Jak najefektywniej zaplanować urlop w 2020 roku?

30.01.20
clock 3 min.
Sabina Borejsza-Wysocka Sabina Borejsza-Wysocka

Kiedy za oknem jest szaro, żeby poprawić sobie nastrój, warto pomyśleć o planach urlopowych. Określenie terminu urlopu z wyprzedzeniem umożliwi nam skorzystanie z długich weekendów. W tym roku jest ich w kalendarzu aż sześć.

Żeby być efektywnym w pracy, trzeba umieć odpoczywać. Początek roku to czas postanowień i planów na najbliższy czas. Może już teraz warto się zastanowić, kiedy najlepiej zorganizować sobie czas wolny?

W 2020 roku jest kilka długich weekendów, w okolicach których warto wziąć urlop. Dzięki skorzystaniu z 3 dni urlopowych, mamy szansę na 22 dni wolnego. Są to takie terminy, jak:

  • STYCZEŃ: 4, 5, 6 (Trzech Króli)
  • KWIECIEŃ: 11, 12, 13 (Wielkanoc)
  • MAJ: 1, 2, 3 (Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja)
  • CZERWIEC: 11, 12, 13, 14 – jeden dzień urlopu (Boże Ciało)
  • LISTOPAD: 11, 12, 13, 14, 15 – dwa dni urlopu (Święto Niepodległości)
  • GRUDZIEŃ: 25, 26, 27 (Boże Narodzenie)

Pamiętajmy, że urlop powinien być czasem odpoczynku od pracy, ale i codziennych obowiązków. Jeśli w pierwszych dniach urlopu mamy bóle głowy, bądź chorujemy to oznacza, że organizm odreagowuje stres. Dajmy mu się zregenerować. Wakacje warto wykorzystać na to, żeby spróbować odmiany. Jeśli na co dzień pracujesz w biurze, zadbaj o to, żeby czas wolny spędzić aktywnie. Jeśli z kolei Twoja praca wymaga dużej ilości ruchu, warto w trakcie urlopu poćwiczyć szare komórki.

Według ankiety przeprowadzonej przez Prezent Marzeń Polacy spędzają czas coraz aktywniej. Grzegorz Różalski z serwisu podkreśla, że sport, szczególnie ten, który daje zastrzyk adrenaliny, jest odskocznią od rutyny. Ponieważ zarabiamy więcej, chętniej inwestujemy w odpoczynek niestandardowy, np. flyboard czy jazdę off road, bądź wyjazdy w nietypowe miejsca.

Na szczęście aż 76% Polaków twierdzi, że podczas urlopu zapominaja o swoich obowiązkach zawodowych. Niestety 16% z nas sprawdza w trakcie urlopu e-mail, telefon, a 8% bierze ze sobą laptop służbowy i czasami pracuje w trakcie urlopu. Te 24% niestety nie ma szansy na naładowanie baterii przed powrotem do pracy. Najlepszy wypoczynek gwarantuje dwutygodniowy urlop. Nie bez powodu ustawodawca dopuszcza podział urlopu wyłącznie, jeśli nastąpi na wniosek pracownika oraz określa, że co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Wakacje służą regeneracji fizycznej i psychicznej. Powinien to być nasz główny cel, podczas planowania urlopu. Jego zrealizowanie jest możliwe, niezależnie od budżetu, jakim dysponujemy. Szczególnie, że według 52% Polaków o udanym urlopie decyduje towarzystwo, a 27% jakość wypoczynku. Tylko dla 15% duże znaczenie ma miejsce urlopu.