Szewc: obowiązki, zarobki, wymagania. Jak zostać szewcem? Czy ten zawód się opłaca?

Czym zajmuje się szewc?

Rzemieślnik na stanowisku szewca zajmuje się przede wszystkim naprawą obuwia oraz uszkodzonych elementów galanterii, takich jak paski czy torebki. Aby przyjmować zlecenia i ustalać terminy ich realizacji, musi on także wykonywać czynności z zakresu obsługi klienta. To, co robi szewc, będzie ostatecznie zależało od specyfiki miejsca, w którym pracuje. Może bowiem prowadzić własny warsztat lub też być zatrudnionym na przykład w dziale napraw dużej firmy produkującej buty.

Do podstawowych usług szewskich należą:

  • wymiana fleków, zelówek i obcasów,
  • wszywanie zamków do butów, plecaków i torebek,
  • podbijanie i ścinanie obcasów,
  • rozciąganie obuwia,
  • sklejanie pęknięć przy podeszwach,
  • wymiana klamerek i suwaków,
  • mocowanie zapięć i guzików,
  • korygowanie podeszw,
  • farbowanie obuwia,
  • czyszczenie i trwałe polerowanie butów,
  • szycie butów od podstaw (np. na zamówienie).

Warto pamiętać także o pobocznych zadaniach, niezbędnych w fachu szewca. Mowa na przykład o czynnościach administracyjnych, konserwacji i czyszczeniu używanych narzędzi czy wspomnianej już obsłudze klienta.

Jakie wymagania powinien spełniać szewc?

Szewstwo to przede wszystkim praca fizyczna, wymagająca nie tylko siły i precyzji, ale także właściwej wiedzy na temat technik szycia i różnych rodzajów materiałów. Znajomość cech skóry i tworzyw sztucznych, z których wykonuje się buty, jest niezbędna do świadczenia usług obejmujących naprawę obuwia.

Wśród wymagań, które musi spełniać szewc, należy też uwzględnić obsługę narzędzi krawieckich – zarówno tych ręcznych, jak i automatycznych. Warto podkreślić przy okazji także znaczenie sprawności manualnej, stanowiącej warunek konieczny sukcesu w pracy szewca. Kompetencja ta wiąże się też z cierpliwością i umiejętnością koncentracji na najdrobniejszych detalach.

Dobry szewc powinien być również kreatywny. Wiele wyzwań stających na jego drodze będzie miało dość nietypowy charakter, wymagający zastosowania niecodziennych rozwiązań. Może on na przykład mierzyć się z zadaniem polegającym na dostosowaniu obuwia do indywidualnych potrzeb użytkownika lub na naprawie wyjątkowo problematycznych uszkodzeń. Im bogatsza wyobraźnia fachowca, tym większe szanse na satysfakcjonujące efekty.

Warto pamiętać także o komunikatywności, która leży u podstaw każdego zawodu mającego częsty i bezpośredni kontakt z klientami. Szewc powinien umieć nawiązywać z nimi relacje, słuchać ich potrzeb i udzielać im fachowych porad na temat eksploatacji obuwia oraz galanterii.

Na jakie zarobki może liczyć szewc?

Wynagrodzenie szewca zależy od wielu różnych czynników, takich jak między innymi:

  • doświadczenie i staż pracy,
  • lokalizacja zakładu szewskiego,
  • specyfika warsztatu i zakres usług,
  • prestiż i renoma marki,
  • poziom świadczonych usług,
  • jakość wykorzystywanych materiałów,
  • struktura firmy i stanowisko szewca.

Mimo pewnych różnic w zarobkach, wynagrodzenie szewca oscyluje zazwyczaj wokół 4 000 zł brutto miesięcznie.

Jak zostać szewcem?

Zastanawiając się nad tym, jak zostać szewcem, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na konieczność zdobycia praktycznych umiejętności. Osoby aspirujące do tej profesji nabywają je zazwyczaj w drodze ukończenia szkoły zawodowej. Mogą się także zdecydować na udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach lub programach edukacyjnych poświęconych szyciu i krawiectwu.

Początkujący szewcy mogą uczyć się teorii z podręczników i poradników dostępnych online, ale nie wystarczy im to do opanowania tego rzemiosła. Niezbędne okażą się też praktyki, które można odbyć w ramach stażu w zakładzie doświadczonego fachowca. Kluczowa na tym etapie okaże się nauka obsługi narzędzi szewca – między innymi nożyc, obcęgów czy rozciągarek.

Aby zostać cenionym na rynku szewcem, należy cały czas doskonalić umiejętności, zdobywać doświadczenie i budować swoją rozpoznawalność. W perspektywie czasu pozwoli to dobremu rzemieślnikowi nie tylko znaleźć pracę w renomowanym warsztacie, ale też założyć własny zakład.

Czy obecnie zawód szewca jest opłacalny?

Trudno stwierdzić, aby w dzisiejszych czasach zawód szewca był opłacalny. Na rynku dominują bowiem niskiej jakości produkty, które konsumenci chętniej zamieniają na nowe, niż naprawiają. Mimo to usługi szewskie z pewnością są cały czas potrzebne. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że w branży pozostaną wyłącznie najlepiej wykwalifikowani fachowcy, świadczący usługi premium. W takich zakładach najbardziej wymagający klienci będą mieli na przykład możliwość naprawy drogiego obuwia czy zamówienia butów na wymiar.

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Jakie są obowiązki szewca?

Zakres obowiązków szewca może różnić się w zależności od jego specjalizacji. Cholewkarz będzie zajmował się głównie wyrabianiem cholewek, a kaletnik naprawą galanterii. Do podstawowych usług szewskich należą jednak przede wszystkim czynności renowacyjne w zakresie obuwia.

Ile zarabia szewc?

Zarobki szewca zależą od wielu różnych czynników, ale zazwyczaj oscylują wokół 4 000 zł brutto miesięcznie.

Gdzie uczyć się zawodu szewca?

Fachu szewca można nauczyć się w szkole zawodowej lub uczestnicząc w różnych kursach i zdobywając doświadczenie w zakładzie.