Zasady korzystania z agencji pracy

Pracodawcy korzystają z różnych sposobów i kanałów dotarcia do kandydatów. Często sami podejmują próbę odnalezienia ich za pomocą ogłoszeń na popularnych portalach z ofertami pracy czy też poprzez media społecznościowe. Szukanie nowych pracowników na własną rękę to czasochłonny proces, stąd możliwość skorzystania z usług agencji pracy jest atrakcyjną formą wsparcia dla firm.

Agencje często oferują też doradztwo zawodowe czy wspierają firmy w zakresie różnych obszarów zarządzania personelem w organizacji. A dzięki wypracowanej bazie danych umożliwiają firmom szybkie znalezienie kandydata o odpowiednich kwalifikacjach.

Czy warto się zarejestrować?

Zacznijmy od tego, że jest wiele rodzajów agencji, które specjalizują się w różnych obszarach działalności. Są agencje pracy tymczasowej, są też takie, które specjalizują się w szukaniu pracy za granicą i to w konkretnym kraju. Możemy mieć styczność również z firmami, które poszukują pracowników tylko do wybranych branż.

Wielu pracodawców woli przekazać proces rekrutacji firmie zewnętrznej, a to oznacza, że dana oferta pracy może nie trafić na popularne portale z ogłoszeniami o pracę i kandydat nie dowie się o nowej okazji na rynku pracy. Jeśli jesteśmy zarejestrowani w agencji, mamy szansę otrzymać od niej informację, że dana firma poszukuje pracownika na interesujące nas stanowisko. Nie musimy nawet śledzić ogłoszeń na stronie pośrednika, ponieważ jest wysoka szansa, że sam nas poinformuje o takiej możliwości.

Pamiętajmy, że agencja będzie najpierw weryfikować własną bazę danych, aby móc jak najszybciej przedstawić swojemu klientowi potencjalną kandydaturę. Rejestrując się w jej bazie, zwiększamy swoje szanse na bycie zauważonym.

Zasady dotyczące zatrudnienia tymczasowego

Czy jest sens zostawiana swoich danych w agencjach pracy tymczasowej? Wszystko zależy od celu, jaki obieramy. Jeśli zależy nam na stabilnej i ciągłej formie zatrudnienia, ta opcja nie będzie najlepszym wyborem. Wynika to z Ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zgodnie z jej zapisami, pracownik tymczasowy może wykonywać pracę na rzecz jednego pracodawcy przez 18 miesięcy, w okresie obejmującym kolejne 36 miesięcy, które liczymy od pierwszego dnia zatrudnienia. W ciągu 3 lat można więc przepracować tylko 1,5 roku u tego samego pracodawcy użytkownika.

Dodatkowo, okres 18 miesięcy wiąże strony bez względu na podstawę prawną zatrudnienia, czyli niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy pracownik podpisał z agencją pracy tymczasowej. Nie jest więc możliwe zawarcie umowy o pracę na 18 miesięcy, a następnie umowy zlecenia na kolejne 18 miesięcy w celu świadczenia pracy na rzecz tego samego pracodawcy. Nie ominiemy limitów 18 i 36 miesięcy [1].

Z pewnością taka forma pracy nie daje poczucia bezpieczeństwa osobie, dla której stabilność zatrudnienia jest priorytetem. Dla kogo więc praca tymczasowa będzie dobrym rozwiązaniem i jakie są jej zalety?

Zalety pracy tymczasowej

Tymczasowa praca może stanowić dobre rozwiązanie dla osób, które są na początku kariery zawodowej. Dzięki temu zdobędą pierwsze doświadczenie, które stanie się furtką do wymarzonej pracy. To również odpowiednie rozwiązanie dla osób bez zaplanowanej drogi zawodowej, szukających miejsca dla siebie na rynku zawodowym. To często także szansa na zdobycie pracy stałej. Jeśli się sprawdzimy, być może firma, do której zostaliśmy oddelegowani, będzie chciała nawiązać z nami stały stosunek pracy.

Druga korzyść to niewątpliwie szansa na zdobycie nowych kwalifikacji. Dodatkowo dzięki pośrednictwu agencji mamy również szansę na szybsze znalezienie pracy, gdyż agencja poleca najlepszych pracowników tymczasowych swoim klientom.

A co, jeśli ktoś jest zainteresowany pracą poza granicami Polski? Praca krótkoterminowa to popularna opcja, z której korzystają często młodzi ludzie, chcący dorobić sobie w trakcie wakacji, potrzebujący szybkiego zastrzyku pieniędzy. Studenci w okresie letnim mają więcej czasu na pracę i spędzenie 2–3 miesięcy w Holandii, Belgii, Niemczech pozwala zapełnić ich portfele na dłuższy czas.

Domknięcie kwestii formalnych związanych z wyjazdem do innego kraju dla wielu osób może być barierą nie do przeskoczenia. Tutaj z pomocą przychodzą agencje pracy specjalizujące się w pośrednictwie pracy za granicą. Wiele z nich oprócz tego, że dopasuje ofertę pracy do kompetencji kandydata, pomoże także w kwestiach formalnych. Często agencje dają możliwość zakwaterowania lub oferują pomoc w jego znalezieniu. Co więcej, wiele agencji zapewnia dodatkowe szkolenia, dzięki którym zdobędziemy nowe umiejętności i tym samym zwiększymy swoją wartość na rynku pracy.

Trzeba mieć też na uwadze, że wśród uczciwych firm można natrafić też na te nielegalne. Przed decyzją o rejestracji czy też skorzystaniu ze wsparcia agencji, warto zweryfikować najpierw jej wiarygodność. Szczegółowe informacje o tym, jak upewnić się, że dana agencja jest bezpieczna i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, znajdziemy w artykule na stronie kadry.infor.pl.

Przypisy: