Jak przygotować onboarding osoby z niepełnosprawnością?

05.02.25
clock 8 min.
Jak przygotować onboarding osoby z niepełnosprawnością?
Wielu pracodawców nie rekrutuje osób z niepełnosprawnościami. Obawiają się specjalnych potrzeb czy wymagań oraz konieczności odpowiedniego przystosowania miejsca pracy. Czy słusznie? Czy zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością zawsze jest dużym wyzwaniem i wymaga kosztownych przygotowań? W tym artykule:
W tym artykule:
  1. Wprowadzenie – o webinarze
  2. Tematy omówione podczas webinaru
  3. Obejrzyj webinar
  4. Materiały do pobrania
  5. O prowadzących – Agata Robińska i Marta Pigla

Wprowadzenie – o webinarze

Tak, jak nie każda niepełnosprawność jest widoczna na pierwszy rzut oka, tak też nie każdy pracownik z niepełnosprawnością wymaga specjalnych udogodnień. Dla pracodawcy oznacza to, że nie każdy pracownik OzN będzie potrzebował podjazdu dla wózków i dostosowania toalety. W wielu przypadkach otwartość na cudze potrzeby i elastyczne podejście wystarczy, by stworzyć pracownikom inkluzywną przestrzeń.

Tematy omówione podczas webinaru

Podczas webinaru omówione zostały konkretne przykłady stanowisk, które zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prelegentki przypominają, że OzN to często pracownicy z kompetencjami, z których nie warto rezygnować tylko ze względu na swoje obawy. Opowiadają o przygotowywaniu onboardingu osób z niepełnosprawnościami oraz dzielą się własnymi doświadczeniami, które mogą mieć przełożenie na działalność wielu przedsiębiorstw.

Obejrzyj webinar

Materiały do pobrania

O prowadzących – Agata Robińska i Marta Pigla

Marta Pigla
Z wykształcenia psycholożka, zawodowo HR-owiec z 10-letnim stażem.
Działa pod marką własną Growth Care. Specjalizuje się obszarze HR-u procesowego, ze szczególnym naciskiem na rekrutację, EB, komunikację. Pasjonatka społecznej odpowiedzialności biznesu, asesorka i coach kariery. Na co dzień pracuje zarówno z biznesem, klientami indywidualnymi, jak i w trzecim sektorze, odpowiadając za działania EB-owe i rekrutacyjne w Fundacji TAKpełnosprawni.
Marta jest propagatorem holistycznego podejścia do rozwoju i społecznikiem. Wierzy w koncepcję uczenia się przez całe życie i promuje ścieżki karier o pozytywnym wpływie.

Agata Robińska
Prezeska i fundatorka Fundacji TAKpełnosprawni, która promuje kompleksowe podejście do zatrudniania i włączania osób z niepełnosprawnościami w polskich firmach. Prowadzona przez nią fundacja jest jedynym reprezentantem na Polskę międzynarodowej organizacji ILO Global Business and Disability Network. Autorka raportów „Pracodawca na TAK” popularyzujących holistyczne podejście do zarządzania tematem różnorodności pod kątem sprawności. Ekspertka Diversity IN Check oraz jurorka Nagrody Karta Różnorodności Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Posiadaczka tytułów Certified Diversity Professional (CDP)® i Certified International Professional Trainer®. Orędowniczka hasła „nie ma różnorodności bez niepełnosprawności”.