Praktyki z rynku | Biedronka: zapewniamy codzienne wsparcie 81 000 pracowników i ich rodzinom

05.06.24
clock 5 min.
Biedronka

Biedronka to więcej niż pracodawca. Największa sieć handlowa w Polsce wspiera swoich pracowników od początku ich ścieżki zawodowej, a także dba o ich rodziny, co widoczne jest w ofercie wyjątkowych programów socjalnych. Dzięki holistycznej strategii Biedronka oferuje jeden z największych na rynku pakietów benefitów, który stale rozwija, odpowiadając i rozumiejąc zmieniające się potrzeby pracowników, trendy i sytuację gospodarczą. Ponad 92% pracowników Biedronki jest zadowolonych z oferowanych przez sieć programów wsparcia.

W tym artykule:
  1. Dlaczego dbamy o rodziny?
  2. Wakacje, paczki świąteczne, wyprawki
  3. Razem Zadbajmy o Zdrowie
  4. Wsparcie psychologiczne i doradztwo zawodowe

Dlaczego dbamy o rodziny?

Priorytetem i zobowiązaniem Biedronki jako pracodawcy jest dbanie o pracowników i ich rodziny. Bycie największym pracodawcą w Polsce to ogromna duma, ale także spore wyzwanie oraz zobowiązanie, dlatego organizacja stawia na konkretne, realne działania, inicjatywy i programy, które są fundamentem budowania marki pracodawcy. W Biedronce na programy wsparcia wydaje się rocznie 160 – 170 mln zł i jest to inwestycja, która pozwala docenić wkład i zaangażowanie zespołu Biedronki w sukces firmy. Pracownik może skorzystać ze wsparcia budżetu domowego m.in. w postaci zasileń e-kodów, pożyczek, zapomóg, pomocy finansowej na leczenie i rehabilitację. Dzieci otrzymują świadczenia w postaci paczek i wyprawek. Z myślą o pracownikach i ich rodzinach wprowadzono również program zniżek pracowniczych. Ponadto, firma oferuje stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, bez okresu próbnego, a także wychodzi naprzeciw rodzicom, którzy chcą wrócić do pracy, oferując możliwość podjęcia pracy w sklepie na część etatu (1/4, ½ czy ¾). Dzięki temu mogą oni dopasować grafik do swoich codziennych obowiązków. 

Wakacje, paczki świąteczne, wyprawki

Biedronka od lat dba i wspiera dzieci pracowników. Specjalnie dla młodszych pociech, sieć przygotowała szereg inicjatyw, które realizowane są co roku:

  • Wakacje z Biedronką – dofinansowanie do wyjazdów wakacyjnych dla dzieci pracowników w wieku rocznikowo 8 – 17 lat – wypoczynek letni dla dzieci pracowników z bogatym programem tematycznym i  rekreacyjnym, pełny atrakcji oraz ciekawych, edukacyjnych przygód. Z wyjazdów w roku 2023 skorzystało ponad 1000 dzieci pracowników sieci Biedronka.
  • Poczęstunki z okazji Dnia Dziecka – jednym z priorytetów Biedronki jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych, dlatego z okazji Dnia Dziecka, sieć przygotowuje różnorodne zestawy słodkich i jednocześnie zdrowych przekąsek.
  • Wyjątkowe paczki świąteczne dla pracowników i ich dzieci – każde dziecko naszego pracownika otrzymuje co roku paczkę świąteczną, podzieloną ze względu na wiek. Firma przygotowuje 4 rodzaje paczek dla dzieci w zależności od wieku (0-2 lata, 3-6 lat, 7-10 lat, 11-18 lat). W roku 2023 paczki otrzymało ponad 81 tysięcy pracowników i 80 tysięcy ich dzieci.
  • Wyprawki szkolne dla pierwszoklasistów – dzieci pracowników, które idą do pierwszej klasy otrzymują kompletną wyprawkę szkolną, w skład której wchodzi plecak oraz potrzebne przybory szkolne.
  • Wyprawka dla noworodka – witamy na świecie nowonarodzone dzieci pracowników. Rodzice otrzymują od Biedronki wyjątkową i praktyczną wyprawkę dla noworodka.
  • Mali Bohaterowie – pracownicy wychowujący dziecko z niepełnosprawnością otrzymują wsparcie finansowe m.in. na leczenie, rehabilitację, zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz turnusów rehabilitacyjnych dla swojej pociechy. Co roku pomoc trafia do kilkuset dzieci. Program jest wyrazem szczególnej troski o rodziny z problemem niepełnosprawności

Razem Zadbajmy o Zdrowie

Co roku, pracownicy Biedronki mogą wziąć udział w programie „Razem Zadbajmy o Zdrowie”, który wspiera ich profilaktykę zdrowotną. W tym roku w ramach programu każdy z pracowników ponownie będzie mógł skorzystać z bezpłatnych, specjalistycznych badań krwi o rynkowej wartości blisko 600 zł, m.in. sprawdzających markery nowotworowe. Co więcej, pracodawca umożliwia dokupienie w bardzo preferencyjnej cenie do 10 pakietów badań dla najbliższych. W ubiegłym roku, w ramach tej inicjatywy, przebadało się 33 tysiące pracowników firmy. 

Dodatkowo, w tym roku, dzięki ofercie specjalnej, pracownicy mogą przebadać całą rodzinę, kupując dodatkowe pakiety. Eksperci medyczni przygotowali zestawy badań dla dorosłych i dla dzieci, skupione na ocenie pracy hormonów, tarczycy, serca, nerek czy wątroby, oraz tych pomagających określić poziom wybranych markerów nowotworowych niezbędnych w diagnostyce onkologicznej. Otrzymane wyniki badań będzie można skonsultować z diagnostą. Biedronka umożliwia wszystkim uprawnionym pracownikom, w tym załogom sklepów, odbiór vouchera, by badanie krwi wykonać w wybranym punkcie diagnostycznym zlokalizowanym na terenie całej Polski. Natomiast pracownicy biur i centrów dystrybucyjnych mają możliwość wykonania badania w miejscu świadczenia pracy.

Wsparcie psychologiczne i doradztwo zawodowe

W marcu br. Biedronka zapewniła ponad 81 tysiącom zatrudnionych dostęp do wykwalifikowanej pomocy i wsparcia w wielu kluczowych obszarach życia codziennego, dzięki współpracy z platformą Mindgram. To najnowszy, z pakietu ponad 20 benefitów sieci, oferowanych pracownikom. Od tego momentu, pracownicy Biedronki nie muszą czekać w kolejkach na dostępne terminy specjalistów i martwić się o koszty. Profesjonalną pomoc i wsparcie m.in. w zakresie zdrowia psychicznego, well-beingu, kwestii prawnych i finansowych, ale też rozwoju zawodowego mogą uzyskać niemal od ręki, dzięki dostępowi do platformy. To odpowiedź sieci Biedronka, jako pracodawcy, na potrzeby swoich pracowników zgłoszone w trakcie ostatniego badania zaangażowania, w którym wskazali na znaczenie właśnie tych obszarów w swoim życiu codziennym. Z powyższych, profesjonalnych usług mogą korzystać wszyscy pracownicy Biedronki, bez względu na zajmowane stanowisko i miejsce zamieszkania, i co najważniejsze – bezpłatnie.

W Biedronce wspieramy rodziców od narodzin dziecka, oferując zestaw produktów przydatnych w opiece nad niemowlęciem. Kolejne niespodzianki czekające na dzieci to paczki świąteczne, paczki na dzień dziecka, w pełni wyposażony tornister dla pierwszoklasisty, wyjazdy wakacyjne. Program, z którego jestem najbardziej dumna to wsparcie dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, w którym współfinansujemy terapię, sprzęt rehabilitacyjny, turnusy rehabilitacyjne.”

 

Agnieszka Sokołowska

Dyrektorka ds. komunikacji wewnętrznej

EB i odpowiedzialności społecznej