Co powinno zawierać CV osób po 50. roku życia?

Poszukiwanie pracy po 50 roku życia wydaje Ci się wyzwaniem? Na rynku funkcjonuje przekonanie, że starsi pracownicy są niechętnie zatrudniani przez pracodawców. O ile szkodliwe stereotypy o Silversach cały czas występują, to doświadczenie zawodowe i życiowe kandydatów po 50 roku życia są nieocenione w wielu branżach. Swoje szanse na zatrudnienie możesz zwiększyć, odpowiednio angażując się w przygotowanie do rekrutacji. Jednym z najważniejszych punktów jest dobry życiorys. 

Curriculum vitae składa się w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Aplikacja to Twoja wizytówka, dlatego trzeba się zaangażować w jego przygotowanie. W przypadku przedstawicieli pokolenia Silver CV co do zasady ma podobny układ jak u młodszych pracowników. Istnieją jednak elementy, do których warto przyłożyć szczególną uwagę. Co powinno znaleźć się w CV po 50 roku życia? 

Oprócz tak oczywistych kwestii, jak dane osobowe, czyli przede wszystkim imię, nazwisko oraz numer kontaktowy czy klauzula o przetwarzaniu danych osobowych, w życiorysie osoby po 50 roku życia trzeba opisać doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz wykształcenie. 

Pamiętaj, że dla pracodawcy ważniejsza będzie Twoja dotychczasowa historia zatrudnienia niż nazwa ukończonego liceum. Ogranicz się więc do wskazania ukończonych studiów. Jeśli pracowałeś w wielu miejscach, w CV skup się na tych, które są najbardziej powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Dobrze przemyśl zawartość sekcji z umiejętnościami. Warto ją podzielić na kompetencje twarde i miękkie. Ich zestawienie ma pokazać pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko. 

Co napisać o sobie w CV? Jeśli chcesz dać się bliżej poznać potencjalnemu pracodawcy już na etapie składania dokumentów rekrutacyjnych, zamieść w swoim życiorysie sekcję z zainteresowaniami. Uzupełnij ją szczerze, jednak pamiętaj, aby być jak najbardziej rzeczowym. Złe wrażenie robią zainteresowania powszechne, które niczym się nie wyróżniają. Oryginalne lub jasno sprecyzowane pasje zwiększają szanse, że Twoje CV zostanie zapamiętane.

Jak napisać profil zawodowy i dlaczego warto go zamieścić?

Prawidłowe CV po 50 roku życia powinno zawierać dobrze napisany profil zawodowy. Dlaczego to takie ważne? 

W ten sposób możesz zainteresować pracodawcę i przekonać go do swojej kandydatury. Profil zawodowy – obok celów zawodowych – jest częścią podsumowania zawodowego. Umieszcza się go na początku życiorysu. Opis warto ograniczyć do kilku zdań. 

Krótko wskaż, jakie masz wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Podaj swoje najważniejsze osiągnięcia z punktu widzenia oferty, na którą aplikujesz. Podkreśl, jaki jest Twój cel zawodowy i jakiej pracy szukasz. Możesz też zasugerować, co zyska przedsiębiorstwo, jeśli dołączysz do zespołu.

Jak napisać dobre CV, aby wyeksponować największe zalety kandydata?

Myślisz, że wiesz, jak pisze się CV? To wcale nie takie proste. Każdy może przygotować życiorys, jednak stworzenie CV, które wyróżni się na tle pozostałych kandydatów, to prawdziwa sztuka. 

Pamiętaj, aby pisać rzeczowo. Rekruterzy nie mają czasu przeglądać wielostronicowych dokumentów. Zdecydowanie lepiej ograniczyć się do jednej, maksymalnie dwóch stron. Bogata kariera nie oznacza, że w CV musisz szczegółowo opisać wszystkie jej etapy. Wystarczy, że skupisz się na tych najważniejszych pod kątem stanowiska pracy, na które aplikujesz. 

Podziel życiorys na sekcje i jasno je od siebie oddziel. Unikaj długich opisów. Zamiast tego umieszczaj krótkie, treściwe punkty. Jeśli chcesz wyeksponować swoje najważniejsze zalety, zamieść je w pierwszej części CV. Kluczowe informacje możesz pogrubić. 

Praca dla osób po 50 roku życia wymaga od kandydata profesjonalizmu. Pokaż, że jesteś rzeczowy i dokładny, konstruując CV w przemyślany sposób i dopasuj je do oferty, na którą aplikujesz. W ten sposób udowodnisz, że zależy Ci na zatrudnieniu i masz wysoką motywację. 

W jaki sposób opisać kompetencje miękkie i twarde?

W CV po 50 roku życia warto skupić się nie tylko na kompetencjach twardych, ale również wskazać swoje najważniejsze kompetencje miękkie. 

Kompetencje twarde to umiejętności, które da się wymierzyć. Chodzi przede wszystkim o kompetencje zawodowe, czyli potrzebne do wykonywania danej pracy. Kompetencje miękkie to z kolei cechy osobiste, które determinują, jakim będziesz pracownikiem i jak odnajdziesz się w zespole. 

Sekcję z umiejętnościami umieść w głównej części CV, tak aby zwiększyć szanse, że zostanie zauważona przez potencjalnego pracodawcę. Spróbuj dopasować kompetencje do konkretnej oferty. W ten sposób pokażesz, że jesteś odpowiednim kandydatem i nie rozsyłasz masowo CV. Postaw na szczerość, ale jednocześnie staraj się być dokładny i oryginalny. Unikaj sztampowych umiejętności, które w CV umieszcza każdy kandydat (np. znajomość pakietu Office). Zamiast tego sprecyzuj, jak potrafisz wykorzystać swoje kompetencje (np. tworzenie tabel przestawnych w programie Microsoft Excel). Pamiętaj, że mądrze łącząc umiejętności z obu grup, zwiększasz swoje szanse na wymarzoną pracę po 50 roku życia. 

Zadbaj o estetykę CV

Oprócz oceny merytorycznej CV każdy rekruter – mniej albo bardziej świadomie – wyrabia sobie opinię o kandydacie na podstawie estetyki życiorysu. Z tego powodu zadbaj o wygląd dokumentu. 

Postaw na przejrzysty wzór w stonowanych kolorach. Wszystkie informacje powinny być dobrze widoczne i oddzielone od siebie. Dobierz odpowiednią czcionkę (unikaj tych bez polskich znaków) i stosuj ją konsekwentnie w całym dokumencie. Ustaw stałe odstępy między wierszami. Upewnij się, że wszystkie sekcje są równe. Kilka razy sprawdź, czy do życiorysu nie wkradły się błędy. 

Jakich błędów unikać w CV?

Wyjaśniając, jak przygotować CV, trzeba wspomnieć również o tym, jakich błędów należy unikać. To bardzo ważne, ponieważ nawet z pozoru niewinne niedociągnięcia mogą przekreślić Twoje szanse na wymarzoną pracę. 

CV po 50 roku życia – podstawowe błędy:

  • zbyt wiele informacji – życiorys powinien być rzeczowy i zawierać tylko te informacje, które są istotne pod kątem stanowiska, na które aplikujesz. Konstruując CV, postaw na umiar. 
  • błędy ortograficzne, brak estetyki – schludny i pozbawiony niedociągnięć dokument sprawi, że wypadniesz profesjonalnie w oczach rekruterów. Z tego powodu przed wysłaniem życiorysu kilka razy sprawdź, czy nie ma w nim błędów albo niedokładności. Oprócz kwestii merytorycznych sprawdź też formatowanie. 
  • brak konkretów – w CV po 50 roku życia powinny się znaleźć konkretne informacje o doświadczeniu zawodowym i kompetencjach. Rekruter nie będzie tracić czasu na poszukiwanie odpowiedzi na swoje wątpliwości i przez niedokładność ryzykujesz, że odrzuci Twoją aplikację. 
  • nieprofesjonalne zdjęcie – umieszczanie zdjęcia w życiorysie nie jest obowiązkowe. Zdecydowanie lepiej je pominąć niż wstawić np. selfie czy zdjęcie z wakacji. 
  • kłamstwo w CV – pamiętaj, że informacje podane w CV zostaną zweryfikowane w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później zostanie wykryte, dlatego w życiorysie najlepiej podawać tylko prawdziwe dane. 
  • zły format – wysyłając CV w złym formacie, ryzykujesz, że dokument nie wyświetli się poprawnie. Właśnie dlatego warto postawić na pewny plik pdf. 
  • pomięcie aktualnej klauzuli – nawet jeśli przygotujesz profesjonalne CV, ale zapomnisz o zamieszczeniu w dokumencie aktualnej klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych, pracodawca nie rozpatrzy Twojej aplikacji. Najlepiej umieścić ją na końcu życiorysu.

Dlaczego warto uruchomić sieć osobistych kontaktów przed rozsyłaniem CV?

Utrata pracy po 50 roku życia, brak docenienia w obecnej firmie czy potrzeba nowych wyzwań albo spróbowania swoich sił w nowej branży to tylko niektóre z powodów przygotowania CV. Oprócz stworzenia ciekawego życiorysu i przeglądania ogłoszeń o pracę warto też uruchomić sieć osobistych kontaktów. 

Przez lata budowania kariery z pewnością wyrobiłeś znajomości. Dzięki nawiązanym relacjom możesz uzyskać dostęp do ciekawych ofert pracy oraz wsparcie merytoryczne. Jeśli masz znajomych w branży, porozmawiaj z nimi i skonsultuj swoje plany. Sieć kontaktów to świetny sposób na zorientowanie się w sytuacji na rynku pracy. Dzięki odnowieniu znajomości możesz pozyskać informacje o ciekawych ofertach, a nawet skorzystać z systemu poleceń. 

Prawidłowe CV to podstawa sukcesu w trakcie poszukiwania pracy dla osób po 50 roku życia. Dobry życiorys pomoże wyróżnić się spośród grona kandydatów, pokazać swój profesjonalizm oraz przekazać najważniejsze mocne strony. Nie trać wiary we własne możliwości – szukanie pracy po 50-tce wcale nie musi trwać miesiącami. Korzystając z naszych porad, jak napisać dobre CV, zwiększasz swoje szanse na wymarzone stanowisko.