Jeśli nie masz wcale, bądź masz niewielkie doświadczenie zawodowe, napisanie CV, które wyróżni cię wśród kandydatów, może wydawać się trudnym do zrealizowania wyzwaniem. Istnieje jednak parę trików, które spowodują, że twoja kandydatura będzie wyglądała (mimo braku doświadczenia zawodowego) profesjonalnie.

1. Wybierz odpowiedni szablon CV

W internecie dostępnych jest wiele szablonów CV. Większość z nich koncentruje się na sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego, gdyż jest to najważniejszy element CV. Jeśli jednak nie ma się takiego doświadczenia, warto wybrać szablony, które podkreślają znaczenie innych elementów i zaczynają się, np. od profilu zawodowego.

2. Zaprezentuj swój profil zawodowy

W tej części CV możesz zaprezentować w ciekawy sposób swoją osobę – napisać kim jesteś, jakie masz ambicje i umiejętności. Oczywiście tekst nie powinien przekraczać kilku zdań. Im więcej treści, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że rekruter poświęci czas na analizę tego elementu CV.

3. Skoncentruj się na doświadczeniu niezawodowym

Bardzo ważne jest, żeby pokazać w CV swoje osiągnięcia, jak i doświadczenie (niekoniecznie zawodowe), które udało nam się dotychczas zdobyć. Dlatego w trakcie tworzenia dokumentów aplikacyjnych zastanów się czy:

  • jesteś/byłeś członkiem organizacji non profit;
  • udzielałeś się w organizacjach studenckich, kołach zainteresowań;
  • realizowałeś pracę wakacyjną;
  • realizowałeś praktyki/staże;
  • zdobyłeś w inny, nieformalny sposób doświadczenie, które mógłbyś wykorzystać na stanowisku, na które aplikujesz.
    Pamiętaj, żeby w tej sekcji uwzględnić doświadczenie i umiejętności, które pomogą Ci w realizacji obowiązków na stanowisku, o które się ubiegasz.

4. Uwzględnij swoje największe atuty

W CV można uwzględnić również takie sekcje, jak np.: edukacja, języki obce, umiejętności, hobby. Jeśli, w którejś z tych sekcji zamieścisz informacje przykuwające oko, rekruterzy na pewno chętniej się z Tobą skontaktują. Wbrew pozorom nietypowe hobby może zadecydować o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną czy też nie.

5. Dołączenie referencji

Dzięki dołączeniu do CV referencji pracodawca będzie wiedział, że może ufać danym zawartym w dokumencie. W ten sposób zbudujesz wizerunek kandydata godnego zaufania.

O budowaniu CV więcej przeczytasz w artykule: CV od A do Z, czyli jak stworzyć idealny życiorys zawodowy.