5 rzeczy, o których należy pamiętać przygotowując CV

CV to odpowiedź na konkretne ogłoszenie

Błędem wielu osób poszukujących pracy jest stworzenie jednego CV i wysyłanie go na wszystkie interesujące ogłoszenia o pracę. CV powinno być dostosowywane do każdego ogłoszenia, na które kandydat chce odpowiedzieć. Warto mieć jeden, bardzo długi dokument, w którym rozpiszemy wszystkie stanowiska, kursy, zakresy obowiązków. A potem tylko go skracać dostosowując do wymagań opisanych w danym ogłoszeniu o pracę. 

Jednostronicowe CV to nie jest wymóg

To jeden z najczęściej powielanych mitów na temat CV, a tak naprawdę spokojnie może mieć dwie czy trzy strony. Nie długość tego dokumentu jest istotna, ale wartość zawartych w nim informacji. Innej długości jest CV wyższego szczebla menedżera, a inne osoby, która szuka pierwszej pełnoetatowej pracy po studiach. Weźmy na przykład wakacyjny wolontariat w trakcie studiów. W pierwszym przypadku nie ma potrzeby zamieszczania informacji na ten temat. A nawet jest to niewskazane. W drugim, gdy historia zatrudnienia i aktywności zawodowej jest dużo krótsza, warto tę informację umieścić. 

CV musi być czytelne

Chcąc zawrzeć w CV jak najwięcej informacji na jak najmniejszej powierzchni, kandydaci potrafią np. zmniejszyć czcionkę do rozmiaru 8. To nie jest dobra strategia. Podobnie, jak wybór czcionek, które są bardziej wymyślne czy skomplikowane, a przez to utrudniają rekruterowi ich rozczytanie. Przygotowując CV, pamiętaj o tym, że celem z jednej strony jest przyciągnięcie uwagi rekrutera, ale raczej nie ze względu na frustrację, bo czcionka jest za mała lub dłuższą chwilę zajmuje jej rozczytanie. Według różnych badań rekruter poświęca na jedno CV od 10 do 30 sekund. To niewiele czasu, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Nie warto go marnować. 

Struktura CV ma znaczenie

Przygotowując CV, stosujemy zasadę odwróconej chronologii. Najwyżej powinno znaleźć się ostatnie miejsce pracy. Nie warto rezygnować z zakresu obowiązków. To samo stanowisko w dwóch różnych organizacjach może się diametralnie różnić, jeśli chodzi o zakres zadań i odpowiedzialności. Podobnie z wykształceniem oraz odbytymi szkoleniami i kursami. Aby przyciągnąć uwagę rekrutera warto też zamieścić w CV 2-3 zdania biogramu. Najlepiej, żeby znalazł się na samej górze, w dobrze widocznym miejscu.

Przykładowy biogram może brzmieć tak: 

Jestem księgową specjalizującą się w spółdzielniach mieszkaniowych, w których pracuje od ponad 20 lat. W księgowości fascynuje mnie różnorodność zagadnień, które trzeba rozwiązać. 

Warto też zwrócić uwagę na sposób opisywania znajomości języków obcych. Opisując poziom swojego języka jako np. komunikatywny nie dajemy rekruterowi wiedzy na temat naszej znajomości danego języka. Osoba, która potrafi się porozumieć w sklepie może znać język na zupełnie innym poziomie niż osoba, która może przeprowadzić w tym języku rozmowę z klientem biznesowym. Najlepiej skorzystać ze skali Rady Europy, czyli poziomy od A1 do C2. W internecie jest wiele bezpłatnych testów, dzięki którym może sprawdzić poziom znajomości języka. 

Profil na Linkedinie. Dobry suplement do CV

Dobrym pomysłem może być też zamieszczenie w CV linku do profilu na Linkedinie. Tworzenie takiego profilu jest bardzo podobne do procesu kreowania CV. Jednak ze względu na swoją formę może być pełniejszą formą przedstawienia naszej kandydatury. Poza tym, dzięki aktywności na Linkedinie można śledzić działania potencjalnych pracodawców, nawiązywać kontakty z rekruterami i prowadzić wirtualny networking.