Praca z pasją – kiedy pasja zaczyna wypalać?

30.10.23
clock 5 min.
Danuta Rocławska Danuta Rocławska

Pasja w pracy jest piękna, samo nagradzająca, nakręcająca … i może tez stać się pułapką postaci turbo dopalacza w wypaleniu. Dlaczego? Bo ułatwia nam zatracać granice pomiędzy pracą a życiem prywatnym oraz przekraczać własne granice. Krótko mówiąc, wszędzie tam gdzie jest stan długotrwałej asymetrii lub nierównowagi zaczyna się prędzej czy później dyskomfort. Konfucjusz jako autor popularnego cytatu „wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia” niestety nie miał racji. Jeden z uczestników mojego webinaru, na temat wypalenia, kiedy omawialiśmy sobie profil osób podatnych na wypalenie (ambitni i pełni pasji ludzi) skomentował tak: „Hmmm, już teraz wiem dlaczego pasja po łacinie oznacza … cierpienie!” Ale nie musi tak być. Jak korzystać ze swojej pasji, żeby to było z korzyścią dla naszego samopoczucia i efektów naszej pracy? Jak i czym równoważyć elementy pasji w pracy?

W tym artykule:
  1. Kiedy pasja pomaga
  2. Kiedy pasja wypala

Kiedy pasja pomaga

Jeżeli lubisz robić to, czym zajmujesz się w pracy to wiesz doskonale ile samo nagradzającej i samo napędzającej energii może dawać pasja, każdego dnia. Badania HBRP potwierdzają, że jeśli pasjonuje nas to, co robimy zawodowo to doświadczamy mniej stresu w pracy. Nasza kariera rozwija się lepiej, a my sami czujemy się spełnieni i szczęśliwi. Pracując z pasją jesteśmy teraz produktywnie, głównie dlatego, że częściej osiągamy stan przepływu, czyli flow.

Kiedy pasja wypala

Pasja w ciemnej odsłonie może stać się turbo dopalaczem wypalenia zawodowego. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy poświęcamy coraz więcej energii mentalnej na udoskonalenie efektu czy szukanie rozwiązań. To często wiąże się z coraz większym wysiłkiem wkładanym w zadania, w rezultacie zaś – z coraz większym zmęczeniem. Pasja powoduje, że trudniej nam „odangażować się” i odpuścić  nawet tak zwane sprawy beznadziejne. Kiedy pracujemy z poświęceniem jesteśmy skłonni przeznaczać na pracę więcej czasu i pracować także w czasie wolnym. Pasja sprawi także, że trudniej nam „wyłączyć” myślenie o zadaniach, nawet w czasie przeznaczonym na relaks i odpoczynek. W imię pasji także częściej odpuszczamy sprawiedliwe wynagrodzenie.

Pasja może także podbijać nasze wyobrażenia i oczekiwania o roli pracy w naszym życiu.

Jeden z badaczy wypalania C. Cherniss te mało realistyczne przekonania wobec pracy określa mianem mistycyzmu zawodowego. Idealistyczne oczekiwania mogą dotyczyć zarówno własnej roli  w miejscu pracy, znaczenia tego co robimy dla społeczeństwa jak i samego miejsca pracy. Duży wpływ na takie myślenie ma otoczenie społeczne, które nierzadko wywiera jakiś rodzaj presji co do konieczności odczuwania wyjątkowości pracy, jaką się wykonuje. Ten społeczny przekaz dotyczy także tego, że praca nie może służyć tylko zarabianiu pieniędzy, ale powinna być także drogą do rozwoju osobistego, a nawet jakiegoś większego spełnienia. To sprawia, że po pierwsze szukamy tej głębszej relacji z zadaniami, które wykonujemy, a po drugie czujemy się niekomfortowo, a nawet gorsi od innych w sytuacji, kiedy rzeczywistość nie odpowiada na te założenia. Tak jakby praca tylko dla pieniędzy była czymś gorszym.

Jak pracować w sposób zrównoważony i „eko”?

  • Uczyń z regeneracji i odpoczynku codzienny priorytet
  • Każdego dnia znajdź czas na reset i wytchnienie, zwłaszcza jeszcze Twoja praca wymaga kontaktu z innymi ludźmi
  • Staraj się rozgraniczać czas i przestrzeń pomiędzy pracą a innymi obszarami życia
  • Znajdź pasję poza pracą i pielęgnuj ją
  • Urealniaj od czasu do czasu swoje oczekiwania związane z tym, co chcesz osiągnąć na polu zawodowym
  • Po okresach większego wysiłku i zaangażowania pozwól sobie na całkowite odcięcie się od spraw zawodowych
  • „Odklejaj” własne etykiety na temat swojej roli w pracy.