Mama w domu – jak rozwijać się zawodowo

27.05.20
clock 6 min.
Joanna Sieradzka Joanna Sieradzka

Bycie rodzicem to ogromne wyzwanie, które nigdy się nie kończy. Po prostu zaskakują nas inne kłopoty. Jak w codziennym wirze czynności i obowiązków znaleźć czas na rozwój zawodowy, zwłaszcza gdy mama nie jest aktywna na rynku pracy? Podpowiadamy, gdzie szukać nowych szans i jak to wszystko zorganizować.

Mama to praca na pełen etat. Potrzeba do niej dużo cierpliwości, niesłabnącego zaangażowania, ogromnej wiedzy – zarówno z zakresu medycyny, jak i np. gatunków dinozaurów – i nadludzkiej wręcz podzielności uwagi. Zwłaszcza jeśli dzieci są małe, a ich mama nie pracuje zawodowo, wrażenie przytłoczenia rodzinnymi obowiązkami może być bardzo silne; powodować frustrację i lęk o przyszłość swojej ścieżki zawodowej. Czy to urlop macierzyński, czy wychowawczy, powrót do pracy po dłuższej przerwie może być trudny.

Zmieniające się realia, technologie czy prawo sprawiają, że trudno wrócić np. po roku przerwy i płynnie kontynuować swoje zadania. Dla niektórych kobiet powrót oznacza inne stanowisko, inną firmę lub nawet zupełnie inną ścieżkę zawodową, a urlop macierzyński to okazja do przewartościowania swoich celów i czasem spełnienia zawodowych marzeń czy rozpoczęcia własnego biznesu. Od czego zacząć? Proponujemy trzy kroki do zawodowego spełnienia.

Po pierwsze – zorganizuj czas i przestrzeń

O organizacji przestrzeni przy pracy z dziećmi pisaliśmy tutaj, a także tutaj – kilka z tych sposobów może znaleźć zastosowanie także przy organizacji samorozwoju zawodowego. Podstawą jest to, aby było Ci wygodnie. Jeśli wolisz działać z kanapy, z kubkiem herbaty – to tak właśnie zrób. Jeśli musisz siedzieć przy biurku – to też jest w porządku. Mamy mają ogromną moc przystosowywania się do danych nam warunków, więc na pewno znajdziesz rozwiązanie najlepsze dla siebie.

Oprócz własnego kąta mamom najtrudniej jest znaleźć czas na swoje aktywności. Ustal z partnerem czy dziadkami, w jakich godzinach i jakim zakresie mogą ci pomóc w przejęciu opieki nad dziećmi, może uda się zaangażować na kilka godzin w tygodniu nianię? Jeśli to możliwe, możesz pouczyć się, gdy dziecko śpi w dzień, o ile ma taki zwyczaj. Większą pociechę może zainteresować godzina bajek – maluch ogląda ulubione programy, a Ty znajdziesz chwilę dla siebie.

Niektóre mamy dzielą się opieką nad dziećmi z koleżankami i dzięki temu mogą mieć określony w tygodniu czas na naukę, a w inne dni przejąć pieczę nad ich dziećmi. Jeśli dziecko chodzi do szkoły, przedszkola lub żłobka, zorganizowanie sobie czasu może być nieco łatwiejsze.

Po drugie – znajdź kurs dla siebie

Nauka bez wychodzenia z domu to jedno z lepszych rozwiązań dla mam.

Poszczególne bloki szkolenia często kończą się zadaniami do wykonania, cały kurs – egzaminem online.

Przy okazji odświeżania CV, można skorzystać z naszych porad:

Warto pamiętać o dopisaniu wszelkich kursów do profesjonalnego profilu na LinkedIn czy GoldenLine.

Internet oferuje nam szeroki wachlarz kursów płatnych i zupełnie darmowych – ogranicza nas zatem głównie czas i zasobność portfela. Oferta jest jednak na tyle szeroka, że praktycznie każda mama znajdzie coś dla siebie. Poniżej kilka przykładów:

Akademia PARP (Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości) to cykl bezpłatnych kursów online z zakresu finansów, prawa, marketingu i zarządzania. Przygotowane przez ekspertów PARP są skierowane zarówno do osób prowadzących własny biznes, jak i odpowiedzialnych za poszczególne obszary działalności firmy. Po zakończeniu wszystkich lekcji w danym etapie uczestnik wypełnia test, a następnie może rozpocząć kolejny moduł.

Inne warte odwiedzenia miejsca to Google Internetowe Rewolucje, Coursera, Lynda.com, HubSpot Academy czy Centrum Edukacji SPNT.

Po trzecie – zostań profesjonalnym mamadżerem

Przy okazji podnoszenia kwalifikacji zawodowych warto wspomnieć także o kompetencjach miękkich, spośród których mamy na pewno docenią umiejętność zarządzania czasem: swoim, dzieci i całej rodziny. I nie chodzi tu o nieustającą kontrolę czy pracę po 24 h 7 dni w tygodniu, ale o mądre gospodarowanie zasobami i siłami, które mamy.

To wyznaczanie sobie realnych celów, umiejętne ich planowanie, a w efekcie większy spokój i poczucie kontroli. Chyba najbardziej znaną mamą, która jest jednocześnie ekspertką od planowania, jest Ola Budzyńska, czyli Pani Swojego Czasu. Oprócz szeregu kursów (także bezpłatnych) i narzędzi do planowania, stworzyła kurs Mama ma czas, gdzie można nabyć sporą dawkę wiedzy na temat planowania życia rodzinnego i… odpuszczania pewnych rzeczy.

Kursy Godzina Dla Siebie. Kamil i Justyna to pięć propozycji kursów psychologicznych, które pomogą w nabyciu umiejętności radzenia sobie z agresją dziecka czy z własnymi emocjami. Kursy kosztują 99 zł i w tej cenie mamy roczny dostęp do materiałów wideo. Wyjątkiem jest propozycja „Jak być rodzicem”, która kosztuje 399 lub 499 zł w zależności od wybranej opcji i jest bardzo rozbudowanym kursem z zakresu psychologii i wychowania. Kursy stworzył Kamil Nowak, twórca Blog Ojciec i nauczyciel, oraz Justyna Rokicka, psycholog z Godzina dla Siebie.

Powyższe zestawienie to tylko ułamek tego, co można znaleźć online w dziedzinie podnoszenia kompetencji nie tylko zawodowych, ale i tych z obszaru samorozwoju czy wychowania. Dzięki temu, nawet opiekując się dzieckiem w domu, mamy mają możliwość wygospodarowania nieco czasu na własną edukację, zdobycia nowych umiejętności, a także inwestycji w siebie, co w codziennym pędzie bywa nieocenionym doświadczeniem.