Praktyki z rynku | ArcelorMittal Poland – stalowy gigant z prorodzinnym nastawieniem

13.06.24
clock 6 min.
ArcelorMittal Poland

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym stanowi jeden z najważniejszych tematów w kontekście dobrostanu pracowników i odpowiedzialności pracodawców. Firmy dbające o zrównoważony rozwój często proponują dodatkowe inicjatywy i programy dla całych rodzin, które wykraczają poza konwencjonalną aktywność. Dlatego w ArcelorMittal Poland wspieramy te obszary, które są istotne nie tylko dla samego pracownika, ale również jego rodziny – zdrowie i bezpieczeństwo w pracy.

W tym artykule:
  1. Dlaczego dbamy o rodziny?
  2. Fundacja Nasze Dzieci
  3. Bezpieczeństwo to nasz priorytet
  4. ArcelorMittal Park w Sosnowcu

Dlaczego dbamy o rodziny?

Jedna z podstawowych ambicji zrównoważonego rozwoju naszej firmy brzmi: „zapewnienie pracownikom bezpiecznego, zdrowego i przyjaznego środowiska pracy”. ArcelorMittal Poland stawia na budowanie trwałych relacji z pracownikami dbając o wysokie standardy w zakresie ich rozwoju, warunków pracy czy dobrostanu psychofizycznego. Ten ostatni jest ściśle powiązany z prywatną stroną życia, na którą olbrzymi wpływ ma rodzina.

Fundacja Nasze Dzieci

Przy ArcelorMittal Poland funkcjonuje Fundacja Nasze Dzieci, która działa na rzecz rozwoju i edukacji najmłodszych oraz prowadzi dwa przedszkola przyzakładowe – w Dąbrowie Górniczej i Krakowie, gdzie na zajęcia uczęszczają pociechy pracowników firmy. Placówki działają w niestandardowych godzinach, dzięki czemu pracownicy spółki mają możliwość pozostawiania dzieci pod opieką wykwalifikowanej kadry przedszkolnej, blisko miejsca pracy i w godzinach, które umożliwią łatwiejsze godzenie życia prywatnego z zawodowym.

Bezpieczeństwo to nasz priorytet

W ArcelorMittal Poland podkreślamy, że bezpieczeństwo to nasz absolutny priorytet – co przekłada się także na dobrostan pracowników i ich rodzin. Dlatego angażujemy się również we wsparcie lokalnych społeczności, które nie tylko stanowią otoczenie zakładów hutniczych, ale również obejmują interesy rodzin i przyjaciół naszych pracowników. Wraz z działającą przy firmie Fundacją Ochrony Zdrowia, od wielu lat wspieramy szpitale i placówki medyczne w naszym sąsiedztwie. W 2023 roku przekazaliśmy 1 188 000 zł darowizny, która pozwoliła zakupić nowoczesny mammograf, czyli sprzęt do wczesnego wykrywania, diagnozowania i leczenia nowotworów piersi. Maszyna trafiła do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii (ZCO) Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, gdzie diagnozowane mogą być także członkinie rodzin naszych pracowników.

W 2023 roku podczas corocznego Dnia Bezpieczeństwa w ArcelorMittal Poland, zorganizowaliśmy konkurs pt. „Moi rodzice są moimi bohaterami, bo pracują bezpiecznie”, którego celem było zainicjowanie pokoleniowej integracji rodzin na rzecz bezpiecznej pracy. Konkurs był przeznaczony dla dzieci i wnuków pracowników spółki, spółek zależnych i wykonawców, natomiast szerszą ideą było skłonienie starszego pokolenia, czyli rodziców i dziadków, do opowiedzenia dzieciom na czym polega bezpieczna praca i co robią, aby bezpiecznie i zdrowo wracać do domu.

ArcelorMittal Park w Sosnowcu

Jako sponsor tytularny ArcelorMittal Park w Sosnowcu, czyli kompleksu sportowego, na który składają się stadion piłkarski, hala sportowa i lodowisko, firma regularnie organizuje konkursy, w których pracownicy mogą wygrać bilety dla siebie i bliskich na wydarzenia sportowe. To świetna okazja, aby wziąć udział w wydarzeniach zarówno o zasięgu lokalnym, jak i międzynarodowym. Bilety dotyczą bowiem nie tylko meczów klubu piłkarskiego rozgrywającego mecze w Sosnowcu, ale również meczów koszykarskiej, siatkarskiej i hokejowej reprezentacji narodowej. W 2023 roku pracownicy mogli także wygrać bilety na mecze eliminacyjne do Ligi Mistrzów oraz mecze w fazie grupowej Ligi Europy, w których brał udział Raków Częstochowa.

Na stadionie zimowym należącym do kompleksu, rodziny pracowników ArcelorMittal Poland ponadto darmowo biorą udział w cyklicznie organizowanych „ślizgawkach”, podczas których całe rodziny mogą wspólnie rekreacyjnie jeździć na łyżwach.