Rezygnacja z oferty pracy – powody
Przyjęcie oferty pracy i rezygnacja jeszcze przed podpisaniem umowy to wbrew pozorom dość powszechny scenariusz. Może on mieć wiele różnych przyczyn. Taka decyzja podejmowana jest na podstawie indywidualnych preferencji, więc każdy będzie miał swój powód, aby wycofać się ze wstępnych ustaleń z rekruterem. Jakie motywacje stoją najczęściej za rezygnacją z oferty pracy?
Nieprzyjemna atmosfera w firmie
To, że dana firma nie jest odpowiednim miejscem dla Ciebie, możesz zrozumieć już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli przebiega ona w napiętej atmosferze, a rekruter porusza drażliwe tematy, to sygnał, że nie masz do czynienia z profesjonalnym pracodawcą. Twoją czujność powinny wzbudzić przede wszystkim pytania o życie prywatne, planowanie ciąży, stosunek do nadgodzin, odporność na stres, ale też orientację seksualną czy wyznanie.
Negatywna atmosfera podczas spotkania może sprawić, że wyciągniesz niekorzystne wnioski na temat danego pracodawcy. Jeżeli zrozumiesz to od razu, nie czekaj i powiedz o tym rekruterowi jeszcze w trakcie rozmowy. Zwiększysz w ten sposób prawdopodobieństwo, że zachowa się on lepiej w stosunku do następnych kandydatów. Jeśli pokona Cię jednak stres i zdążysz otrzymać ofertę pracy, zanim wyrazisz swoje zdanie na temat atmosfery w firmie, zawsze możesz zrobić to w wiadomości e-mail lub przez telefon.
Niesatysfakcjonujące warunki współpracy
Złe warunki współpracy to jeden z najczęstszych powodów podziękowania za ofertę pracy i odmowy. Zazwyczaj chodzi o zbyt niskie wynagrodzenie, ale przyczyną rezygnacji mogą być też ograniczone szanse rozwoju, za duży zakres obowiązków czy proponowany typ umowy. W chwili otrzymania konkretnej propozycji dowiesz się, jak ma wyglądać Twoja nowa praca. Na tej podstawie z łatwością podejmiesz decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu oferty.
W takiej sytuacji rekruter powinien być przygotowany na Twoją ewentualną rezygnację z pracy przed podpisaniem umowy. Odmowa będzie tym bardziej zrozumiała, im dalsze od Twoich wymagań okażą się zaproponowane przez pracodawcę warunki zatrudnienia.
Wyczerpujące dojazdy
Jednym z warunków współpracy, jakie musisz ustalić z przyszłym pracodawcą, jest miejsce wykonywania obowiązków. Od czasów pandemii Covid-19 wiele osób nie wyobraża sobie w pełni stacjonarnego trybu pracy. Cenią sobie za to home office i rozwiązania hybrydowe. Jeśli należysz do tej grupy, propozycja zatrudnienia w biurze może spotkać się z Twoją odmową.
Codzienne dojazdy do siedziby firmy w wielu przypadkach okażą się sporą komplikacją. Jeśli nie chcesz tracić czasu w ten sposób, poinformuj o tym swojego niedoszłego pracodawcę. Powinien on zrozumieć taką argumentację.
Lepsza oferta pracy
Każda osoba może oczywiście odrzucić propozycję zatrudnienia, jeśli otrzyma lepszą ofertę pracy. Biorąc udział w wielu rekrutacjach, będziesz dostawać odpowiedzi w różnym czasie. Te, które zawierają najbardziej atrakcyjne dla Ciebie warunki, wcale nie muszą pojawić się jako pierwsze. Prawdopodobnie nie będziesz jednak ryzykować i przyjmiesz słabszą ofertę, zamiast czekać na coś, co może nigdy się nie wydarzyć.
Jeżeli ustalisz już warunki współpracy, lecz przed podpisaniem umowy odezwie się do Ciebie inna firma, nadal możesz zmienić zdanie. Pamiętaj wtedy, aby jak najszybciej poinformować pierwszego pracodawcę o swojej rezygnacji i zamiarze podjęcia bardziej korzystnej oferty. Jeśli zrobisz to grzecznie, nie powinien mieć do Ciebie żadnych pretensji.
Czy rekruter powinien znać powód rezygnacji?
Jak widzisz, za decyzją o wycofaniu się z obietnicy zatrudnienia może stać wiele różnych przyczyn. Czy rekruter musi wiedzieć, dlaczego ostatecznie rezygnujesz z oferty? Oczywiście, że nie. Jeśli kierujesz się powodami osobistymi lub nie czujesz się komfortowo na myśl o szczerej rozmowie z niedoszłym współpracownikiem, możesz zachować swoje motywacje dla siebie. Jeżeli jednak nie widzisz takich przeszkód, w dobrym tonie będzie przynajmniej ogólne uzasadnienie podjętej decyzji.
Jak odmówić oferty pracy?
Kiedy otrzymasz już satysfakcjonujące Cię warunki zatrudnienia, odrzucenie pierwotnej propozycji może okazać się dla Ciebie sporym wyzwaniem. Będzie bowiem wymagało zdecydowanego, a zarazem subtelnego działania. Jak grzecznie odmówić oferty?
Poinformuj pracodawcę jak najszybciej
Zastanawiając się nad tym, jak odrzucić ofertę pracy, postaraj się przede wszystkim nie zwlekać. Im szybciej pracodawca dowie się, że nie zamierzasz podjąć u niego zatrudnienia, tym więcej czasu będzie miał na znalezienie kogoś na Twoje miejsce. Oszczędzisz mu sporo nerwów i wydatków związanych z przygotowywaniem umowy dla Ciebie. Pamiętaj, że zawsze warto postępować kulturalnie, bo nigdy nie wiesz, kiedy Twoje drogi znów przetną się z daną firmą czy rekruterem.
Wyrażaj się bezpośrednio, ale z szacunkiem
Rezygnując z oferty pracy, musisz przekazać rekruterowi tylko jedną informację. Nie ma więc sensu owijać w bawełnę i w długich wywodach tłumaczyć się z podjętej decyzji. Szanuj czas swojego odbiorcy i w bezpośrednich słowach podziękuj za ofertę. Pamiętaj jednak o zachowaniu szacunku. Grzeczna i profesjonalna postawa pozwoli Ci uspokoić rekrutera i pozostawić po sobie dobre wrażenie.
Nie pal za sobą mostów
To, że ostatecznie nie podejmujesz współpracy z danym pracodawcą, nie oznacza, że możesz go całkowicie zignorować. Nieodpisywanie na maile i nieodbieranie telefonów to najgorszy rodzaj zachowania i poważny błąd. Palisz bowiem w ten sposób mosty, które mogłyby Ci się przydać w przyszłości. Zrób więc wszystko, aby Twoje drogi z niedoszłym pracodawcą rozeszły się w jak najlepszej atmosferze.
Jak zrezygnować z oferty pracy?
Jeśli zastanawiasz się, jak odmówić pracy po rozmowie kwalifikacyjnej, możesz skorzystać z maila lub telefonu. To pierwsze rozwiązanie pozwoli Ci lepiej dobrać słowa i ograniczy ryzyko skierowania rozmowy na niewygodne dla Ciebie tory. To drugie może jednak okazać się lepszym pomysłem ze względu na cenny dla pracodawcy czas. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, kontaktuj się wyłącznie z rekruterem, który prowadził Twoją rozmowę kwalifikacyjną, lub z działem HR danej firmy.
Podziękowanie za ofertę pracy i odmowa – przykłady wiadomości
Aby dowiedzieć się, jak odmówić propozycji pracy, rzuć okiem na poniższe przykłady wiadomości. Uwzględniają one różne przyczyny rezygnacji, dzięki czemu łatwiej będzie Ci napisać swój własny mail do rekrutera:
Szanowny Panie,
bardzo dziękuję za propozycję pracy. W międzyczasie otrzymałem jednak inną ofertę, która jest dla mnie korzystniejsza pod względem finansowym. Zdecydowałem się z niej skorzystać, więc muszę zrezygnować z zatrudnienia w Państwa firmie.
Z wyrazami szacunku,
…
Szanowna Pani,
zaproponowane przez Panią warunki współpracy bardzo mi odpowiadają, ale ostatecznie nie zdecyduję się na Państwa ofertę. Nie będę ukrywać, że atmosfera podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie do końca mi odpowiadała, a zadawane pytania wzbudziły mój niepokój. Wydaje mi się zatem, że nie do końca odnalazłabym się w Państwa firmie.
Z poważaniem,
…
Czy podpisanie listu intencyjnego jest wiążące?
Podczas negocjacji warunków zatrudnienia każda ze stron może zaproponować podpisanie listu intencyjnego. Jest to sposób wyrażenia woli zawarcia właściwej umowy w przyszłości. Nie stanowi jednak aktu prawnego, toteż nie ma takiej mocy jak na przykład umowa przedwstępna.
Niezależnie więc od tego, czy warunki współpracy ustalisz ustnie, czy podpiszesz je w formie listu intencyjnego – do momentu zawarcia właściwej umowy o pracę nic nie wiąże Cię z pracodawcą. W każdej chwili możesz zrezygnować z podjęcia zatrudnienia w jego firmie.
Czy można zrezygnować z pracy po podpisaniu umowy?
Jeśli podpiszesz umowę z pracodawcą, zaczyna łączyć Cię z nim stosunek pracy. Oznacza to, że ewentualna rezygnacja z zatrudnienia będzie wymagała złożenia pisemnego oświadczenia. Dotyczy to także sytuacji, w której nie wykonujesz jeszcze pracy, ale umowa została już zawarta. W większości przypadków musisz więc liczyć się z okresem wypowiedzenia wynoszącym 2 tygodnie (dla pracowników zatrudnionych krócej niż 6 miesięcy).
Jak odmówić oferty pracy? Podsumowanie
Chcąc zadbać o swoją karierę w danej branży, warto utrzymywać pozytywne relacje nie tylko z aktualnym pracodawcą, ale również z tymi niedoszłymi. Każdy powinien więc wiedzieć, jak podziękować za ofertę pracy z zachowaniem odpowiednich standardów. Po lekturze tego poradnika nie będziesz mieć z tym najmniejszych problemów!