Zawody przyszłości – automatyk

12.11.19
clock 4 min.
Piotr Gwiazdowski Piotr Gwiazdowski

Automatyzować można wszystko – powstawanie arkuszy w Excelu lub jak twierdzi w swojej książce „Finansowy Ninja” Michał Szafrański, nawet finanse osobiste. Jak zatem nazwać osobę, która się tym zajmuje? Nie jest to łatwe, a ile osób w branży, tyle stanowisk na umowach o pracę.

Automatyk to osoba, która automatyzuje różne procesy. Jednak to, na co chcę zwrócić uwagę, to automatyzacja procesów przemysłowych. Proces przemysłowy to takie działanie, którego finalnym efektem i celem jest wytworzenie jakiegoś produktu, np. ekspresu do kawy. Przykładowy ekspres musi być odpowiedniej jakości, to znaczy, że musi być wytworzony zgodnie ze wzorcem, musi działać, wszystkie elementy muszą być odpowiednio spasowane i nie może niczego brakować.

Jeżeli pod uwagę weźmiemy produkcję seryjną, to najlepiej, aby każdy wychodzący z linii ekspres był wykonany poprawnie. Istotnym faktem jest też wytworzenie tego ekspresu w sposób optymalny kosztowo, czyli jak najtaniej. Tak, aby zysk na jego sprzedaży był możliwie jak największy.

Świat automatyki

Wszystko, co w swojej pracy robią automatycy, ostatecznie sprowadza się do spełnienia tych dwóch kryteriów, czyli dobrej jakości i niskiego kosztu wytworzenia produktów. Wydaje się to dość ogólne i takie jest, ponieważ automatyk wykonuje bardzo wiele różnorodnych zadań. Rozpoczynając od samego projektowania procesu produkcji ekspresu, przez zaprojektowanie i zbudowanie maszyn i linii produkcyjnych do jego wytwarzania, zaprogramowanie znajdujących się w tych maszynach cyfrowych systemów sterowania, aż po utrzymywanie w fabryce tych linii produkcyjnych w odpowiedniej kondycji i dbanie o ich stan na co dzień.

Automatyka to bardzo rozległa branża i wymaga bardzo ogromnej wiedzy i umiejętności szybkiej nauki. Można wręcz powiedzieć, że automatyk to taki elektryk–programista–mechanik–informatyk, który dodatkowo musi mieć wiedzę o pneumatyce, hydraulice, silnikach i rozumieć wiele zjawisk fizycznych. Można oczywiście wyspecjalizować się w jednej, konkretnej i wąskiej dziedzinie.

Automatyk to taki elektryk–programista–mechanik–informatyk, który dodatkowo musi mieć wiedzę o pneumatyce, hydraulice, silnikach i rozumieć wiele zjawisk fizycznych.

Taka specjalizacja najczęściej przynosi wysokie zarobki, ale każdy na początku swojej drogi musi liznąć wszystkiego po trochu. Co więcej, świat automatyki, tak jak wszystko, co związane z elektroniką, zmienia się bardzo dynamicznie. Dlatego chcąc pozostać na czasie, automatyk musi kształcić się przez cały okres trwania swojej zawodowej kariery.

Czwarta rewolucja przemysłowa

Automatyk musi być na bieżąco ze względu na trwającą czwartą rewolucję przemysłową. Pierwsza rewolucja wiązała się z wynalezieniem silników parowych, druga z elektrycznością i silnikami elektrycznymi a trzecia z wykorzystaniem układów obliczeniowych i komputerów do budowy automatycznych linii produkcyjnych. Czwarta rewolucja przemysłowa to czas łączenia automatycznych linii produkcyjnych i systemów sterowania z technologiami informatycznymi i komunikacyjnymi. Tak zwany przemysł 4.0 wprowadza rozwiązania, w które ciężko byłoby uwierzyć absolwentowi, który ukończył uczelnię 15 czy nawet 10 lat temu.

Plusy i minusy

Praca automatyka ma wiele zalet, ale posiada też wady. Moim zdaniem, jedną z większych zalet jest to, że w pracy automatyka spełniać się może zarówno osoba, która potrzebuje w pracy wykazywać się pewną dozą kreatywności, jak i osoba, która nie ma takich potrzeb. Kreatywność przydaje się w pracach takich jak projektowanie nowych linii produkcyjnych czy programowanie sterowników. Natomiast osoby, które nie potrzebują być kreatywne, świetnie sprawdzą się przy codziennym dbaniu o poprawność funkcjonowania maszyn. Kolejna ogromna zaleta to niewątpliwie przyszłościowość zawodu automatyka.

Coraz więcej procesów produkcyjnych jest automatyzowanych. Nawet w mediach coraz popularniejszym tematem jest groźba zastąpienia pracy ludzi robotami i maszynami. Dobry automatyk prawdopodobnie nigdy nie będzie musiał martwić się o pracę, a jego zarobki będą rosły z roku na rok. No właśnie zarobki.

Automatyk to jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce i to nie tylko w naszym kraju. Jest to jednak praca, która z pewnością wiąże się z dużą odpowiedzialnością i stresem. Jako automatycy nierzadko jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie i życie ludzi pracujących przy wykonanych i serwisowanych przez nas maszynach. Stres może wynikać też z obcowania z urządzeniami wartymi setki tysięcy czy nawet dziesiątki milionów złotych. Każdy błąd jest kosztowny i z pewnością wywołuje frustracje u przełożonych.

Osoby inteligentne, mające zapał do poszerzania wiedzy z wielu dziedzin i radzące sobie ze stresem doskonale odnajdą się w branży związanej z automatyką.