Praktyki z rynku | LIDL: Razem z Rodzicami w Lidlu

05.06.24
clock 5 min.
Lidl Polska

Lidl nie ogranicza się jedynie do bycia miejscem pracy – to miejsce, gdzie troska o pracowników przekracza granice firmowych murów. Poprzez różnorodne inicjatywy i benefity, firma nie tylko okazuje dbałość o swoich pracowników, ale również stara się wspomagać w wyzwaniach pracujących rodziców. Każdy z blisko 26 0000 pracowników bez względu na stanowisko czy lokalizację może skorzystać z ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia NNW, prywatnej opieki medycznej, nauki języków obcych z e-tutor czy karty sportowej dla siebie i rodziny. Każdy rodzic, któremu w czasie trwania umowy urodziło się dziecko lub adoptował dziecko do 1. roku życia, otrzymuje Misia Szumisia oraz zasilenie karty Lidl. Dodatkowo, zapewniamy szkolny plecak z pełnym wyposażeniem dla pierwszoklasistów, wsparcie psychologiczne, prawne czy finansowe, a w okresie świątecznym aż 22 000 upominków trafia do dzieci naszych pracowników. Wiele z naszych inicjatyw, kampanii i projektów wspiera wartości rodzinne. Wierzymy, że jedno My znaczy więcej niż wiele ja.

W tym artykule:
  1. Dlaczego dbamy o rodziny?
  2. Dbamy o równość płacową kobiet i mężczyzn
  3. Kompleksowy Program Wsparcia Rodzicielstwa
  4. Chcemy uczestniczyć w przełomowych wydarzeniach z życia naszych pracowników

Dlaczego dbamy o rodziny?

Dbamy o rodziny, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że praca to tylko część życia naszych pracowników, a harmonia między życiem zawodowym a prywatnym ma ogromne znaczenia dla samopoczucia członków naszej lidlealnej rodziny.  Hasło przewodnie jednej z naszych kampanii, “Lidl praca na lata”, idealnie opisuje naszą strategię działania. Jako pracodawca chcemy budować długotrwałe relacje i współpracę poprzez towarzyszenie, celebrowanie i odpowiadanie na potrzeby pracowników w różnych etapach ich życia – w tym rodzicielstwie. Wspieranie rodziców to nasz priorytet, który wpisuje się w naszą filozofię działania jako firmy odpowiedzialnej społecznie i troszczącej się o swoich pracowników.

Dbamy o równość płacową kobiet i mężczyzn

W Lidlu wierzymy, że wartości, którymi kierujemy się w pracy, mają kluczowe znaczenie dla naszego dobrostanu i satysfakcji zawodowej. Wiele naszych działań i kampanii wspiera temat rodzicielstwa, jak wcześniej wspomniana inicjatywa „Praca na lata” czy Lidl „Fair pay” – gdzie dbamy o równość płacową kobiet i mężczyzn. 

Wartą podkreślenia jest również nasza najnowsza kampania, którą uruchomiliśmy w 2024 roku „Razem w Lidlu”. Nie tylko promuje ona świadome podejmowanie decyzji zawodowych, ale także kładzie nacisk na kulturę pracy opartą na szacunku i równości. Jednym z kluczowych tematów kampanii jest rodzicielstwo. W Lidl Polska pracuje ponad 19 tys. osób między 30 a 50 rokiem życia i wielu z nich łączy pracę z opieką nad dziećmi. W naszym procesie rekrutacji eliminujemy pytania o rodzicielstwo, co daje potencjalnym pracownikom pewność, że są oceniani wyłącznie na podstawie ich kompetencji. Projekt „Razem w Lidlu” podkreśla, że nie ma znaczenia, czy kobieta ma dzieci, czy planuje je mieć w przyszłości – każda decyzja rekrutacyjna opiera się wyłącznie na umiejętnościach i kwalifikacjach kandydatów. 

Macierzyństwo nie może być powodem do dyskryminacji w miejscu pracy, a kobiety powinny mieć równe szans na rozwój zawodowy bez względu na swoje plany rodzicielskie. Dlatego oferujemy szereg benefitów, w tym elastyczne godziny pracy i wsparcie dla rodzin, co pozwala pracownikom godzić życie zawodowe z rodzinnym bez stresu i obaw. Dzięki temu pracownicy mogą koncentrować się zarówno na karierze, jak i rodzinie.

Kompleksowy Program Wsparcia Rodzicielstwa

W Lidlu rozumiemy, że decyzja o powiększeniu rodziny to jeden z ważniejszych w życiu wyborów. Aby ułatwić powrót do pracy wszystkim osobom przebywającym na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, tacierzyńskich i wychowawczych, stworzyliśmy kompleksowy Program Wsparcia Rodzicielstwa. Jednym z kluczowych elementów tego programu jest formularz „Pozostańmy w kontakcie”. Dzięki niemu, za zgodą pracownika, przełożony może informować go o ważnych wydarzeniach w firmie, paczkach świątecznych dla dzieci, akcjach specjalnych czy przypomnieć o formalnościach takich jak e-Pit. Pozwala to rodzicom utrzymać więź i być na bieżąco z życiem firmy, nawet podczas nieobecności i tym samym bezproblemowo wrócić do pracy po dłuższej nieobecności. 

Dodatkowo, stworzyliśmy przewodnik dla przełożonych, który systematyzuje ich wiedzę i przygotowuje na wspieranie przebywających na urlopach rodzicielskich. Dzięki tej praktyce każdy pracownik otrzymuje odpowiednie wsparcie i niezbędne informacje. Opracowaliśmy również przewodnik w formie Q&A dla rodziców,w którym można znaleźć odpowiedzi na pytania związane z urlopem i powrotem do pracy. 

Jako organizacja zdajemy sobie sprawę, że rodzicielstwo to także wyzwania natury psychicznej, dlatego jako firma oferujemy bezpłatne konsultacje psychologiczne, prawne, finansowe dla pracowników i ich najbliższych. Ponadto, wewnątrz organizacji działa Osoba Zaufania, które wspiera pracowników w każdej życiowej trudności.

Chcemy, aby każda mama i każdy tata czuli się częścią naszego zespołu nawet podczas dłuższej nieobecności, ponieważ razem tworzymy #teamlidl, gdzie wartości rodzinne są na pierwszym miejscu. 

Chcemy uczestniczyć w przełomowych wydarzeniach z życia naszych pracowników

Jako pracodawca chcemy uczestniczyć w przełomowych wydarzeniach z życia naszych pracowników, jak narodziny dziecka czy rozpoczęcie nauki w szkole. Dlatego każdemu pracownikowi, któremu podczas trwania umowy urodziło się dziecko lub adoptował dziecko do 1 roku życia, może liczyć na przemiły upominek w postaci wyprawki dla maluszka.

Inną okazją, którą chcemy świętować z rodzicami jest rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Z tej okazji pierwszoklasista otrzymuje wyprawkę szkolną. Zawiera ona plecak lub tornister oraz wszystkie niezbędne przybory szkolne. 

Dodatkowo, każdego roku, w okolicach 6 grudnia, dzieci naszych pracowników otrzymują świąteczne paczki. Zawartość paczki dostosowana jest do wieku dziecka. Możliwość zapewnienia naszym pracownikom wsparcia na poszczególnych etapach życia, począwszy od narodzin dziecka, poprzez okres szkolny, aż po świąteczną radość daje nam jeszcze więcej na radość z życia.