Dlaczego integracja pracowników jest tak ważna?
Wbrew pozorom impreza firmowa to nie jest moda z ostatnich lat. Spotkania dla załogi były też organizowane w czasach PRL-u. Wtedy popularne były wycieczki dla pracowników – organizowane nawet za granicę oraz zabawy choinkowe dla dzieci. Choć w tamtych czasach motywacja do przygotowywania takich imprez była inna, to i tak dawały one możliwość lepszego poznania się, wzmacniała relacje, poprawiała komunikację między pracownikami.
Dzisiejsi pracodawcy podchodzą do imprez integracyjnych w bardziej przemyślany sposób, inne są też realia i oczekiwania pracowników. Co dają imprezy dla firm:
- Poprawę jakości pracy zespołowej – spotkania w grupach, noclegi w pokojach wieloosobowych oraz wspólne posiłki sprzyjają lepszemu poznaniu się na gruncie prywatnym. Jak wiadomo, zgrany zespół mający do siebie zaufanie pracuje efektywniej i wydajniej, zatem szybciej osiągnie sukces.
- Poprawę stosunków na linii przełożony-pracownik. Spotkania poza pracą są dobrą okazją do załagodzenia napięć i wyjaśniania nieporozumień. Szef ma okazję w przyjacielskiej atmosferze porozmawiać z podwładnym i rozwiązać problem.
- Motywację – w firmach, gdzie często są organizowane wyjścia albo eventy w biurze, wytwarza się luźna atmosfera. Ludzie mają okazję odpocząć i swobodnie porozmawiać. Dzięki temu chętniej przychodzą do pracy i nie myślą tak często o zmianie pracodawcy.
Z kolei dla pracowników jest to dodatkowy bonus od pracodawcy. Przykładowo wyjazdowe szkolenia rozwijają kompetencje zawodowe i jednocześnie pozwalają na odpoczynek w nowym miejscu. Zajęcia sportowe dodają energii i motywują do pracy. Poza tym w trakcie imprezy integracyjnej każdy ma okazje porozmawiać z każdym: z kierownikiem z innego działu, prezesem albo kolegą pracującym kilka pięter niżej. W ten sposób można dowiedzieć się, jak funkcjonuje firma, jakie ma cele i co robią inne działy.
Pomysły na integrację firmową
Aby spotkanie integracyjne były efektywne i za zamierzone cele długotrwałe miejsce, jak i aktywności powinny być dostosowane do załogi: ich wieku, wykształcenia, wykonywanych obowiązków oraz płci. Inne zajęcia będą atrakcyjne dla starszych pracowników, którzy pracują zwykle przy biurku, a inne dla młodych informatyków albo magazynierów. Nie wszystkie kobiety też z chęcią wezmą udział w zabawach sprawnościowych albo siłowych, a mężczyźni w kulinarnych.
Stąd tak ważne jest zbadanie potrzeb załogi, aby zorientować, jakie mają oczekiwania co do imprezy pracowniczej. W tym celu można przygotować ankietę – wygrywa pomysł, który zdobył najwięcej głosów. Takie rozwiązanie też przynosi dodatkowe korzyści: pracownicy czują, że pracodawca liczy się z ich zdaniem, a zatem są ważnym elementem firmy. To sprzyja poczuciu przynależności i lojalności wobec pracodawcy.
Warsztaty kulinarne
Gotowanie i pieczenie za sprawa popularnych programów telewizyjnych od kilku lat jest bardzo modne. Ludzie chętnie uczą się przyrządzania nowych potraw nie tylko z odległych krajów, ale i z tradycyjnej kuchni polskiej. Warsztaty kulinarne to dobry pomysł na wyjazd integracyjny w inny region kraju. Wtedy pracownicy poznają inną kulturę, ciekawostki związane z danym regionem i jednocześnie zdobywają nowe umiejętności. Dla podniesienia emocji można zorganizować konkurs na najlepsze ciasto albo najciekawszą dekorację talerza. Uczestnicy mogą pracować w zespołach albo samodzielnie. Pierwsza opcja wzmacnia relację i umiejętności pracy zespołowe, druga stawia na rywalizację. Event kończymy wspólnym posiłkiem.
Impreza firmowa z motywem przewodnim
Wiele firm organizuje wyjście integracyjne do klubów. Wtedy zwykle do dyspozycji zespołu jest cały obiekt. Najczęściej są to tematyczne eventy, np. w stylu Hollywood, Bollywood, glamour, lub związane z konkretnym filmem. W takim przypadku lokal jest odpowiednio udekorowany, a uczestników obowiązuje dress code. Dodatkową atrakcją będą np. konkurs na najciekawszy strój albo fotobudka. Zdjęcia z takiego wyjścia integracyjnego z pracy z pewnością będą długo krążyły wśród pracowników, wzbudzając uśmiech i miłe wspomnienia.
Gokarty
Jazda po torze gokartowym daje dużo emocji i adrenaliny. Wbrew pozorom kobiety też lubią samochody. Gokarty pozwalają rozpędzić się nawet do 60 km/h, a jeden nierozważny ruch może skończyć się uderzeniem w barierki z opon. Pojazdy nie mają biegów, a operuje się nimi za pomocą kierownicy oraz pedałów gazu i hamulca. Jazda po torze zajmuje kilka minut, więc załoga może dynamicznie się zmieniać. Dobrym pomysłem jest też mierzenie prędkości na każdym okrążeniu i przygotowanie nagrody niespodzianki dla najszybszego zawodnika.
Trampoliny
W parku trampolin dorośli ludzie mogą poczuć się jak dzieci. Na trampolinie można skakać, robić fikołki i przewracać się do woli. Jest to świetnie miejsce na wypuszczenie nadmiaru energii i uwolnienie stresu po zakończeniu np. ciężkiego projektu. Wspólna zabawa i odreagowanie pozwoli na rozpoczęcie ze świeżą głową nowych zadań.
Gra terenowa
Gry terenowe to gra zespołowa rozgrywanych w czasie rzeczywistym w terenie, np. w lesie, budynku, albo w mieście. Istnieje wiele rodzajów gier terenowych: zręcznościowe, siłowe, dydaktyczne. Najpopularniejszą, znaną wielu osobom z dzieciństwa to podchody. Polega ona na ukryciu przedmiotów w okolicy, a następnie zespoły złożone z kilku uczestników mają za zadanie je odnaleźć, znajdując po drodze wskazówki albo zadania do rozwiązania.
Na świeżym powietrzy można urządzić też zajęcia sportowo-rekreacyjne, np. zawody w przeciąganiu liny, siatkówkę plażową albo nordic walking.
Kręgle
Kręgielnia to dobre miejsce na integrację firmową, gdy za oknem jest brzydka pogoda. Można tam rywalizować grupowo i indywidualnie, a w przerwach przekąszać pizzę i popijać ją zimnymi napojami. Na kręglach zawsze jest zabawnie, a rywalizacja na torze przeplata się z pogawędkami.
Ognisko/grill/piknik
Co można robić na integracji? Ognisko a na nim piec kiełbaski lub urządzić piknik nad wodą albo w lesie. Pracownicy z pewnością docenią czas spędzony na świeżym powietrzu z dala od miejskiego zgiełku. Ognisko można urządzić np. na zakończenie gier terenowych a piknik może trwać w ich trakcie. Na integrację firmową tego typu można zaprosić pracowników wraz z rodzinami, co jeszcze bardziej zbliży wszystkich.
Wycieczka rowerowa
W naszym kraju powstały znakomite trasy rowerowe, zatem dlaczego by nie urządzić eventu integracyjnego dla firm na jednośladach. Można wybrać krótkie trasy po pobliskich lasach albo dłuższe kilkudniowe wypady. Obecnie nie ma problemu z wypożyczeniem rowerów klasycznych i elektrycznych dla osób o słabszej kondycji. Ruch, świeże powietrze to doskonały sposób na odpoczynek i pogłębienie relacji dla całego zespołu.
Zwiedzanie winiarni, browaru lub destylarni połączone z degustacją
Mało kto miał okazję zobaczyć, jak wytwarzana jest wódka, piwo albo wino. A ponieważ w naszym kraju mamy winnice i browary, warto skorzystać z ich gościnności. Winnice w zależności od pory roku oferują warsztaty z produkcji wina, gdzie można nie tylko spróbować trunków, ale i dowiedzieć się o uprawie, zbiorach i metodach wytwarzania wina. Event w takim miejscu z pewnością pozostanie we wspomnieniach na długo.
Zwiedzanie nieznanych miejsc w mieście
Każda miejscowość skrywa jakieś tajemnice. Zwiedzanie miasta nocą z pochodniami albo odkrywanie zapomnianych zakamarków to kolejny pomysł na wyjście integracyjne z pracy.
Uczestnictwo w akcjach dobroczynnych
Zbiórki charytatywne w firmach istnieją od dawna. Akcje można połączyć z integracją firmową. Na przykład urządzić bal a na nim aukcję przyniesionych przez pracowników przedmiotów albo zorganizować wspólne przygotowywanie posiłków dla potrzebujących. Miłośnicy zwierząt mogą zespołowo wspomóc schroniska – np. wychodząc ze zwierzętami na spacery. Wspólny cel łączy ludzi, a jeśli do tego wspomoże potrzebujących, akcja nabierze dodatkowej wartości etycznej.
Szkolenie wyjazdowe
Najczęściej wyjazd integracyjny łączony jest ze szkoleniem. W ten sposób scala się dwa cele: pracownicy podnoszą swoje kwalifikacje oraz spędzają w luźnej atmosferze i w ciekawym miejscu wspólnie czas.
Firmowy wyjazd integracyjny – gdzie warto się udać?
Miejsce na imprezy integracyjne powinno być dostosowane do wielkości grupy i przewidzianych atrakcji. Warto wybierać takie na uboczu, w spokojnej okolicy np. nad akwenami, w górach albo w lasach. Pracownicy powinny poczuć się tam swobodnie, stąd najlepiej, aby w miarę możliwości, cały ośrodek był do dyspozycji grupy.
Dobrym rozwiązaniem jest wyjazd w inny region kraju, np. z Mazowsza w góry, z terenów blisko gór na Podlasie. Poznanie nowego regionu, jego kuchni i zwyczajów to dodatkowa atrakcja. Z tego powodu warto postawić na lokalizacje mniej popularne. Co więcej, ważne, aby w tym samym czasie w ośrodku gdzie organizujemy imprezę integracyjną, nie było podobnych wydarzeń. W innym przypadku musimy liczyć się z tym, że zespół będzie podglądał, co robią inni i komentował tamtejsze zabawy. A to już z pewnością spowoduje, że ludzie nie skupią się na swoich zadaniach.
Oczywiście wybór miejsca na integrację firmową w duże mierze zależy od budżetu przedsiębiorstwa. Czasem nie trzeba jechać daleko, aby znaleźć mało znaną i ciekawą lokalizację. Jednak nawet przy niewielkich finansach można zorganizować ciekawe scenariusza eventów.
Integracja w miejscu pracy
Najprostszym sposobem jest urządzenie integracji pracowników na terenie firmy. Wtedy unikamy problemów z wyborem terminu, dojazdami i noclegami. Poza tym łatwiej jest pracownikom znaleźć kilka godzin wolnego po pracy, niż wyjechać nawet na dwa dni. Na przykład rodzice małych dzieci nie zawsze są w stanie zorganizować dla nich opiekę. Dlatego wiele firm decyduje się na imprezy firmowe w zakładzie pracy.
Co można w takim miejscu zrobić? Możliwości jest wiele, a wszystkie zależą od dobrego pomysłu oraz organizacji.
W przestronnej sali konferencyjnej albo jadalni można zorganizować różnego typu warsztaty, np. kulinarne, fotografowania smartfonem, DIY albo parzenia herbaty. Wystarczy trochę przeorganizować salę i zmienić jej wystrój, aby pracownicy nie czyli się jak na zebraniu.
Doby pomysłem na team building, czyli budowanie zgranego zespołu są rytuały w formule spotkań przy codziennej wspólnej porannej kawie, albo na lunchu. Wtedy można przedyskutować problemy, omówić plan działania i wysłuchać tego, co mają do powiedzenia inni. Przy czym, warto pamiętać, aby nie przypominało to formuły działowych narad.
Dni tematyczne w firmie, to także ciekawy pomysł na integrację. Biały wtorek, dzień pluszowego misia albo filmowe piątki. Z pozoru dziecinne pomysły, dają możliwość dowiedzenia się czegoś ciekawego o innych, pobudzają kreatywności i dają poczucie jedności. Poza tym każdemu przyda się odrobina luzu w pracy. Oczywiście w tym dniu warto zorganizować mini konkursy z nagrodami, które będą wręczane np. na koniec dnia przy wspólnej kawie.
Gry i zabawy w postaci planszówek albo ćwiczeń ruchowych sprawdzą się w dużych firmach, które mają wyodrębnione strefy relaksu. Tam pracownicy mogą w ciągu dnia pracy odreagować stres, rozładować napięcie i odpocząć. Szybka partyjka w chińczyka albo piłkarzyki to też doskonała okazja do integracji.
Z kolei wspólne ćwiczenia ruchowe o określonej godzinie nie tylko poprawiają kondycję, ale też stwarzają dodatkowe tematy do rozmów i bliższe poznanie się ludzi z różnych działów.
Integracja dla firm – podsumowanie
Minęły już czasy, kiedy wyjazd integracyjny upływał pod znakiem dużej ilości alkoholu. Dziś firmy stawiają na aktywność, szkolenia oraz działania, które będą motywowały pracowników do pracy. Także oczekiwania pracowników są inne. Coraz częściej liczy się ciekawy pomysł, dobra zabawa, odrobina rywalizacji i odpoczynek. A to wszystko w sympatycznej luźnej atmosferze.
Oprócz organizowania firmowych wigilii, szkoleń, wspólnych lunchów i przerw na kawę powodzeniem cieszą się wyjazdy integracyjne w inne rejony kraju, a nawet zagranicę. W ciągu kilku dni można spokojnie porozmawiać, wyjaśnić nieporozumienia, a przede wszystkim zregenerować siły.
Scenariusz spotkania integracyjnego musi być dopasowany do pracowników i celu, jaki chcemy osiągnąć. Przykładowo gry i zabawy strategiczne oprócz rozrywki i emocji, mogą wskazać przełożonemu, kto z pracowników ma cechy przywódcze i kto będzie dobrym liderem zespołu. Z kolei wyjście do klubu po pracy sprzyja odreagowaniu stresu i wzmacnia poczucie przynależności do grupy.