Asystentka seksualna osób niepełnosprawnych. Zarobki i wymagania

07.10.23
clock 7 min.
Bartosz Błęka Bartosz Błęka

W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. W przestrzeni publicznej pojawiają się więc rampy i windy, a w filmach czy serialach – bohaterowie niesłyszący lub poruszający się na wózkach. Z pewnością jest to jakiś progres, lecz nie we wszystkich obszarach życia takie postępy widać. Wystarczy zastanowić się nad potrzebami seksualnymi osób niepełnosprawnych, które w naszym kraju pozostają tematem tabu. Sytuacja wygląda nieco inaczej za granicą, gdzie osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na usługi specjalnie przeszkolonych asystentów seksualnych. Jak wygląda taka praca?

W tym artykule:
 1. Kim jest asystent seksualny?
 2. Asystentka seksualna osób niepełnosprawnych – w jakich krajach jest to legalny zawód?
 3. Na czym polega praca asystenta seksualnego?
 4. Ile zarabia asystent seksualny?
 5. Czy asystent seksualny to zawód potrzebny osobom niepełnosprawnym?
 6. Jakie cechy powinien posiadać asystent seksualny?
 7. Asystent seksualny w Polsce

Kim jest asystent seksualny?

Asystent seksualny to w wielu krajach oficjalny zawód, którego przedstawiciele (a częściej przedstawicielki) wynagradzani są zazwyczaj ze środków publicznych lub finansów organizacji pozarządowych. Ich zadaniem jest oswajanie osób niepełnosprawnych z własnym ciałem, aktywny udział w ich terapii seksualnej, a także pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb.

Warto zauważyć, że usługi asystentki seksualnej nie mają nic wspólnego z prostytucją. Praca w tym zawodzie jest w pełni legalna, a do jej podjęcia wymagane jest przejście odpowiednich szkoleń. Choć wśród kandydatek pojawiają się kobiety z doświadczeniem w sexworkingu, to muszą one najpierw zdobyć niezbędną wiedzę z zakresu psychologii czy medycyny. Taką edukacją zajmują się specjalne fundacje.

Usługi asystentek seksualnych wydają się krokiem do przodu w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Pacjenci mogą bowiem liczyć na fachową pomoc i zyskują gwarancję bezpieczeństwa, czego nie sposób powiedzieć o spotkaniach z niewykwalifikowanym sexworkerkami. Nie wszędzie jednak takie podejście spotyka się ze zrozumieniem – czy to władz, czy samego społeczeństwa.

Asystentka seksualna osób niepełnosprawnych – w jakich krajach jest to legalny zawód?

Zawód asystenta seksualnego osób niepełnosprawnych legalny jest w:

 • Stanach Zjednoczonych,
 • Niemczech,
 • Austrii,
 • Hiszpanii,
 • Włoszech,
 • Szwajcarii,
 • Dani,
 • Belgii,
 • Holandii.

Od niedawna usługi asystentek seksualnych mają do dyspozycji także osoby z niepełnosprawnościami w Czechach. Próby zalegalizowania tego rodzaju pracy seksualnej podjęto również we Francji, ale tam przeszkodą okazał się sprzeciw chrześcijańskich organizacji wspierających niepełnosprawnych. 

Na czym polega praca asystenta seksualnego?

Wbrew pozorom praca asystentki seksualnej polega nie tylko na świadczeniu usług seksualnych. Jej zadaniem jest również pomoc pacjentom w przezwyciężaniu problemów natury biologicznej, psychospołecznej i kulturowej. Należy bowiem pamiętać, że choć seksualne potrzeby niepełnosprawnych mogą niczym nie różnić się od potrzeb innych ludzi, to osobom tym jest nieraz trudniej zbudować relację czy choćby rozpocząć współżycie. Przeszkodą wcale nie muszą być jednak ograniczenia ruchowe, a po prostu brak akceptacji swojego ciała, lęk czy nieprawidłowe postrzeganie własnej seksualności.

Praca seksualna wykwalifikowanych asystentów osób niepełnosprawnych koncentruje się więc na trzech obszarach:

 1. świadczenie usług seksualnych osobom z różnymi stopniami i rodzajami niepełnosprawności,
 2. aktywny udział w terapii seksualnej pacjentów,
 3. wsparcie w realizacji potrzeb w procesie rehabilitacji seksualnej osób z niepełnosprawnościami.

Należy przy tym pamiętać, że nawiązywanie jakichkolwiek osobistych relacji między asystentkami seksualnymi a pacjentami jest zabronione.

Ile zarabia asystent seksualny?

Danych na temat zarobków asystentów seksualnych szukać należy w zagranicznych statystykach. W Szwajcarii za jedno spotkanie z pacjentem otrzymują oni nawet równowartość 450 – 700 zł. W Czechach jest to z kolei około 300 zł. Zarobki asystentek seksualnych zależą więc przede wszystkim od kraju, w którym one pracują, a także od tego, w ilu spotkaniach miesięcznie biorą udział. Warto zauważyć, że jest to zajęcie emocjonalnie wymagające, więc na jeden dzień przypada nie więcej niż jeden pacjent.

Czy asystent seksualny to zawód potrzebny osobom niepełnosprawnym?

Osoby z niepełnosprawnościami zmagają się z bardzo zróżnicowanymi problemami. Dla jednych nie będą one żadną przeszkodą w prowadzeniu satysfakcjonującego życia seksualnego, a w przypadku innych niezbędne okaże się profesjonalne wsparcie. O tym, że zawód asystentów seksualnych może być potrzebny, świadczą jednak statystyki zebrane przez prof. Zbigniewa Izdebskiego. Według nich co piąty klient prostytutki w Polsce jest osobą z niepełnosprawnością.

Spotkania z sexworkerkami mogą być jednak dla osób niepełnosprawnych niewystarczające, a nawet niebezpieczne. Asystentki seksualne są natomiast profesjonalnie szkolone do pracy z pacjentami o różnych problemach i wynikających z nich potrzebach. Co więcej, według statystyk niewykwalifikowane prostytutyki często odmawiają swoich usług osobom niepełnosprawnym, ponieważ nie wiedzą, jak takie spotkania przeprowadzać. Uczucie odrzucenia nie grozi jednak pacjentom korzystającym z usług przeszkolonych asystentek.

Jakie cechy powinien posiadać asystent seksualny?

Asystent seksualny to zawód bardzo wymagający. Polega na pracy z osobami o różnych ograniczeniach, a w dodatku w obrębie niezmiernie delikatnej sfery życia. Obowiązków tego typu powinni podejmować się więc wyłącznie ludzie otwarci, empatyczni i cierpliwi.

Bardzo ważna okaże się w ich przypadku także odporność na stres i umiejętność panowania nad emocjami. Spotkania z pacjentami muszą bowiem przebiegać zgodnie z etyką zawodu i nie mogą wychodzić poza założenia terapii. Do wymagań względem asystentów seksualnych należy również bez wątpienia zaliczyć sprawność fizyczną, dbałość o higienę oraz dyskrecję.

Asystent seksualny w Polsce

Jak wspominałem we wstępie, w Polsce instytucja asystenta seksualnego nie istnieje i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. W tej chwili trudno oczekiwać społecznego przyzwolenia na legalizację jakichkolwiek usług seksualnych, a tym bardziej ich finansowania z budżetu państwa.

Choć badania jednoznacznie potwierdzają, że osoby z niepełnosprawnościami szukają ujścia dla swoich potrzeb choćby w kontaktach z sexworkerkami, to zarówno sama niepełnosprawność, jak i ludzka seksualność w dużej mierze pozostają w naszym kraju tematami tabu.

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Ile zarabia asystent seksualny?

Asystent seksualny w Europie (w przeliczeniu na złotówki) zarabia od 300 zł do nawet 700 zł za jedno spotkanie z pacjentem.

Czy asystent seksualny osób niepełnosprawnych to legalny zawód w Polsce?

W Polsce zawód asystenta seksualnego nie jest w żaden sposób uregulowany, co oznacza, że osoby zainteresowane taką pracą nie mają dostępu ani do niezbędnych szkoleń, ani do jakiegokolwiek finansowania. Warto jednak zauważyć, że podobnie jak sexworking, usługi te nie są prawnie zabronione. Karane jest wyłącznie stręczycielstwo, sutenerstwo i kuplerstwo.