Ile zarabia doradca finansowy w 2023 roku? Jak zostać doradcą finansowym?

10.10.23
clock 6 min.
Bartosz Błęka Bartosz Błęka

Finanse prywatne to bardzo delikatna materia budząca spore emocje. Każdy chce przecież zarabiać jak najwięcej i jak najlepiej te zarobione pieniądze wydawać. Wielu osobom zależy też na mądrym i skutecznym oszczędzaniu. Niestety wiedza z zakresu ekonomii, a więc i zarządzania domowym budżetem wciąż stoi w naszym kraju na niewysokim poziomie. Z pomocą przychodzą więc doradcy finansowi, którzy pomagają swoim klientom podejmować odpowiednie decyzje w tym obszarze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ich pracy!

W tym artykule:
 1. Czym zajmuje się doradca finansowy?
 2. Jakie są obowiązki doradcy finansowego?
 3. Jak zostać doradcą finansowym?
 4. Doradca finansowy: zarobki. Ile zarabia doradca finansowy?
 5. Doradca finansowy: praca. Gdzie szukać ofert pracy dla doradcy finansowego?
 6. Praca i zarobki doradcy bankowego – podsumowanie

Czym zajmuje się doradca finansowy?

Doradca finansowy jest wykwalifikowanym specjalistą pracującym w branży bankowej. Na co dzień pomaga on klientom w wyborze odpowiednich produktów finansowych. Swoje usługi może świadczyć zarówno na rzecz podmiotów indywidualnych, jak i biznesowych. Zazwyczaj koncentruje się na takich celach jak kredyty, pożyczki, ubezpieczenia na życie czy fundusze emerytalne.

Zastanawiając się nad karierą doradcy finansowego, spotkasz się prawdopodobnie z dwiema oficjalnymi definicjami tego zawodu. Pierwsza zawarta jest w dyrektywie Unii Europejskiej i mówi, że jest to praca wykonywana przez niezależnych i niezwiązanych z żadną instytucją profesjonalistów. Ich zadanie polega na przekazywaniu klientom merytorycznej wiedzy na temat bezpiecznego zarządzania majątkiem i jego ochrony.

Za drugą definicją stoi Europejska Federacja Doradców Finansowych i Pośredników Finansowych. Określa ona doradcę jako wszechstronnie wykształconego specjalistę, którego celem jest prowadzenie odpowiednich działań, zabezpieczających majątek klienta i zapewniających mu płynność finansową. Powinno się to odbywać poprzez analizę jego potrzeb i dobór właściwych produktów.

Jakie są obowiązki doradcy finansowego?

Praca doradców finansowych polega na edukowaniu klientów i wspieraniu ich w wyborze optymalnych produktów bankowych czy inwestycyjnych. Do podstawowych obowiązków specjalisty w tym zawodzie należy:

 • prowadzenie wywiadów z klientami w celu określenia ich celów finansowych,
 • sporządzanie indywidualnych planów finansowych dla klientów,
 • dobieranie odpowiednich produktów finansowych,
 • monitorowanie realizacji przyjętych planów finansowych,
 • weryfikowanie i korygowanie planów w razie potrzeby,
 • przekazywanie klientom merytorycznej wiedzy w zakresie finansów,
 • informowanie o dostępnych na rynku produktach finansowych.

Zakres obowiązków doradcy finansowego może różnić się w zależności od indywidualnej sytuacji klienta. W swojej pracy specjalista zawsze powinien kierować się aktualnymi potrzebami konkretnego podmiotu.

Jak zostać doradcą finansowym?

W Polsce doradcą finansowym może zostać każdy. W tym celu nie jest wymagane ukończenie ani specjalistycznych szkoleń czy kursów, ani nawet studiów wyższych. Jest to jedna z największych różnic pomiędzy tym zawodem a pracą doradcy inwestycyjnego, który musi spełnić szereg ustawowych wymagań i zdać egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Choć w karierze doradcy finansowego kluczowe okaże się zainteresowanie tematem i znajomość branży, to z oczywistych względów większe szanse na sukces będą miały osoby z kierunkowym wykształceniem. Zastanawiając się nad tym, jak zostać specjalistą w tej dziedzinie, warto więc zdobyć dyplom studiów ekonomicznych na takim kierunku jak na przykład finanse i rachunkowość, bankowość, zarządzanie czy prawo.

W znalezieniu pracy na stanowisku doradcy finansowego z pewnością mogą też pomóc certyfikaty potwierdzające znajomość branży. Najważniejsze dla specjalisty okaże się ciągłe monitorowanie rynku oraz doskonała orientacja w ofertach banków i innych instytucji finansowych. Warto zatem brać udział w rozmaitych targach, konferencjach i szkoleniach przeznaczonych dla specjalistów z tego obszaru.

Nie sposób też przejść obojętnie obok cech osobowości, które zdecydowanie pomagają w karierze doradcy finansowego. Do najważniejszych zaliczyć można:

 • otwartość i komunikatywność,
 • zdolność analitycznego myślenia,
 • odporność na stres,
 • rozwinięte kompetencje sprzedażowe,
 • dbałość o detale.

Jeśli posiadasz takie cechy i interesujesz się zagadnieniami z obszaru ekonomii, zacznij szukać ofert pracy na stanowisku doradcy finansowego. Choć nie muszą one wymagać wyższego wykształcenia ani ukończenia jakichkolwiek kursów, to dyplom studiów kierunkowych oraz certyfikaty branżowych szkoleń mogą okazać się nie lada atutem w oczach pracodawcy.

Doradca finansowy: zarobki. Ile zarabia doradca finansowy?

Odpowiedź na pytanie, ile zarabia doradca finansowy, zależy w dużej mierze od przyjętego przez niego modelu pracy. Zgodnie z danymi, które znaleźć można w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń, przeciętny pracownik na tym stanowisku otrzymuje 5 570 zł brutto miesięcznie. 25% osób zarabia mniej niż 4 120 zł, a 25% więcej niż 7 880 zł.

Zastanawiając się nad tym, ile zarabia doradca finansowy, trzeba pamiętać, że w zależności od modelu zatrudnienia dużą rolę może odgrywać nie tyle wynagrodzenie zasadnicze, co zyski z prowizji. O ile ta pierwsza składowa dochodu oscyluje nieraz na poziomie pensji minimalnej, o tyle ta druga może zapewnić specjaliście bardzo wysokie zarobki. Pod uwagę warto też brać różnego rodzaju premie.

Doradca finansowy: praca. Gdzie szukać ofert pracy dla doradcy finansowego?

Jak wspominaliśmy wyżej, to, ile zarabia doradca podatkowy, zależy przede wszystkim od formy prowadzonej przez niego działalności. Specjalista w tym zawodzie ma bowiem do wyboru trzy różne modele pracy:

 • Jako pracownik banku – doradca finansowy jest zazwyczaj zatrudniany na stały etat, a jego wynagrodzenie może składać się z części zasadniczej oraz prowizji, których wysokość uzależniona jest od efektywności pracy.
 • Jako pracownik firmy doradczej – specjalista może też znaleźć zatrudnienie w agencji, która specjalizuje się w zarządzaniu produktami finansowymi swoich kontrahentów. W takim modelu podpisuje on najczęściej kontrakt B2B, a jego wynagrodzenie przyjmuje formę prowizji od sprzedanych klientom produktów.
 • Jako samozatrudniony specjalista – to rozwiązanie przeznaczone dla najbardziej przedsiębiorczych doradców finansowych. Nie wiążą się oni z żadną agencją ani instytucją, tylko prowadzą działalność na własny rachunek, klientów szukając na przykład przez Internet. Warunki wynagrodzenia ustalają z nimi indywidualnie.

Jeśli zastanawiasz się więc, jak zostać doradcą finansowym i gdzie szukać ofert pracy, wybierz najpierw odpowiadający Ci model biznesowy. Bez doświadczenia w tym zawodzie, łatwiejsze okaże się raczej znalezienie zatrudnienia w firmie doradczej niż pozyskiwanie klientów na własną rękę. Skorzystaj więc z ogólnodostępnych serwisów rekrutacyjnych i sprawdź, jakie wymagania potencjalnym doradcom finansowym stawiają pracodawcy.

Praca i zarobki doradcy bankowego – podsumowanie

Dzięki lekturze powyższego artykułu wiesz już, ile zarabia doradca finansowy i jak zostać specjalistą w tym zawodzie. Jeśli tylko interesujesz się ekonomią i możesz pochwalić się umiejętnością analitycznego myślenia, poszukaj więc ofert pracy w agencjach lub instytucjach finansowych. Kiedy zdobędziesz już niezbędne doświadczenie, zainteresuj się natomiast prowadzeniem własnej firmy w tym zakresie!

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Czym zajmuje się doradca finansowy?

Doradca bankowy pomaga klientom w wyborze odpowiednich dla nich produktów finansowych w celu zabezpieczenia i zapewnienia płynności ich majątków.

Ile zarabia doradca finansowy?

W Polsce doradca finansowy zarabia średnio 5 570 zł brutto, ale za sprawą modelu prowizyjnego i premiowego jego wynagrodzenie może być też znacznie wyższe.

Jak zostać doradcą finansowym?

Aby zostać doradcą bankowym, mogą przydać Ci się studia kierunkowe i specjalistyczne kursy. Nie są one wymogiem, ale w oczach potencjalnego pracodawcy potwierdzają Twoją znajomość branży.