Praktyki z rynku | TME: Z radością witamy najmłodszych w #ekipieTME

05.06.24
clock 4 min.
Transfer Multisort Elektronik

Wyprawka dla malucha, dofinansowanie do żłobka, przedszkola, szkolnej wyprawki czy wyjazdów wakacyjnych. Benefity pozapłacowe to tylko część inicjatyw, jakie w Transfer Multisort Elektronik realizujemy, żeby wesprzeć naszych pracowników w ich najważniejszej życiowej roli. Roli rodzica. Dbamy o łagodne, ponowne wdrożenie do organizacji po przerwie związanej z urlopem rodzicielskim, a wśród aktywności kierowanych do #ekipyTME nie brakuje rodzinnych pikników czy wspólnych obchodów świąt Bożego Narodzenia.

W tym artykule:
  1. Dlaczego dbamy o rodziny?
  2. Welcome on board... again!
  3. TME rodzinnie po godzinach
  4. Benefity dla najsłodszych w #ekipieTME

Dlaczego dbamy o rodziny?

W #ekipieTME zawsze z radością witamy nowych członków – tak kandydatów stających się naszymi pracownikami, jak i pracowników stających się rodzicami oraz najmłodszych członków ich rodzin. Z okresem planowania, oczekiwania i w końcu powiększania się rodziny wiąże się wiele wyzwań, niepewności, emocji. Jako firma rodzinna wiemy, jak ważna jest rodzina, jaka płynie z niej moc. Rozumiemy i wspieramy rodzinne wartości, dlatego staramy się ułatwiać pracownikom wejście w nową rolę i wspierać ich w rodzicielskiej drodze.

Welcome on board... again!

Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim? W TME zdajemy sobie sprawę z tego, że dla wielu stanowi wyzwanie nie mniejsze, niż podjęcie nowej pracy, a nawet pierwszej pracy w życiu. Szczególnie pierwszorazowi rodzice mierzą się z całkiem nową, nieznaną sobie rzeczywistością. Dlatego wprowadziliśmy działania, które mają na celu zminimalizowanie stresu związanego z powrotem do obowiązków zawodowych. Wracający do organizacji rodzic uczestniczy w procesie onboardingu – takim samym, jaki kierujemy do naszych nowych pracowników. Zaczyna od dwóch dni szkoleń wewnętrznych, podczas których zapoznaje się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi firmy. Dowiaduje się, co zmieniło się pod jej/go nieobecność, przypomina sobie wszystkie najważniejsze procesy, załatwia wszelkie sprawy kadrowe… i może w ciszy i spokoju napić się ciepłej, aromatycznej kawy 😊, a także zjeść obiad na tarasie z kojącym widokiem na zielone łąki i pasące się na nich owce (nie, nasza firma nie jest zlokalizowana u podnóży Tatr, takie atrakcje zapewnia nam Centrum Logistyczne w Rzgowie, w którym odbywa się onboarding). 

fot. Magdalena Zielińska

Kolejne dni wdrożenia odbywają się już w obrębie działu czy zespołu, do którego pracownik-rodzic wraca. To czas, w którym, w swobodnej atmosferze, ma okazję porozmawiać z przełożonym i zapoznać się z aktualnie realizowanymi w dziale zadaniami. Wracający do TME rodzic, podobnie jak każda świeżo zatrudniona osoba, otrzymuje wsparcie „buddy’ego”, czyli współpracownika, który w sposób bezpośredni pomaga wdrożyć się w poszczególne procesy. Odpowiada na pojawiające się pytania i wskazuje drogę do firmowej kuchni, działu kadr czy sali konferencyjnej. Jeśli w zespole, pod nieobecność wracającego pracownika, zaszły zmiany personalne, oferujemy możliwość wzięcia udziału w warsztacie integracyjnym przygotowanym przez nasz wewnętrzny dział Szkoleń i Rozwoju Osobistego, którego celem jest budowanie przyjaznej atmosfery zrozumienia i wsparcia, z uwzględnieniem potrzeb i indywidualnych preferencji każdego z członków zespołu, co w rezultacie ma przełożyć się na zapewnienie jak najwyższego komfortu pracy i optymalizacji procesów związanych z realizowaniem obowiązków zawodowych. 

TME rodzinnie po godzinach

TME pojawiło się na rynku ponad 30 lat temu. Początki były bardzo kameralne, pracowników niewielu, wszyscy się znali. Często wspólnie spędzali ze sobą czas także po pracy, nierzadko w gronie całych rodzin. Każdego roku nasze szeregi zasilają kolejni pracownicy, a dziś #ekipaTME liczy już ponad 1500 osób. W dalszym ciągu bardzo lubimy wspólnie spędzać czas, także tak, jak to bywało kiedyś – przy grillu, wspólnej zabawie, na świeżym powietrzu. Przynajmniej raz w roku staramy się organizować ogólnofirmowe wydarzenia w formie pikniku rodzinnego. Najczęściej z okazji dnia dziecka, ale nie tylko. Wydarzenia te kierujemy do naszych pracowników i ich najbliższych, starając się zapewnić atrakcje dla uczestników w przedziale wiekowym 0-99+. Dmuchańce, piana party, wspólne robienie zdrowych koktajli, warsztaty ekologiczne – to tylko niektóre atrakcje, na jakie liczyć mogą nasi pracownicy, pojawiając się całymi rodzinami na firmowych wydarzeniach. 

Od samego początku istnienia TME dla dzieci pracowników organizowane są także świąteczne spotkania z Mikołajem, a Zarząd dofinansowuje prezenty świąteczne zarówno pracownikom, jak i ich dzieciom. Bardzo cieszy nas fakt, że możemy uczestniczyć w tworzeniu radosnych, rodzinnych wspomnień. Planując i przygotowując rodzinne wydarzenia, kierujemy się przekonaniem, że najcenniejsze, co możesz podarować drugiej osobie, to wspólnie spędzony czas. 

Benefity dla najsłodszych w #ekipieTME

W pakiecie inicjatyw wspierających rodziców nie mogło oczywiście zabraknąć klasycznych benefitów pozapłacowych realizowanych w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wśród tych oferowanych w TME znajdziemy kilka, które dotyczą rodziców dzieci w różnym wieku. Świeżo upieczeni rodzice najsłodszych w #ekipieTME otrzymują wyprawkę noworodkową, w której znajdą wszystkie najpotrzebniejsze przybory od pierwszych dni życia – pieluchy, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt, ręczniczek, zabawki, a także personalizowane body z wizerunkiem naszego firmowego brand hero, Robota Jędrka. 

Pracujący u nas rodzice mogą liczyć na wsparcie także w kolejnych etapach rozwoju swoich pociech. TME oferuje dofinansowania do pobytu dziecka w placówkach takich jak żłobek czy przedszkole, rodzice mogą skorzystać również z pomocy przy zakupie wyprawki szkolnej w ramach benefitu „Witaj szkoło”. Z „wakacji pod gruszą” skorzystają nie tylko nasi pracownicy, ale także ich dzieci, które uzyskają dodatkowe fundusze w ramach dofinansowania do zorganizowanego wypoczynku letniego. 

TME reaguje też na bieżące potrzeby pracowników i ich dzieci, np. na sytuacje kryzysowe wywołane zewnętrznymi czynnikami. Jako przykład takich działań możemy wskazać zorganizowanie całodziennej opieki nad dziećmi naszych pracowników w siedzibie firmy podczas strajku nauczycieli w 2019 roku. Dzieci, spędzając czas pod opieką wykwalifikowanych opiekunów, korzystały z szeregu atrakcji, zabaw i warsztatów, np. z zakresu pierwszej pomocy, podczas gdy ich rodzice ze spokojną głową mogli realizować obowiązki zawodowe. Podobnie, podczas gdy zaczęła się pandemia COVID-19, uruchomiliśmy wewnętrzną wypożyczalnię laptopów, by umożliwić dzieciom naszych pracowników uczestnictwo w lekcjach on-line.

Zdjęcia pochodzą z archiwum TME, wykonali je Magdalena Zielińska, Paulina Kordala oraz Radosław Żydowicz.

„Powrót do pracy po macierzyńskiej przerwie był dla mnie stresujący… ale też ekscytujący. Stres wiązał się głównie z organizacją czasu własnego, bo jeśli chodzi o obszary zawodowe, czułam się w pełni „zaopiekowana” i spokojna. Wiedziałam, że pracodawca, mój zespół, moje stanowisko, czekają na mnie i – mimo że wiele zmieniło się podczas prawie dwóch lat nieobecności – ponowne wdrożenie będzie przyjemnym doświadczeniem. Nie pomyliłam się!”

 

Magda Gołowkin-Jaśkiewicz, starszy specjalista ds. komunikacji i EB