CV od A do Z, czyli jak stworzyć idealny życiorys zawodowy

29.01.20
clock 5 min.
Sabina Borejsza-Wysocka Sabina Borejsza-Wysocka

Profesjonalizm i przejrzystość dokumentu to podstawa, jednak to zbyt mało, żeby skutecznie zwrócić na siebie uwagę. Badania wykazują, że rekruterzy poświęcają ok. 6 sekund na analizę jednego CV, warto więc zastosować kilka dodatkowych zabiegów, które zwiększą szansę na udany proces rekrutacyjny.

Jeśli szukasz pracy, Twoim głównym celem jest zainteresowanie pracodawcy swoją osobą. CV jest często jedyną szansą na ukazanie zalet Twojej kandydatury. To ono decyduje o tym, czy zostaniesz zaproszony do kolejnego etapu rekrutacyjnego. Skrupulatne opisanie dotychczasowego doświadczenia może być niewystarczające. Warto więc pamiętać o kilku sposobach, które mogą zwiększyć szansę na udany proces rekrutacyjny.

1. Pierwsze wrażenie to podstawa

Oczywiście CV musi być przejrzyste, żeby przykuć oko rekrutera. Bardzo istotne jest to, żeby osoba analizująca dokument bez problemu znalazła informacje, które ją interesują. Dzięki temu chętniej poświęci więcej czasu na analizę treści. Na szczęście jest coraz więcej programów, które ułatwiają graficzne opracowanie życiorysu. Przykładem jest generator CV na stronie praca.olx.pl. Pozwala na dobór ciekawego formatu oraz podglądu zapisanych treści.

2. Szczegółowe dane vs trafne dane

Każdy z nas, aplikując do firmy, chciałby pokazać się z jak najlepszej strony. Dlatego często uwzględniamy w CV za dużo informacji. Wbrew pozorom nadmiar danych na Twój temat może negatywnie wpłynąć na ocenę aplikacji. Dokumenty powinny być przygotowane pod konkretne stanowisko. Rekruter, poszukując odpowiedniego kandydata, publikuje ogłoszenie zawierające informacje na temat najważniejszych dla firmy kompetencji. Dlatego tworząc CV, skoncentruj się głównie na tym doświadczeniu czy szkoleniach, które są dowodem na spełnianie określonych w ofercie wymagań. Pamiętaj, że dokładna analiza ogłoszenia jest pierwszym i kluczowym krokiem podczas pracy nad tworzeniem odpowiedniego życiorysu.

3. Doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu

Zdarza się, że nasze doświadczenie nie wskazuje jednoznacznie na to, że spełniamy wymagania wskazane w ofercie. Warto więc uzupełnić informacje na temat realizowanych przez nas dotychczas zadań, np. poprzez opisanie zakresu obowiązków. Trzeba jednak pamiętać, że taki opis powinien zawierać tylko konkretne informacje! Poniżej kilka przykładów:

 • zarządzanie pięcioosobowym zespołem;
 • wdrożenie systemu ATS w firmie;
 • obsługa 5 klientów zagranicznych (praca w języku francuskim).

Jeśli brakuje Ci doświadczenie, odsyłamy do kolejnego tekstu Autorki, w którym opisuje najważniejsze wskazówki w budowie CV dla osób rozpoczynających swoją karierę zawodową: Jak stworzyć CV bez doświadczenia

4. Nie tylko pracą człowiek żyje

CV ma jak najlepiej zobrazować naszą osobę i nasze osiągnięcia. Jeśli podejmujemy jakieś dodatkowe działania w celu rozwijania swoich kompetencji, je również warto uwzględnić w dokumencie. Zainteresowania to także ciekawa sekcja, która może działać na Twoją korzyść, jeśli wyróżni Cię spośród aplikujących. Jeśli masz nietuzinkowe zainteresowania i potrafisz o tym ciekawie opowiadać, to koniecznie uwzględnij to w swoim życiorysie.

W CV można zawrzeć takie elementy, jak:

 • dane kontaktowe;
 • zdjęcie – mimo że nie ma znaczenia pod kątem merytorycznym, to może przykuć oko rekrutera i spowodować, że nasza aplikacja przestanie być bezosobowa.
 • krótki opis kandydata;
 • doświadczenie;
 • wykształcenie, szkolenia kursy;
 • zainteresowania;
 • języki obce;
 • umiejętności (w tym znajomość konkretnych systemów);
 • link do swojej strony czy profilu (szczególnie jeśli są tam opinie naszych współpracowników);
 • linki do wyników pracy, jeśli są gdzieś dostępne;
 • klauzula o ochronie danych osobowych;
 • dodatkowe załączniki do CV (np. rekomendacje, certyfikaty, list motywacyjny).

O tym, które z powyższych elementów powinny być uzupełnione, decyduje przede wszystkim to, które najlepiej zaprezentują Twoje atuty. CV nie może być za długie (najlepiej, żeby zajmowało maksymalnie 2 strony), więc zawsze należy uwzględnić wyłącznie te sekcje, które pokażą pracodawcy, że posiadasz odpowiednie kompetencje. Co więcej, należy je zaprezentować tak, żeby udowodnić, że jest się odpowiednim kandydatem.

5. Poprawność językowa w CV

Ostatnim krokiem po stworzeniu CV powinno być jego dokładne przeanalizowanie pod kątem błędów ortograficznych czy literówek oraz dodanie klauzuli o ochronie danych osobowych. Większość firm, na etapie wypełniania formularza rekrutacyjnego, wymaga wyrażenia przez kandydatów zgody na przetwarzanie ich danych osobowych. Warto jednak taką klauzulę zawrzeć również w samym dokumencie, gdyż jej brak może spowodować, że nasza aplikacja nie będzie wzięta pod uwagę w procesie rekrutacji. Dokument powinien być również zapisany w odpowiednim formacie, najlepiej pdf.

Badania przeprowadzone przez The Ladders wykazują, że na analizę CV rekruter potrzebuje 6 sekund. To te sekundy decydują o tym, czy Twoja kandydatura zostanie wzięta pod uwagę i przejdziesz do kolejnego etapu rekrutacji. Stąd tak istotne jest to, żeby CV było profesjonalnie przygotowane. Warto więc poświęcić na nie trochę więcej czasu, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt.