Praktyki z rynku | Capgemini: Dlaczego dbamy o rodziców?

12.06.24
clock 5 min.
Capgemini

Według badań* aż 94,4% niepracujących matek chce wrócić do pracy, a ich motywacje to chęć rozwoju, niezależność finansowa i potrzeba przestrzeni dla siebie. Co może zrobić firma, aby stać się przyjaznym miejscem pracy dla rodziców? W Capgemini standardem jest hybrydowy model pracy dostępny dla większości stanowisk oraz bogaty pakiet benefitów wspierających równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Należą do nich m.in. wygodny dostęp do opieki medycznej dla rodzin, czy program wsparcia zdrowia psychicznego.

W tym artykule:
  1. Dlaczego dbamy o rodziny?
  2. Szereg benefitów jako wsparcie work-life balance
  3. Helpline
  4. Hybrydowy model pracy

Dlaczego dbamy o rodziny?

Rodzice i osoby decydujące się na założenie rodziny to duża i niezwykle istotna grupa w skali organizacji. Dla tej części naszego zespołu zdecydowanie kluczowa staje się wspierająca kultura organizacyjna, będąca fundamentem dla skutecznych działań, których adresatami są rodzice – zarówno kobiety jak i mężczyźni (którzy coraz częściej korzystają z urlopów ojcowskich).  Jak pokazują badania*, około połowa mam przebywających na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim planuje znaleźć nową pracę po powrocie do aktywności zawodowej lub wrócić do obecnej firmy tylko po to, żeby z bezpiecznego punktu szukać nowego zatrudnienia. W Capgemini zależy nam na tym, aby rodzice chcieli wracać po przerwie do pracy u dotychczasowego pracodawcy. Zwykle są to osoby doświadczone, dobrze znające strukturę firmy i sposób pracy, co oznacza, że są dla nas cennymi pracownikami      . Kobiety powracające do aktywności zawodowej stawiają na organizacje, które pozwolą im łączyć pracę z opieką nad dziećmi. Dlatego tak ważne z perspektywy pracodawcy staje się zapewnienie odpowiednich warunków do pracy świeżo upieczonym rodzicom.

Pracownikowi lub pracownicy wracającym do pracy po dłuższym urlopie staramy się zapewnić poczucie bezpieczeństwa – taka osoba musi wiedzieć, że pracodawca powita ją z radością i otwartością na nowe potrzeby wynikające z rodzicielstwa.

Szereg benefitów jako wsparcie work-life balance

W Capgemini standardem stał się wygodny dostęp do prywatnej opieki medycznej nie tylko dla pracowników, ale też dla ich rodzin. Warto wspomnieć też o dostępie do internetowej platformy kafeteryjnej, która pozwala zbierać punkty wymieniane m.in. na książki, bilety do kina, audiobooki, kartę Multisport czy też zniżki na wynajem noclegów w Polsce i za granicą dla całej rodziny. Dbamy o udogodnienia na co dzień – tworząc choćby tzw. pokoje dla mam karmiących w biurach. Wykorzystujemy również okazje do celebracji przygotowując prezenty świąteczne dla dzieci naszych pracowników i pracownic, ale też w nietypowy sposób, bo lodami dla wszystkich dorosłych, obchodząc Dzień Dziecka. 

Dodatkowymi benefitami, które stworzyliśmy z myślą o świeżo upieczonych rodzicach i ich dziecku są pakiety prezentowe “Hello world”, czyli paczka z drobnymi upominkami sygnowanymi logo Capgemini, które z pewnością przydadzą się w pierwszych dniach obecności dziecka w domu.

Helpline

Dla wielu osób plusem może być dostęp do innego rodzaju benefitów. Mowa tu o programach wsparcia zdrowia psychicznego. Przykładowo, w Capgemini pracownicy i pracownice mogą skorzystać z kontaktu telefonicznego z doświadczonymi psychoterapeutami, czyli z usługi Helpline. Jest to rozwiązanie w ramach programu Stay Well, stworzonego we współpracy z Instytutem Psychoterapii MindMed i ma wspierać pracowników w zakresie zdrowia psychicznego, rozwoju emocjonalnego oraz budowania relacji z innymi ludźmi.

Hybrydowy model pracy

Hybrydowy model pracy, który możliwy jest dla zdecydowanej większości zespołu Capgemini,  znacząco wspiera rodziców, oferując im większą elastyczność w zarządzaniu obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi. Dzięki temu rodzice mogą spędzać więcej czasu z dziećmi, zwłaszcza w momentach wymagających ich obecności. W dniach pracy poza biurem mogą lepiej kontrolować swój harmonogram, co przekłada się na korzyści dla całej rodziny. Z kolei możliwość korzystania z opcji pracy z biura zdecydowanie w pozytywny sposób przekłada się na komfort psychiczny i budowanie relacji z pozostałymi osobami w zespole. W Capgemini Polska istotne jest dla nas tworzenie relacji, spędzanie czasu razem nie tylko po to, by realizować wspólne projekty. 

Praca hybrydowa pozwala również lepiej niż zdalna zachować równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Jak pokazuje doświadczenie wielu osób bardzo trudno jest w czasie wolnym zapomnieć o obowiązkach, kiedy prywatne mieszkanie jest jednocześnie biurem. Wielu rodziców ceni również dni pracy biurowej, które dają im możliwość pełnego zanurzenia się w “dorosłym świecie” i na chwilę oderwania się od angażujących rodzicielskich obowiązków.

,,Work-life balance jest niezwykle istotną kwestią o którą, każdy powinien dbać. W obecnej sytuacji zachowanie tej równowagi jest możliwe dzięki elastyczności na moim stanowisku. Mając ogromną ilość obowiązków, nie tylko związanych z pracą, ale również z życiem rodzinnym, mogę dostosować swój czas pracy, miejsce pracy w taki sposób, abym mogła połączyć te dwa, jakże ważne, obszary w moim życiu. Dodatkowo niezwykle istotnym jest zaufanie, jakim obdarzają mnie moi przełożeni. Ponadto firma, w ramach punktów z Funduszu Socjalnego, umożliwia nabycie karnetu Multisport, dzięki któremu mogę bezpłatnie, regularnie korzystać z basenu czy innych obiektów sportowych. Jest to niezwykle istotne, gdyż jak dobrze wiemy, aby mieć energię w pracy, czy podczas wykonywania obowiązków domowych, niezbędnym jest zaopiekowanie się naszą energią fizyczną.”

 

Agnieszka Żak, Learning Business Partner w Capgemini Polska

,,Myślę, że ten czas jest specyficzny – nowa rola rodzica vs. powrót do obowiązków zawodowych. Nic nie jest tak ważne jak fakt, że masz wsparcie ze strony współpracowników i swojej firmy nawet w najbardziej kryzysowych sytuacjach jako rodzic. Cały proces wdrożenia, elastyczny i hybrydowy czas pracy pozwala mi pogodzić te dwie role na raz, a przy tym mieć czas na swój własny zawodowy rozwój”

 

Martyna Kowalska-Piedo, Talent Acquisition Specialists w Capgemini Polska

*Wszystkie cytowane badania pochodzą z publikacji ,,Macierzyństwo a aktywność zawodowa. Raport z badania” przygotowanej przez Fundację Rodzic w mieście