Przegląd ofert pracy – w jakich branżach jest ich teraz najwięcej?

07.06.22
clock 5 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Jak wynika z danych OLX, gastronomia oraz produkcja to sektory, które pod koniec maja miały największą liczbą ofert pracy. Rozpoczynający się wkrótce sezon wakacyjny sprawia, że restauracje, puby, stoiska gastronomiczne potrzebują wielu rąk do pracy. W kilku innych kategoriach pracodawcy również czekają z otwartymi ramionami.

Dane z raportu firmy Grant Thornton „Oferty pracy w Polsce” pokazują, że po chwilowym załamaniu się rynku pracy na początku pandemii liczba ofert zaczęła w końcu dynamicznie rosnąć. W kwietniu 2022 r. pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali ponad 300 tysięcy nowych ogłoszeń o pracę. To 5. najwyższy wynik od wybuchu pandemii
i o 9% wyższy niż w analogicznym okresie 2021 r., kiedy to i tak liczba ofert była bardzo wysoka.

Kuchenne rewolucje w zatrudnianiu

Obecnie na portalu OLX najwięcej ofert skierowanych jest przede wszystkim do osób chcących pracować w gastronomii. W maju liczba ogłoszeń o pracę w tej kategorii wyniosła ok. 15 tys. Głównie poszukiwani są kelnerzy, barmani, bariści (5 tys. ogłoszeń), a także kucharze (ponad 4 tys.).

Tak duża liczba podyktowana jest z jednej strony rozpoczynającym się okresem wakacyjnym, a co za tym idzie wzmożonym zapotrzebowaniem na pracowników sezonowych, a także rekonwalescencją branży po pandemii. Niestety, w pandemii wielu doświadczonych pracowników odeszło z branży, mówiło się nawet o tzw. wielkiej rezygnacji, stąd dzisiaj gastronomia potrzebuje pracowników na ogromną skalę. Firmy z branży gastronomicznej ponownie muszą zainteresować kandydatów ofertami, aby zachęcić ich do pracy w gastronomii. Szczególnie w okresie sezonowym pracodawcy będą brali pod uwagę młode osoby, chcące sobie dorobić.

Budowa za budową, a pracowników brak

Innymi sektorami cierpiącymi na deficyt pracowników (i w których nie brakuje ofert) są zdecydowanie produkcja (ok. 15 tys. ogłoszeń, w tym większość dotyczy obsługi produkcji) oraz budowa / remonty (ok 13 tys. ofert). Obie branże zmagają się z trudnościami w brakach kadrowych, jednak ostatnio sytuacja stała się jeszcze bardziej skomplikowana.

Już od dłuższego czasu oba sektory zatrudniały wielu pracowników spoza granic Polski. W wyniku agresji Rosji na Ukrainę wielu ukraińskich pracowników wyjechało z naszego kraju, aby bronić swojej ojczyzny (powołując się na: www.bankier.pl/amp/wiadomosc/Budowy-stana-bo-brakuje-rak-do-pracy-Branza-mierzy-sie-z-duzym-problemem-8319827). To pogłębiło problemy kadrowe. Dodatkową trudnością w obu branżach jest pokłosie wieloletniego braku wsparcia i dyskredytowania szkolnictwa zawodowego w Polsce, dlatego obecnie brakuje tylu fachowców. A sytuacja pandemiczna pokazała, że nawet podczas lockdownów był spory popyt na prace budowlane.

Kierowca na wagę złota

Z deficytem pracowników boryka się również branża transportowa. Cały sektor transportu w Polsce, a więc zarówno kolejowy, morski czy drogowy, zmaga się trudnościami związanymi z brakiem pracowników. Problem ma swoje źródło zarówno w braku wymiany pokoleniowej, jak również w wymagających warunkach pracy, które nie sprzyjają godzeniu obowiązków rodzinnych z zawodowymi.
Silny i niesłabnący rozwój e-commerce zwiększył zapotrzebowanie na przewozy, tym samym nie brakuje ogłoszeń o pracę dla kierowców. W maju było ich ponad 13 tys. Najczęściej poszukiwani są kierowcy zawodowi, z uprawnieniami C, C+E oraz kierowcy na trasy międzynarodowe.

Praca w magazynie – przyjmę od zaraz

Oprócz zwiększonego zapotrzebowania na kierowców konsekwencją rozwoju e-commerce jest też ogromny popyt na pracowników do prac magazynowych – na OLX Praca widnieje ok. 6 tys. ogłoszeń związanych z pracą na magazynie, choć część można również znaleźć w kategorii Produkcja. Oferty najczęściej dotyczą kompletowania zamówień, rozkładania towaru, sprawdzania towaru zgodnie z zamówieniem oraz pakowania paczek.

Świat marketów zaprasza

Pomimo że w wielu sklepach zostały wprowadzone kasy samoobsługowe i coraz częściej rozpatruje się zawód kasjera, jako ten, który w przyszłości może zostać wyparty przez technologię, to na razie wciąż ofert na to stanowisko nie brakuje. W maju pojawiło się ich blisko 12 tys. na stanowisko kasjera.

Sporo ofert jest również w sprzedaży. Najczęściej poszukiwani są doradcy klienta, sprzedawcy oraz przedstawiciele handlowi.

Latem więcej ofert

Ponad 11 tys. – tyle ogłoszeń można znaleźć się w kategorii Praca dodatkowa / sezonowa na OLX. Czas wakacyjny to moment, w którym można znaleźć pracę zarówno w gastronomii, hotelarstwie, jak i przy zbiorach. Plantatorzy borykają się z ogromnym deficytem pracowników, stąd z otwartymi ramionami przyjmą nowe osoby do pracy. Więcej o pracy sezonowej można przeczytać TUTAJ.

Nie w każdej kategorii można mówić o rynku pracownika, ale wzrastająca liczba ofert w wielu branżach pokazuje, że kandydaci na brak zróżnicowanych ogłoszeń nie mogą narzekać. Oczekiwania kandydatów mogą się jednak zwiększać przez obecną sytuację ekonomiczną – o inflacji słyszy każdy, a odczuwa ją na co dzień, robiąc zakupy, tankując samochód czy idąc do lekarza prywatnego. Dlatego można spodziewać się, że firmy oprócz otwarcia się na zatrudnienie w wielu przypadkach będą przygotować ciekawszą ofertę niż wcześniej. A jest w czym przebierać.