpowiednie wyczucie.

Miej na uwadze, że zarabianie pieniędzy na redakcji lub korekcie może być mniej efektywne niż w przypadku copywritingu. Stawki są z reguły znacznie niższe. Jeśli jednak uda Ci się zdobyć klientów w poważnych i dobrze opłacanych branżach (np. farmaceutycznej, medycznej czy IT), nie będziesz mieć większych problemów ze zdobywaniem satysfakcjonujących przychodów.

Tłumaczenie tekstów

Osoby, które potrafią dobrze pisać, a ponadto w wystarczającym stopniu znają dowolny język obcy, mogą zarabiać na tłumaczeniu tekstów. Taki rodzaj pracy zdalnej przez Internet przypomina nieco copywriting lub redakcję treści – zarówno pod kątem wykonywanych obowiązków, jak i obowiązujących stawek. Zauważ jednak, że sama znajomość angielskiego najczęściej nie wystarczy, aby pracować w taki sposób. Wyjątek to tłumaczenie dokumentów prawnych lub tekstów specjalistycznych. W innych przypadkach warto znać mniej popularne języki – na przykład skandynawskie czy azjatyckie.

Jak można zarabiać w domu na tłumaczeniach? Załóż własną działalność gospodarczą, ustal cennik i zacznij szukać ofert w serwisach ogłoszeniowych lub w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że potencjalni klienci mogą być zainteresowani Twoim doświadczeniem zawodowym i zrealizowanymi przez Ciebie do tej pory tłumaczeniami. W miarę możliwości zadbaj więc o imponujące portfolio.

Przepisywanie tekstów

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zarabiać w domu przez Internet, możesz zainteresować się też przepisywaniem tekstów. Nie jest to bardzo dochodowe zajęcie, ale z drugiej strony nie wymaga od Ciebie ani bogatej wiedzy, ani dużego wysiłku. Polega po prostu na transkrypcji nagrań audio lub wideo. Podobnie jak w przypadku wypełniania ankiet, tak i w tym obszarze działa wielu oszustów. Dokładnie sprawdzaj więc firmy, które oferują Ci zlecenia transkrypcji.

Obsługa mediów społecznościowych

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z roli, jaką w biznesie odgrywają media społecznościowe. Wykorzystuje się je zarówno w celach wizerunkowych, jak i sprzedażowych. Sami przedsiębiorcy rzadko kiedy wiedzą jednak, jak prowadzić profile na Facebooku, Instagramie czy TikToku. Aby osiągać jak najlepsze efekty i nie popełniać kosztownych błędów, zatrudniają więc specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę.

Jeśli rozumiesz zasady rządzące poszczególnymi mediami społecznościowymi i potrafisz tworzyć angażujący content, rozejrzyj się za zleceniami dostępnymi w sieci. Pamiętaj, że potencjalni klienci zwrócą uwagę na Twoje portfolio i będą chcieli wiedzieć, jakie efekty udało Ci się wypracować w dotychczasowych projektach. W zgłoszeniach zamieszczaj więc nie tylko swoje kreacje, ale też konkretne mierniki i liczby (dot. np. zasięgów, zaangażowania czy współczynnika konwersji).

Programy partnerskie

Jak zarabiać pieniądze w domu? Dołączając do dowolnego programu partnerskiego. Jest to rozwiązanie polegające na współpracy z firmami i promowaniu ich produktów lub usług. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie i publikowanie linków afiliacyjnych, od każdej transakcji przeprowadzonej za ich pośrednictwem otrzymasz odpowiednią prowizję.

Linki w ramach marketingu afiliacyjnego najlepiej publikować na poczytnym blogu, popularnym profilu społecznościowym lub w komentarzach na różnego rodzaju forach. Pamiętaj jednak, że należy to robić w sposób naturalny, aby nie zrażać odbiorców do promowanych produktów i usług. Jeśli chcesz dołączyć do jakiegokolwiek programu partnerskiego, zacznij od zbudowania lojalnej społeczności wokół swojej strony lub fanpage’a.

Rękodzieło/chałupnictwo

Osoby szukające odpowiedzi na pytanie, jak pracować i zarabiać w domu, do dyspozycji mają także zajęcia manualne. W sieci z łatwością znajdziesz oferty szycia, wykonywania wyrobów tekstylnych, składania teczek czy skręcania długopisów. W takich przypadkach dana firma przesyła Ci niezbędne materiały i wynagradza za chałupnictwo. Uważaj jednak na oszustów, którzy wymagają np. przelania niewielkiej zaliczki na przesyłkę czy zakup półproduktów i znikają z pieniędzmi.

Ciekawą alternatywą dla zleceń tego typu jest sprzedaż rękodzieła we własnym zakresie. Jeśli możesz pochwalić się zdolnościami manualnymi, twórz na przykład biżuterię, odzież, akcesoria, meble czy dekoracje do domu. Kupców zainteresowanych ręcznie robionymi produktami znajdziesz zarówno w popularnych marketplace’ach (np. Allegro), jak i w serwisach dedykowanych wykonawcom rękodzieła (np. Etsy).

Własny sklep internetowy

Ostatnia propozycja dotyczy prowadzenia własnego sklepu internetowego. Aktualnie jest to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sposobów na zarabianie online. Założenie strony e-commerce nie sprawi Ci żadnych problemów, ponieważ obsługa nowoczesnych platform sklepowych nie wymaga wiedzy z zakresu programowania. Witrynę stworzysz więc błyskawicznie kilkoma kliknięciami.

We własnym sklepie internetowym możesz sprzedawać dowolne towary, zaopatrując się w różnych hurtowniach. Wiele z nich działa w dropshippingu, co oznacza, że nie musisz nawet osobiście zajmować się logistyką. Za magazynowanie produktów oraz wysyłkę zamówień do Twoich klientów odpowiedzialni będą dostawcy. Dzięki temu ograniczysz koszty działalności, zminimalizujesz ryzyko inwestycyjne, a przede wszystkim umożliwisz sobie zarabianie online, bez konieczności wychodzenia z domu.

Praca zdalna przez internet – jakie zawody można wykonywać z domu?

Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu coraz więcej zawodów można wykonywać z domu. Praca zdalna rozpowszechniła się przede wszystkim za sprawą lockdownów nakładanych w czasie pandemii koronawirusa. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zdali sobie wówczas sprawę, że takie rozwiązanie często sprzyja oszczędnościom i wygodzie. Wiele firm do dziś pozostało więc przy zdalnym lub hybrydowym trybie pracy.

Oznacza to, że etat nie musi już oznaczać pracy biurowej. Wiele zajęć możesz wykonywać z dowolnego miejsca na świecie – także z własnego domu. Jak zarabiać przez Internet, nie rezygnując jednocześnie z umowy o pracę? Sprawdzone sposoby to między innymi:

 • obsługa klienta,
 • telemarketing,
 • dziennikarstwo,
 • copywriting,
 • marketing internetowy (np. SEO, SEM),
 • obsługa mediów społecznościowych,
 • analityka internetowa,
 • programowanie,
 • usługi graficzne.

To oczywiście tylko kilka przykładów zajęć, które można wykonywać w domu, pracując na etacie. Zauważ, że lista pomysłów dla freelancerów będzie jeszcze dłuższa. Znajdą się na niej propozycje nie tylko dla copywriterów, korektorów czy grafików, ale też dla wirtualnych asystentów, korepetytorów czy trenerów.

Zarabianie przez internet – jak robić to bezpiecznie?

Jak pracować przy komputerze i zarabiać w domu, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo? Postaraj się przestrzegać następujących zasad:

 • Wybieraj wiarygodne serwisy i usługi internetowe, które są pozytywnie oceniane przez użytkowników i budzą zaufanie.
 • Przestrzegaj prawa autorskiego i unikaj wszelkich plagiatów.
 • Analizuj szanse i zagrożenia każdego pomysłu na zarobek przez Internet.
 • Zachowaj dystans do ofert szybkiego wzbogacenia się niskim nakładem pracy.
 • Prowadź dokumentację finansową i rozliczaj się z podatków.

Jak zacząć zarabiać w domu?

Zastanawiasz się, jak zacząć zarabiać w domu? To naprawdę nic trudnego! Jeżeli podpiszesz z pracodawcą umowę przewidującą zdalny model współpracy, niezbędny sprzęt otrzymasz prawdopodobnie od firmy. Jeśli nie, powinna Ci ona zapewnić odpowiednie dofinansowanie.

W przypadku, gdy zdecydujesz się na freelancing, rozpoczęcie pracy online w domu może okazać się nieco bardziej skomplikowane. Zazwyczaj dobrym pomysłem będzie wówczas rejestracja własnej działalności gospodarczej. W tym celu wypełnij po prostu dostępny online wniosek CEIDG-1, wybierając między innymi:

 • nazwę swojej firmy (musi zawierać Twoje imię i nazwisko),
 • kody PKD (klasyfikujące Twoją działalność),
 • formę opodatkowania (skala podatkowa, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).
 • sposób prowadzenia księgowości,
 • ewentualne zwolnienie z VAT.

Jak zarabiać w domu? Podsumowanie

W powyższym artykule opisałem tylko kilka pomysłów na zarabianie bez wychodzenia z domu. Dzięki rozwojowi nowych technologii Twoje możliwości w tym zakresie są dziś jednak niemal nieograniczone. Zastanów się więc nad posiadanymi kwalifikacjami i zainteresowaniami, a następnie odpowiedz sobie na pytanie, jak się na nich wzbogacić. Pamiętaj, że do dyspozycji masz zarówno pracę na etacie w modelu zdalnym, jak i freelance.