Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

14.07.25
Bartosz Błęka Bartosz Błęka
Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?
Za sprawą urlopu wychowawczego rodzice mogą osobiście sprawować opiekę nad swoim dzieckiem, nie rezygnując przy tym z zatrudnienia. Wiele osób, które rozważają taką przerwę od pracy, zastanawia się jednak nad tym, czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury i innych świadczeń pracowniczych. Zapoznaj się z krótkim poradnikiem na ten temat, aby dowiedzieć się, jak zaplanować opiekę nad dzieckiem!
W tym artykule:
  1. Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?
  2. Co wlicza się do stażu pracy?
  3. Urlop wychowawczy a staż pracy
  4. Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy do emerytury?
  5. Czy wychowawczy wlicza się do lat pracy? Podsumowanie

Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule tego artykułu jest twierdząca – tak, okres urlopu wychowawczego wlicza się do stażu pracy. Wynika to z treści art. 186⁵ Kodeksu pracy, zgodnie z którą:

„okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze”.

Choć jest to urlop bezpłatny, w czasie jego trwania stosunek pracy podlega specjalnej ochronie. Oznacza to, że pracodawca nie może wypowiedzieć zatrudnionemu umowy od chwili złożenia przez niego wniosku aż do zakończenia opieki nad dzieckiem. W trakcie urlopu wychowawczego pracownik zachowuje prawo do urlopu wypoczynkowego, premii i innych świadczeń, a po powrocie jego staż pracy wzrasta proporcjonalnie do czasu trwania przerwy.

Co wlicza się do stażu pracy?

Staż pracy to łączna długość wszystkich okresów zatrudnienia. Nie ma przy tym znaczenia, w jaki sposób ustawały kolejne stosunki pracy ani jakie były przerwy pomiędzy nimi. Zaliczają się do nich również okresy:

  • nauki,
  • świadczenia pracy na umowie powołania, mianowania, wyboru czy na spółdzielczej umowie o pracę,
  • czynnej i zawodowej służby wojskowej,
  • pracy za granicą,
  • studiów doktoranckich (maksymalnie 4 lata pod warunkiem uzyskania stopnia doktora),
  • pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego (lub pracy w gospodarstwie małżonka),
  • skróconego wypowiedzenia z odszkodowaniem,
  • pobierania wynagrodzenia, które sąd przyznał pracownikowi przywróconemu do pracy, jeśli podjął on pracę,
  • urlopu wychowawczego.

Łatwiej odpowiedzieć więc na pytanie, co nie wlicza się do stażu pracy. Są to przede wszystkim okresy pracy na umowach cywilnoprawnych i w ramach własnej działalności gospodarczej. Warto jednak pamiętać, że zarówno czas wykonywania umów zleceń, jak i prowadzenia firmy wlicza się do tak zwanych okresów składkowych. Te uwzględnia się natomiast przy ustalaniu prawa do emerytury.

Urlop wychowawczy a staż pracy

Prawo do samego urlopu wychowawczego również zależy od stażu pracy. Nabywają je mianowicie osoby, które były zatrudnione na umowie o pracę przez przynajmniej 6 miesięcy. Do tego okresu zalicza się oczywiście czas pracy u wszystkich poprzednich pracodawców, a także czas pobierania zasiłków.

Z urlopu wychowawczego mogą skorzystać rodzice i opiekunowie prawni dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami okres ten wydłuża się do ich 18. urodzin. Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, przy czym jeden miesiąc pozostaje do wyłącznej dyspozycji każdego z rodziców. Zasada ta nie dotyczy osób samotnie wychowujących dziecko (gdy drugi opiekun nie żyje lub nie przysługuje mu władza rodzicielska).

Urlop wychowawczy można odebrać w maksymalnie 5 częściach, które nie muszą następować po sobie. Rodzice i opiekunowie mają też prawo korzystania z niego w tym samym czasie.

Warto wspomnieć ponadto o pracy na urlopie wychowawczym. Pracownik ma do niej prawo, pod warunkiem że uzyska na to zgodę pracodawcy. Może ona dotyczyć zarówno dotychczasowego miejsca pracy, jak i innej firmy. Najważniejsze jest to, aby ewentualna aktywność zawodowa pracownika nie kolidowała z głównym celem urlopu wychowawczego, którym jest osobista opieka nad dzieckiem.

Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy do emerytury?

Jak już wiesz, urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy. Oznacza to, że uwzględnia się go przy ustalaniu emerytury. Dzieje się tak, ponieważ do tego świadczenia zalicza się wszystkie okresy składkowe, a nawet okresy nieskładkowe. Podczas urlopu wychowawczego pracownik nie otrzymuje co prawda wynagrodzenia, ale jego składki na ubezpieczenie społeczne cały czas odprowadzane są do ZUS-u. W ten sposób rośnie więc jego staż pracy do emerytury.

Warto zauważyć, że zasada ta obowiązuje dopiero od 1999 roku. Do tego czasu kobietom, które były na urlopie wychowawczym, naliczano niższy kapitał początkowy, co skutkowało oczywiście skromniejszymi emeryturami. Wraz ze zmianami w przepisach osoby, które korzystały z urlopów wychowawczych przed 1999 rokiem, zyskały możliwość ubiegania się o ponowne przeliczenie świadczeń emerytalnych.

Czy wychowawczy wlicza się do lat pracy? Podsumowanie

Urlop wychowawczy jest świadczeniem bezpłatnym, które przysługuje rodzicom dzieci do lat 6 (lub 18 w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności). Czas opieki nad pociechą stanowi jednak okres składkowy, dzięki czemu wlicza się do stażu pracy. W trakcie przerwy od pracy zatrudnionemu nalicza się więc urlop wypoczynkowy, a także pozostałe świadczenia pracownicze – takie jak prawo do emerytury.

Jeśli interesują Cię też inne zagadnienia związane z tym tematem i zastanawiasz się na przykład, czy macierzyński wlicza się do stażu pracy albo jak wygląda zależność między urlopem wychowawczym a nagrodą jubileuszową, zapoznaj się z naszymi odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania!

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Czy urlop macierzyński wlicza się do stażu pracy?

Tak, urlop macierzyński wlicza się do stażu pracy, co oznacza, że czas jego trwania jest uznawany za okres zatrudnienia. Ma to znaczenie przy ustalaniu uprawnień wynikających ze stażu, takich jak dodatki stażowe, nagrody jubileuszowe czy świadczenia emerytalne.

Czy urlop wychowawczy wlicza się do nagrody jubileuszowej?

Tak, urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy, który uprawnia pracownika do nagrody jubileuszowej. Przerwa na opiekę nad dzieckiem nie wpływa więc negatywnie na szansę otrzymania tego dodatku do wynagrodzenia.

Czy urlop wychowawczy jest okresem składkowym?

Tak, urlop wychowawczy jest uznawany za okres składkowy. Oznacza to, że czas opieki nad dzieckiem wliczany jest do stażu pracy i ma wpływ na wysokość przyszłej emerytury.