Wiedza rekruterska na wyciągnięcie ręki – ruszył Głos Rynku Pracy

12.10.20
clock 4 min.

Zmieniający się rynek pracy stawia przed osobami odpowiedzialnymi za rekrutację nowe wyzwania. Głównym czynnikiem wpływającym na zmiany jest chociażby trwająca obecnie na całym świecie pandemia koronawirusa. Pracodawcy, rekruterzy, menedżerowie muszą być na nowe standardy odpowiednio przygotowani.

OLX ruszył z nowym formatem pod nazwą Głos Rynku Pracy – jest to seria podcastów publikowanych na Spotify, skierowanych do rekruterów, pracodawców i osób zainteresowanych tematyką HR. Zapraszani do kolejnych odcinków eksperci dzielą się swoją wiedzą na temat najważniejszych HR-owych wątków.

W jednej z odsłon podcastu Marlena Charlińska, ekspertka ds. komunikacji społecznej, rekrutacji, której teksty można przeczytać także na portalu praca.olx.pl, bazując na swoich doświadczeniach i obecnych trendach, zastanawiała się nad formą rekrutowania obcokrajowców. Firmy pracujące w modelu home office często zatrudniają osoby z różnych zakątków świata – ten model od dawna funkcjonuje m.in. w branży IT, a także w firmach, które mają kilka oddziałów na całym świecie i na co dzień komunikują się np. w języku angielskim, a ich zasięg wykracza poza Polskę.

W innym z odcinków Marzena Solak, opiekun kluczowych klientów w OLX Praca, przestawiła tajniki tworzenia profesjonalnego ogłoszenia o pracę. Dziś nie tylko liczy się to, aby w ogłoszeniu informacje były prawdziwe. W obecnych czasach konkurencja jest tak duża, że w wielu branżach trzeba naprawdę się natrudzić, aby pozyskać odpowiedniego specjalistę, który zasili szeregi firmy. Rekruterzy mogą liczyć na więcej odpowiedzi kandydatów nawet o 45%, jeśli w treści ogłoszenia umieszczą wysokość wynagrodzenia. Dla aplikujących innymi ważnymi punktami są chociażby szansa rozwoju i realna możliwość awansu w samej firmie. Mniejsze znaczenie zaczynają mieć standardowe benefity, które nie przyciągają już tak jak w przeszłości.

Do niedawna mówiło się, że panuje rynek pracownika, w którym to kandydat ma ogromny wachlarz możliwości w kontekście rozwoju swojej kariery zawodowej. Specjaliści bez względu na to, jak oddziaływał rynek, mogli bardzo mocno wpływać na oferty firm czy negocjować stawki. Pracodawcom trudno było pozyskiwać odpowiednich kandydatów.

Sytuacja związana z COVID-19 spowodowała jednak, że coraz częściej zaczyna się mówić o rynku pracodawcy i zmianie perspektywy. Wiele przedsiębiorstw wprowadziło restrukturyzację i role się odwróciły – w niektórych branżach to pracodawcy dyktują warunki, mają więcej możliwości i jest więcej kandydatów, których mogą pozyskać, choć są nadal takie sektory, jak chociażby branża IT, w której cały czas to eksperci mają większe pole do działań.

Dlatego jeden z odcinków podcastu Głos Rynku Pracy w całości poświęcony został ostatniemu etapowi rekrutacji, czyli wyborze najlepszego kandydata z krótkiej listy rekrutera. To zdecydowanie jeden z najtrudniejszych momentów w procesie wyboru nowego pracownika – w grze zostają sami najlepsi, a trzeba wybrać tego jednego. Anna Piasecka, prezes zarządu Talent Exact, praktyk biznesu, konsultant i jedyny w Polsce trener metodologii Harrison Assessments, przybliżyła w podcaście, jak wybrać najlepszego kandydata.

Zmienna sytuacja na rynku pracy pokazuje, że warto być na bieżąco z nowinkami w temacie procesów rekrutacyjnych i stale je monitorować. Cykl podcastów opracowanych przez OLX to solidna dawka doświadczeń i wiedzy ekspertów, którzy na co dzień zajmują się działaniami z zakresu HR-u. Głos Rynku Pracy na Spotify to miejsce dla każdego – pracodawców, pracowników oraz kandydatów.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z już nagranymi odcinkami oraz śledzenia profilu na Spotify, gdzie będą pojawiać się następne odsłony z serii. Kolejni goście również opowiedzą o interesujących zagadnieniach.