Czy George Clooney zwalnia w dobrym stylu? O filmie ,,W chmurach”

26.02.23
clock 4 min.
Zuzanna Piechowicz Zuzanna Piechowicz

Ryan Bingham (George Clooney) spędza życie w samolocie. Lata po całych Stanach Zjednoczonych, aby zwalniać ludzi z różnych firm i branż. Większość z nich spotyka po raz pierwszy. Część po raz ostatni. Do czasu, kiedy pojawia się nowa współpracowniczka, która uważa, że równie dobrze można zwalniać ludzi online.

Ryan uwielbia swoją pracę. Brak przynależności do miejsca, brak domu i zobowiązań uważa za swój sukces. Zachęca, aby ludzie go naśladowali – jest mówcą motywacyjnym, który zobowiązania, relacje i zależności opisuje jako przedmioty w plecaku, który zawsze nosimy na plecach. Jego wykłady mają tytuł: „Co jest w twoim plecaku?”. Pyta słuchaczy: ile waży twoje życie? Brzmi jak część filozofii minimalistów? Nie do końca. Jason Reitman, reżyser filmu, pokazuje się, że nie da się uniknąć zaangażowania i przynależności, również warto. I nie warto próbować.

Film skupia się na dwóch głównych wątkach. Miłosnym, kiedy Ryan poznaje kobietę żyjącą w podobny sposób jak on: Alex (w tej roli świetna Vera Farmiga). Drugim jest relacja z młodszą koleżanką Natalie, która chce zoptymalizować pracę firmy przez przeniesienie procesu zwalniania ludzi online. Film trafił do kin w 2009 roku, jednak przez doświadczenia pandemii kwestia zwolnień za pośrednictwem wideoczatów wydaje się niezwykle aktualna.

Film zdobył wiele nagród i nominacji, w tym sześć nominacji do Oscara, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera.

W jakim stylu Ryan zwalnia pracowników?

Ryan ma bardzo duże doświadczenie w zwalnianiu pracowników. Robi to w sposób chłodny, ale nie mechaniczny. Stara się być profesjonalny, jednocześnie nie czyniąc tego procesu za bardzo bolesnym. Nie ucieka przed trudnymi emocjami zwalnianych przez siebie osób, ale też nie daje się im porwać. Stara się okazywać tym ludziom szacunek i empatię. Stąd też jego linia sporu z Natalie. Grana przez Annę Kendrick bohaterka uważa, że można zaoszczędzić na podróżach, przelotach i dietach przenosząc cały proces do internetu.

Ryan żyje pracą i dla pracy. Ona nadaje rytm jego codzienności. Twórcom filmu udało się pokazać, że to nie jest dla niego satysfakcjonujące życie na dłuższą metę, unikając zbytniego patetyzmu. Reitman zdaje się mówić: może i lubicie swoją pracę, ale czy widzicie, co ona wam zabiera?

Film można obejrzeć na platformie SkyShowtime