„Severance” to serial, który skupia się na życiu pracowników nowoczesnej korporacji, którzy pracują nad pozyskaniem rynku przy użyciu zaawansowanych technologii. Tytuł oznacza po polsku „rozdzielenie”. Decydując się na pracę w tej korporacji, każda osoba poddaje się właśnie takiej procedurze: rozdzielenia. Przekraczając próg pracy, zapominają, kim są w życiu prywatnym. Nie pamiętają, co robili wczoraj, co jedli na śniadanie ani czy są w związku. W drugą stronę podobnie: wychodząc z pracy i wracając do domu, nie pamiętają zadań, które wykonywali przez cały dzień. A gdyby spotkali współpracownika w parku, nie wiedzieliby, że pracują w jednym pomieszczeniu. To dystopijna wersja tego, co określamy zwykle jako work-life balance.

Głównym bohaterem serialu jest Adam (świetny w tej roli Adam Scott), który pracuje w firmie technologicznej jako specjalista ds. oprogramowania. W miarę rozwoju fabuły odkrywa się, że Adam ma traumatyczną przeszłość związaną z tą samą firmą, dla której pracuje. Przeszłość ta wpływa na jego relacje z innymi pracownikami, a także na jego stosunek do pracy i korporacyjnej kultury.

Serial został obsypany wieloma nagrodami. Ma ciekawie zarysowane postaci, wciągającą fabułę i ciekawe poczucie humoru. Dystopijna wersja work-life balance zmusza też do refleksji nad naszym stosunkiem do pracy. Twórcy podsuwają widzom dużo pytań. Jaka jest rola pracy w naszym życiu? Czy korporacja mają za dużą władzę? Czy życie toczy się również w pracy? I czy wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli?

Serial można obejrzeć na Apple TV+.